Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Rozpočet na rok 2020

V koalici se vyostřil spor o návrh státního rozpočtu na příští rok. Sociální demokracie dnes oznámila, že současnou verzi klíčového vládního zákona nepodpoří.

Kde vzít na vyšší výdaje

Koncem září musí kabinet návrh rozpočtu poslat do sněmovny. Zatímco hnutí ANO požaduje po ČSSD úspory v provozních a sociálních výdajích, sociální demokrati by chtěli spíš zvýšit rozpočtové příjmy.

Vládní rozpočtové priority

Současný návrh státního rozpočtu už velkou část vládních priorit obsahuje. Právě na nich se během jara a léta shodly obě koaliční strany.

Postoj KSČM k rozpočtu na příští rok

Hostem Událostí je vicepremiér a předseda KSČM Jiří Dolejš.

Konec ministra Antonína Staňka

Ministr kultury Antonín Staněk dnes skončil ve funkci. Než prezident jmenuje nového šéfa resortu, povede úřad ekonomický náměstek René Schreier.

Rakety odpálené z KLDR

Severní Korea odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. Uletěly přibližně 250 kilometrů. Do výsostných vod Japonska nedopadly.

Boris Johnson v Severním Irsku

Nový britský premiér Boris Johnson zakončil bleskovou cestu po decentralizovaných částech Británie v Severním Irsku. Tahle země Spojeného království má pozemní hranici s Evropskou unií, takže se jí brexit týká víc než jiných částí britských ostrovů.

Objem úvěrů českých domácností

České domácnosti dluží zase o něco víc. Ke konci června měli lidi od bank půjčený 1 bilion a 700 miliard korun. Meziročně tak částka narostla víc než o 100 miliard.

Zahájení výstavby D43 za 5 let

Živý vstup redaktorky Markéty Chumchalové.

Otrava Alexeje Navalného se neprokázala

Chemická analýza vzorku jídla Alexeje Navalného podle hlavního lékaře moskevské nemocnice otravu neprokázala. Opozičního vůdce, který si odpykává měsíční trest za svolání nepovolené demonstrace, museli doktoři o víkendu hospitalizovat.

75 let od začátku Varšavského povstání

Do Polska přijel německý ministr zahraničí Heiko Maas. Bude se tam účastnit zítřejších oslav 75. výročí Varšavského povstání. Proti obrovské přesile vojsk třetí říše se tehdy postavila podzemní Zemská armáda.

Odklizení vagonů vykolejeného vlaku

Po třech dnech nepřetržitých prací dnes v podvečer hasiči ukončili vyprošťování a odklízení vagonů po nedělní nehodě u Mariánských Lázní.

Dítě přežilo pád ze šestého patra

Dramatický pohled se naskytl lidem v čínském městě Čchung-čching. Tříletý chlapec přelezl zábradlí balkonu v šestém patře a jen zbytky sil se držel nad chodníkem. Duchapřítomný kolemjdoucí přispěchal s pokrývkou, která ztlumila nevyhnutelný pád.

Letní shakespearovské slavnosti: Othello

Othello v originále. Prague Shakespeare Company ho představila na Letních shakespearovských slavnostech – v titulní roli s anglickým hercem Nari Blair-Mangatem.

Neoprávněná stížnost někdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka

Trestní oznámení Pražského hradu na Svatopluka Bartíka, který na Facebooku napsal, že prezident má rakovinu, mohla policie odložit. Konstatoval to Nejvyšší soud, když zamítl stížnost někdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

Počasí komplikuje vyzvednutí těl horolezců

Záchranářům na západě Norska se stále nepodařilo vyzvednout těla dvou mrtvých českých horolezců. Už včera večer pokusy v náročném terénu u Trollveggenu přerušilo počasí.

Rozšiřování požáru na Sibiři

Ruský prezident Vladimir Putin povolal k hašení sibiřských požárů armádu. Oheň likviduje porost na ploše více než tří milionů hektarů.

Most přečkal extrémní zátěž

Přes 100 let starý most v Petrově nad Desnou měl jít dnes k zemi.

Zpřísnění pokut za dopravní přestupky v Chorvatsku

Chorvati zvyšují pokuty za dopravní přestupky. Od srpna tam začíná platit novela zákona o bezpečnosti na silnicích. Sankce za nejzávažnější přestupky, třeba překročení povolené rychlosti v obci, můžou jít v přepočtu do deseti tisíců.

Unikátní foto plejtváka s lachtanem

Unikátní momentku pořídil Chase Dekker u pobřeží Kalifornie. Zachytil plejtváka s lachtanem v tlamě. Podle fotografa dalo větší zvíře tomu menšímu dost času na záchranu.

Proč jsou brambory drahé

Sklizeň brambor už začala a cena za kilo v maloobchodě dál stoupá. Aktuálně se drží na 27 korunách. Vloni v létě to byla zhruba polovina.

Silné bouřky v Česku

Silné bouřky trápí Česko už pátý den v řadě. Na dnešní odpoledne byla pro část území vydaná oranžová výstraha, která znamená vysoký stupeň nebezpečí.

Silné bouřky v Česku

Silné bouřky se Prahou prohnaly hned dvakrát. Nejvážnější škody napáchaly severně od historického centra. Hasiči čerpali vodu ze sklepů, kvůli zatopené komunikaci kolem poledne nejezdily ani tramvaje na nábreží Edvarda Beneše.

Bouřky v červenci

Právě červen a červenec jsou měsíce, kdy se v Česku bouřky vyskytují nejčastěji.

Půdní sucho v části Česka

Nejmenší zásoby vody v půdě jsou v Poohří a v Podkrušnohoří. Právě tam ve třiceti vesnicích tak musí denně plnit vodojemy pomocí cisteren, jinak by lidem doma netekla z kohoutků voda.

Výhled počasí

Zítřkem začíná druhá polovina prázdnin. Jejich první část byla podle zatím předběžných údajů asi o stupeň chladnější než vloni.

Debata demokratických nominantů na prezidentské kandidáty

Prvních deset demokratických uchazečů o nominaci na amerického prezidenta svádělo bitvu před televizními kamerami. Debatu podle amerických médií ovládli vermontský senátor Bernie Sanders a senátorka Elizabeth Warrenová ze státu Massachusetts.

Soudci z lidu

Laičtí soudci neboli přísedící by měli rozhodovat pouze o nejvážnějších případech s trestní sazbou nad 10 let. Dohodla se na tom ministryně spravedlnosti Marie Benešová s předsedy soudů.

Oběti útoku v Afghánistánu

Nejméně 35 lidí – včetně žen a dětí – zemřelo při pumovém útoku na autobus na západě Afghánistánu. Další dvě desítky lidí jsou v kritickém stavu.

Ukrajinští pracovníci v českých firmách

Už tři roky funguje v Česku vládní program na získávání pracovníků z Ukrajiny. Do tuzemských firem takhle přišlo přes 33 tisíc lidí. Začátkem června vláda zdvojnásobila kvóty.

Stav mostu Legií v Praze

Je v lepším stavu, než se čekalo, přesto bude potřebovat opravu. Pražský most Legií - správa komunikací už zná výsledky jeho testů.

Nová Petrova bouda

Druhá nejvýše položená obývaná bouda ve Špindlerově Mlýně – Petrova bouda – se ještě letos otevře turistům. Před osmi lety zničil jeden ze symbolů Krkonoš kompletně požár. Teď řemeslníci dokončují její obnovu.

Hudební a filmový festival ve Slavonicích

Na Jindřichohradecku začíná šestý ročník filmové a hudební přehlídky Slavonice Fest. Letos divákům nabídne rekordních osmdesát filmů a dvanáct koncertů.

Makabejské hry – olympiadá židovských sportovců

V Budapešti začaly patnácté evropské makabejské hry – sportovní svátek příslušníků židovské komunity. Ty letošní jsou největší v historii kontinentu. Přijelo víc než 2300 sportovců ze čtyř desítek zemí včetně Česka.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD