Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Přípravy na nový mýtný systém

Stát chce v příštím roce na mýtném vybrat 12 miliard, k vyšší částce má podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka pomoct i nový systém.

Nový systém má začít fungovat od prosince

Koncem měsíce začne nový provozovatel systém zkoušet, v srpnu pak ministerstvo odstartuje informační kampaň a v září se budou registrovat dopravci.

Rozšíření mýtného na silnice 1. tříd?

Rozhovor s poslancem Janem Birkem (ČSSD).

Některé obce a kraje nesouhlasí se zpoplatněním silnic 1. tříd

Až jednu a půl miliardy ročně chce získat stát i z mýtného na silnicích 1. třídy. Plánuje jich zpoplatnit 900 kilometrů. Řadě obcí a krajů se to ale nelíbí.

Částečná vina Nizozemska za masakr v Srebrenici

Nizozemsko nese podle tamního nejvyššího soudu část viny za smrt tří set padesáti mužů během srebrenické genocidy.

Zemětřesení u Atén

Atény zasáhla série krátkých silných zemětřesení. To největší dosáhlo úrovně 5,1 stupně Richterovy škály a zanechalo části města bez proudu.

Vývoj státního dluhu

Státní dluh v prvním pololetí stoupl o devadesát miliard a celkově tak přesáhl bilion a sedm set miliard korun.

Ženy v české armádě

Čeští vojáci nasazení v Pobaltí a Iráku dnes převzali ocenění za působení v misích. Letecký poradní tým, který pomáhal iráckým kolegům, tím po třech letech ukončil činnost.

Odstávka v jaderné elektrárně Dukovany

Živý vstup redaktorky Blanky Poulové.

Likvidace nakažených ryb na Pardubicku

Rybáři na Pardubicku museli dnes vylovit a usmrtit veškeré ryby v rybníku Buňkov. Hygienici u nich totiž potvrdili vir herpes.

Merkelová odmítá sankce pro země odmítající uprchlické kvóty

Angela Merkelová odmítá sankce proti zemím, které se nechtějí podílet na přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie.

Sestřelený íránský dron

Další sestřelený dron nad Hormuzským průlivem: Spojené státy trvají na tom, že včera zničily íránské bezpilotní letadlo, které se přiblížilo k americké flotile.

Přezkum případu Jaromíra Baldy

Nejvyšší soud přezkoumá verdikt nad Jaromírem Baldou – proti čtyřletému odnětí svobody za teroristický útok a vyhrožování terorem podal dovolání.

V Českém Krumlově začíná hudební festival

Živý vstup redaktorky Marcely Durasové.

Česká odpověď na audity Evropské komise

Ministerstvo pro místní rozvoj chce víc času na zpracování odpovědi k předběžnému auditu ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Výročí tragédie lodě Estonia

25 let po nejhorší poválečné námořní katastrofě v Evropě zamítl francouzský soud požadavek na odškodnění za potopení trajektu Estonia.

Havárie vodovodu na Žižkově

Na pražském Žižkově dnes došlo k havárii vody – během výkopových prací tam praskl vodovod. Mohutný gejzír tryskal až ke střechám okolních budov.

Zabezpečení přejezdu v Černožicích

Na železničním přejezdu v Černožicích na Královéhradecku, kde v neděli po střetu auta s vlakem zemřela čtyřčlenná rodina, budou do konce října závory.

Řeky bez vody

České řeky teď uprostřed léta i po vydatnějších deštích opět vysychají. Na vině jsou předchozí roky, kdy se vyčerpaly zásoby podzemní vody, které i bez dešťů pomáhaly řeky napájet.

Potíže s protipožární ochranou u poloviny provozovatelů únikových her

Pochybení provozovatelů únikových her. Ze 178 zkontrolovaných až dvě třetiny z nich nesplňují pravidla požární ochrany. Více než polovina pak neměla to správné kolaudační rozhodnutí.

Přísnější pravidla pro směnárny

Čtvrt roku po fungování novely zákona o směnárnách je jasné, že zákon má dopad i na banky a jejich klienty.

Nová pravidla pro směnárny

A co všechno se změnilo? Od dubna je zákaz uvádět víc kurzových lístků - třeba s takzvanými VIP kurzy.

Výběr z bankomatů

Výměně peněz v zahraničí se turisti můžou vyhnout použitím platební karty. Jen loni Češi uskutečnili 180 milionů výběrů z bankomatů, z toho 4 miliony právě za hranicemi.

Policie vypátrala muže, který vyhrožoval teroristickým útokem na školu

Kriminalisté spolu s Europolem vypátrali mladíka, který v červnu poslal do Prahy výhrůžku teroristickým útokem na školu.

Ochrana německého spolkového sněmu

Deset metrů široký příkop má v budoucnosti chránit historickou budovu německého spolkového sněmu. S odvoláním na interní materiály parlamentu o tom informuje list Berliner Zeitung.

Předvolební kampaň na Ukrajině

Na Ukrajině končí předvolební kampaň. Průzkumy dál jasně favorizují stranu prezidenta Volodomyra Zelenského Sluha národa.

Zemřel válečný veterán Alois Dubec

Zemřel válečný veterán Alois Dubec, bylo mu 96 let. Za protektorátu prošel československým vládním vojskem, italskými partyzánskými jednotkami a pilotním výcvikem v RAF.

Skauti z Česka míří na setkání do USA

500 českých skautů míří na světové setkání jamboree do Spojených států. Jde o největší výpravu v historii. Kromě českého unikátu – podsadových stanů – představí skauti kolegům ze 170 zemí světa dramatickou historii svého hnutí.

Vyšetřování vraždy ženy na benzince v Nelahozevsi

Policie ukončila vyšetřování loňské vraždy na benzince v Nelahozevsi na Mělnicku. Spis má státní zástupce, rozhodne o podání obžaloby.

Krach slevového portálu

Dnes začala běžet zákonná dvouměsíční lhůta pro zákazníky zkrachovalého slevového portálu Slever.cz. Soud vydal rozhodnutí o úpadku a lidé tak můžou přihlašovat své pohledávky.

Demonstrace na podporu hnutí Fa-lun-kung

Po celém světě se konají demonstrace na podporu hnutí Fa-lun-kung. Přestože meditační cvičení není spojené s násilím ani terorismem, Čína ho přesně před dvaceti lety dala na seznam nebezpečných kultů a postavila mimo zákon.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD