Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Prezident jednal na Hradě s premiérem

Schůzka prezidenta s premiérem měla přinést rozuzlení patové situace v koalici - zablokované tím, že Antonín Staněk stále zůstává ministrem kultury - přestože koncem května podal demisi a premiér následně navrhl, aby ho Miloš Zeman odvolal.

Schůzka trvala zhruba hodinu – řešení nepřinesla

Ani ne před hodinou skončila schůzka premiéra Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Řešili na ní aktuální krizi vlády.

Politická jednání k řešení vládní krize

Premiér doufá, že výměna v čele ministerstva kultury bude vyřešena nejpozději příští týden. To je i lhůta, kterou dala ČSSD. Do pondělí chce mít řešení.

Reakce ČSSD na jednání na Hradě

Živý vstup Petry Tuháčkové.

Další schůzka je na programu v pátek

Miloš Zeman přijme v Lánech Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka. Prezident je chce podle svého dřívějšího vyjádření usmířit.

Řecko zasáhla silná bouře, zemřelo sedm lidí

Živý vstup Václava Černohorského.

Další incident v Hormuzském zálivu

Další incident v Hormuzském zálivu - tři íránské lodě chtěly podle Londýna narušit plavbu britského tankeru.

Digitální daň ve Francii

Francie uvalí na internetové giganty tříprocentní daň. Návrh dnes definitivně prošel tamním Senátem. Zákon bude platit zpětně od začátku roku.

Dopravní omezení u Mohelnice

Živý vstup Věry Hofmanové.

Požár plynové elektrárny u Moskvy

Na okraji Moskvy hořela plynová elektrárna. Zemřela členka její ostrahy a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Plameny šlehaly až 40 metrů vysoko, hasiči proti nim museli nasadit dva vrtulníky i protipožární vlaky.

Rozsudek v případě plánování teroristického útoku

Rozsudek nad mužem, který plánoval teroristické útoky v Německu. Marco Krüger byl členem neonacistické organizace, která si říkala Old School society.

ÚOHS musí znovu posoudit smlouvu na nový mýtný systém

Smlouvou na nový mýtný systém se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže bude muset zabývat znovu. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně.

Průlomový rozsudek pro pasažéry v letecké dopravě

Průlomový rozsudek ohledně práv cestujících v letecké dopravě. Unijní soud v Lucemburku dal za pravdu pasažérům Českých aerolinií, kteří po firmě žádají odškodné za několikahodinové zpoždění letu z Prahy do Bangkoku.

Festival v Benátkách

Prvním promítaným filmem na letošním festivalu v Benátkách bude Extase režiséra Gustava Machatého. Digitálně restaurovanou verzi připravil Národní filmový archiv.

Národní galerii hrozí ztráta důležitého sponzora

Národní galerii hrozí ztráta významného sponzora. Svou podporu jejím výstavním projektům pozastavila nadace podnikatele Petra Pudila a jeho manželky.

Sněmovní sociální výbor varuje před ohrožením sociální péče

Podle sněmovního sociálního výboru hrozí omezení sociálních služeb a propouštění pracovníků. Jeho členové proto vyzvali ministryni práce Janu Maláčovou, aby vyjednala přidání peněz.

Prezident jmenoval nového rektora Masarykovy univerzity

Novým rektorem Masarykovy univerzity v Brně se stal neurolog a děkan lékařské fakulty Martin Bareš. Na Pražském hradě ho dnes jmenoval prezident Miloš Zeman.

Vzpomínka na pět vojáků padlých v Afghánistánu

Připomínka pětice vojáků, která padla před pěti lety v Afghánistánu po útoku sebevražedného atentátníka - Memoriál Davida Beneše, pojmenovaný po jedné z obětí.

Inflace

Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 2,7 procenta. Oproti květnu tak zdražování zvolnilo.

Nehoda na D11

Nehoda, kvůli které policie připomíná řidičům jejich povinnosti. Na sociálních sítích je vyzývá, aby se plně věnovali řízení.

Po silné bouři v Řecku zemřeli dva Češi

Dva Češi zemřeli na severu Řecka - silná bouře smetla jejich obytný vůz. Obětí je celkem 7 – po dvou i turisté z Rumunska a Ruska.

Bouře přišla znenadání

Počasí se – po tropických teplotách předchozích dnů - změnilo z minuty na minutu. Podle meteorologů šlo o tzv. „supercelu“ – nejvzácnější a nejdivočejší typ bouře. Přináší intenzivní výboje blesků, krupobití, přívalový déšť a silný vichr.

Následky silné bouře

Živý vstup Václava Černohorského.

Na místě může být až 12 tisíc Čechů

Podle cestovních kanceláří je na poloostrově Chalkidiki asi 7500 Čechů. Další tisíce ale jezdí do Řecka po vlastní ose. Asociace cestovních kanceláří proto odhaduje, že celkem může být na Chalkidiki až 12 tisíc Čechů.

Předpověď počasí pro zasažené místo

Situace, která by byla podobná té včerejší a při které by mohly vzniknout podobné supercely, ve výhledu není.

Potíže malých nemocnic

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče dnes varoval před rušením malých nemocnic. Hrozí podle něj menší dostupnost péče, i odchod zdravotnického personálu.

Zemřel Francouz Vincent Lambert

Po 11 letech ve vegetativním stavu zemřel Francouz Vincent Lambert. Lékaři ho na začátku července po vleklých soudních sporech odpojili od umělé výživy.

Bitka fotbalových chuligánů v Bratislavě

Největší bitka fotbalových hooligans v Bratislavě za poslední roky. Včera večer se v centru města střetli fanoušci polského, bulharského a nizozemského týmu.

Nouzové přistání letadla

Letadlo společnosti Smartwings mířící z Maďarska do egyptské Hurghady muselo krátce po startu nouzově přistát.

Unikátní archeologický nález na Královéhradecku

Unikátní nález hlásí archeologové z Muzea východních Čech. V Sendražicích na Královéhradecku vykopali šest hrobů germánského kmene ze 6. století našeho letopočtu, tedy z období stěhování národů.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD