Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Reakce A. Staňka na schůzku v Lánech

Reakce na téměř bezvýsledné jednání premiéra Andreje Babiše a šéfa ČSSD Jana Hamáčka u prezidenta Miloše Zemana. Ministr kultury Antonín Staněk, kterého hlava státu odmítá už několik týdnů odvolat z postu, píše o zradě a nevěře.

Předsednictvo ČSSD se sejde v půlce července

Kdy zasedne mimořádné předsednictvo sociální demokracie, bude definitivně jasné v pondělí. Zatím to vypadá, že by se širší vedení strany mělo sejít 15. července.

Spory o podání kompetenční žaloby

Podat, či nepodat žalobu na prezidenta není jedinou věcí, na kterou mají ČSSD a ANO rozdílný názor.

Mimořádný projev Donalda Trumpa

Oslavy Dne nezávislosti měly letos ve Spojených státech netradiční prvek: prezident Donald Trump vystoupil s téměř hodinovým projevem mezi velkými washingtonskými monumenty.

Jednání o smlouvě INF

Rusko má pořád čas zachránit smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, tvrdí šéf NATO Jens Stoltenberg. Pokud se Moskva vrátí do 2. srpna k plnění jejích podmínek, dohodu z roku 1987 zachrání.

Větší zapojení obnovitelných zdrojů

Česko reaguje na připomínky Evropské komise, která hodnotila plány členských zemí. Do r. 2030 chce, aby aspoň 32 % v Unii spotřebované energie pocházelo například z větru, vody nebo slunce.

Energie z obnovitelných zdrojů

Z obnovitelných zdrojů pochází necelých 15 procent spotřebované energie. Česko tak plní cíl pro rok 2020 – podle něj to má být minimálně 13 procent, ale podíl mírně klesá.

Nulová daň z příjmů pro mladé Poláky

Od jejího placení budou osvobození všichni zaměstnanci do 26 let, jejichž příjem ročně nepřesáhne v přepočtu půl milionu korun. Zákon z pera vládnoucí strany prošel Sejmem, hlasovala pro něj i opozice.

Masové protesty ve Venezuele

Venezuelané znovu vyšli do ulic. Ať už na podporu prezidenta Nicolase Madura, nebo proti jeho režimu. Oslavy Dne nezávislosti přitom zastínila ostrá kritika ze strany OSN.

Oslavy svátku věrozvěstů na Velehradě

Až třicet tisíc lidí dnes na Velehradě během Národní pouti oslavilo svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jednu z největších církevních akcí v zemi letos ozvláštnila i možnost uctít Palladium země české.

Běžně nepřístupná místa se otevřela veřejnosti

U příležitosti cyrilometodějského svátku se pro veřejnost otevřely i některé reprezentační prostory Úřadu vlády – konkrétně Lichtenštejnský palác na pražské Kampě a Hrzánský palác na Hradčanech.

Sváteční pouť na Radhošť

Příchod Cyrila a Metoděje si dnes lidé připomínali třeba i na hoře Radhošť v Beskydech. Na tuhle pouť se vydalo asi deset tisíc lidí.

Dotace na zachytávání dešťové vody

Boj se suchem. Chataři se na jeho zvládnutí mohli poprvé připravit s pomocí dotace na zachytávání dešťové vody. Do loňského podzimu o ni mohli žádat pouze majitelé rodinných a bytových domů.

Držitelka Zlatého glóbu na festivalu

Hollywoodská hvězda Patricia Clarksonová přidá do své sbírky druhý glóbus. Po tom Zlatém od amerických kritiků jí ten Křišťálový už zítra předá prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška.

Do Varů přijela Patricia Clarksonová

Protože vypráví příběh o setkáních, která mohou změnit život. A jak sama říká, právě takových je New York plný. A důkazem je i fakt, že její sousedkou a blízkou přítelkyní je Julianne Mooreová – první host letošních Varů.

V zákulisí natáčení snímku Nabarvené ptáče

Jestli v Česku vzniká film, jehož sláva by mohla dolehnout až do New Yorku, pak je to jednoznačně snímek Nabarvené ptáče.

Nedodaná majetková přiznání

Zhruba čtyři tisíce takzvaných veřejných funkcionářů – mezi které se řadí třeba poslanci, senátoři, ale i starostové a další úředníci, nedodalo včas informace o svém majetku za loňský rok.

Start rakety Sojuz s českou stopou

Hned dvojnásobnou českou stopu měl ranní start ruské rakety Sojuz. Na orbitu do výšky přes 500 kilometrů vynesla historicky první českou soukromou družici Lucky-7. Projekt vyšel na zhruba půl milionu korun.

Požár pole na Lounsku

Hasiči zasahují u vleklého požáru pole na Lounsku. Nedaleko obce Lipenec vzplála posečená pšenice. Oheň se rozšířil na plochu zhruba jeden krát dva kilometry.

Výstraha před vznikem požárů

Až do odvolání platí v celé zemi výstraha před rizikem vzniku požárů – důvodem je pokračující sucho a minimum srážek. Ty meteorologové neočekávají ani v dalších dnech.

Fronty u vltavských jezů

Sváteční prodloužený víkend přilákal na horní Vltavu tisíce lidí. Volna využili ke splouvání úseku mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem.

Závadné potraviny importované do Česka

Dvacet pět mimořádných opatření vydala Státní veterinární správa za poslední měsíc v souvislosti s dovozem kuřecího masa z Polska.

Odkud potraviny pocházejí

Zřejmě i kvůli podobným prohřeškům se Češi častěji než dřív v obchodech dívají na původ potravin. To, zda jsou skutečně vyrobené v tuzemsku, je podle jednoho z průzkumů důležité pro víc než polovinu respondentů.

Nové metody kontroly potravin

Je český med skutečně český a neobsahuje třeba zbytky léků? Je víno vyrobené opravdu z odrůdy uvedené na láhvi? Otázky, které řeší laboratoře pro analýzu potravin.

Hygienici uzavřeli dětský tábor na Lounsku

Hygienici se v příštím týdnu znovu chystají na kontrolu tábora v Žerotíně na Lounsku; odeberou další vzorky. Děti už na místě nejsou. Úředníci další provoz kuchyně zakázali a tábor tím skončil.

Před 80 lety vyjely z Prahy vlaky s Wintonovými dětmi

Před 80 lety z Prahy vyjíždělo postupně 8 vlaků s převážně židovskými dětmi, které rodiče posílali do Anglie. Snažili se je zachránit před nacistickým pronásledováním v Protektorátu Čechy a Morava.

Silné zemětřesení v jižní Kalifornii

Nejsilnější zemětřesení za posledních dvacet let zasáhlo jižní Kalifornii. Epicentrum mělo u poměrně odlehlého města Ridgecrest a na Richterově škále dosáhlo hodnoty 6,4.

Nehoda bikerů na ledovci

Hromadná nehoda závodníků na kolech při extrémním závodě. I přes dramatický průběh se nikdo nezranil.

Pražská konference o ochraně Antarktidy

Ochrana životního prostředí v Antarktidě, dopady cestovního ruchu i vědecká spolupráce. To jsou témata, která se řeší na mezinárodním zasedání v Praze.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD