Události

8. červen 2019

44 minut

8. červen 2019

Obsah dílu

Headlines — Dozvuky protestů proti vládě — Dozvuky protestů proti vládě — Reakce na výroky premiéra — Americko-mexická dohoda — Sjezd sudetských Němců v Řezně — Uzavírka Výškovických mostů — Stop zadlužování dětí — Muzea otevřená pro veřejnost — Pozvánka na Muzejní noc — Hra a klamy v Chomutově — Ostravská muzejní noc — Péče o dlouhodobě nemocné — Protesty proti velkým lodím — Petr Stuchlík končí v politice — Run for help — Život v okolí janovského mostu — Podnikatel roku — Finále Roland Garros — 100 let od devastace lesů bekyní mniškou — Vlak v plamenech — Daň na výhry nad 100 tisíc korun — Ekonomické dopady návrhu na zdanění hazardu — Strategie sázení a patologické hráčství — Změny pro nadcházející volby — Veterán seskočil padákem — 150. výročí založení Kirilovky krajany — Ghettofest v Brně — Nový program KSČM — Nová studie o příčinách autismu — Erdogan svědkem na svatbě fotbalisty Özila — Vzácné kovy v mobilních telefonech

Části dílu

00:05
Headlines
  Přehled zpráv.
  00:39
  Dozvuky protestů proti vládě
   Premiér Andrej Babiš dnes na konferenci v Bratislavě znovu odmítl požadavky lidí, kteří proti němu protestují na náměstích. Řekl, že v Česku se vláda na základě demonstrací měnit nebude. Babišovu demisi požadovali v úterý lidé na Václavském náměstí.
   01:11
   Dozvuky protestů proti vládě
    Podle předsedy kabinetu lidé demonstrují na základě nepravdivých argumentů. Některé opoziční strany mluví o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě – sílu na její svržení ale nemají.
    04:06
    Reakce na výroky premiéra
     Živý vstup zpravodaje Petra Obrovského.
     05:42
     Americko-mexická dohoda
      Spojené státy neuvalí od pondělí clo na veškeré zboží dovážené z Mexika, jak původně avizovaly. Jižní soused v pátek přesvědčil Washington, že dokáže výrazně omezit počet ilegálních imigrantů, kteří přes jeho území směřují do USA.
      06:26
      Sjezd sudetských Němců v Řezně
       Druhý den sudetoněmeckého sjezdu v Řezně – se spolkovým ministrem vnitra Horstem Seehoferem v roli hlavního řečníka. Německý politik se postavil za to, aby se některý z příštích sjezdů sudetských Němců konal v České republice. Zástupce české vlády chyběl.
       08:43
       Uzavírka Výškovických mostů
        Živý vstup redaktora Pavla Habrama.
        10:04
        Stop zadlužování dětí
         Peněžité dluhy dětí do 15 let věku by mohly v budoucnu přecházet na rodiče, na lidi, kteří dítě mají v péči. Anebo na stát. Počítá s tím novela občanského zákoníku. V prvním čtení ji podpořila sněmovna.
         12:01
         Muzea otevřená pro veřejnost
          Návštěvníkům se otevřely brány 45 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v celkem sedmdesáti objektech. Kromě volně přístupných expozic je ve většině z nich připravený i doprovodný program od prohlídek přes koncerty a workshopy.
          12:59
          Pozvánka na Muzejní noc
           Během muzejní noci se otevře třeba historická budova Národního muzea. Návštěvníci si budou moci prohlédnout kostru plejtváka myšoka a celý Panteon. Zpřístupněny budou také tři výstavy včetně té nejnovější – Rytíři nebes o československých letcích RAF.
           13:40
           Hra a klamy v Chomutově
            Kromě Prahy se muzea otevřela i v dalších městech. V Chomutově například začal speciální program v pět, a to interaktivní výstavou nazvanou Hra a klamy, kterou návštěvníky provází postava Magistra Edwarda Kellyho. Poslední přípravy probíhaly ještě odpoled
            14:32
            Ostravská muzejní noc
             Živý vstup redaktorky Pavly Krůčkové.
             16:01
             Péče o dlouhodobě nemocné
              Už rok můžou lidé žádat o novou dávku dlouhodobého ošetřovného. Má jim aspoň zčásti nahradit příjem, když doma pečují o své blízké. Praxe ale ukazuje, že na ni řada z nich nedosáhne – často jsou to třeba rodiny onkologicky nemocných nebo příbuzní umírají
              18:29
              Protesty proti velkým lodím
               Demonstrace v italských Benátkách proti obřím výletním lodím, které teď mohu proplouvat na dohled historického centra. Místním vadí možnost kolizí, ale i znečištění životního prostředí. Podle neformálního referenda hlasovalo už před 2 lety pro zákaz 99 %
               19:23
               Petr Stuchlík končí v politice
                Pražský zastupitel a bývalý kandidát hnutí ANO na primátora Petr Stuchlík končí v politice. Rozloučil se na Facebooku s tím, že opouští zastupitelstvo i hnutí. Dřív přitom uvažoval i o kandidatuře do předsednictva.
                19:52
                Run for help
                 První ročník charitativního závodu Run for Help se uskutečnil v pražském parku Ladronka. Na start osmikilometrové trati se postavila necelá tisícovka závodníků, včetně těch po amputaci dolních končetin.
                 20:21
                 Život v okolí janovského mostu
                  V italském Janově začali bourat domy pod dálničním mostem, který se zřítil loni v létě. Při neštěstí tehdy zemřelo 43 lidí. Víc než 560 obyvatel si našlo nový domov často ve čtvrti pod původními pilíři.
                  22:55
                  Podnikatel roku
                   Právě v těchto chvílích probíhá v Monte Carlu finále soutěže o nejlepšího podnikatele roku. Ve městě jsou byznysmeni z celého světa. Ten nejlepší bude znám za pár desítek minut. O titul se ucházejí i zástupci Česka.
                   23:33
                   Finále Roland Garros
                    Západočeský Sokolov dnes žil tenisem – tamní rodačka Markéta Vondroušová totiž nastoupila do finále grandslamového Roland Garros. Titul se jí ale získat nepodařilo.
                    24:07
                    100 let od devastace lesů bekyní mniškou
                     Před sto lety zdevastovala lesy zatím největší kalamita v historii země. Během opakovaného sucha se masivně rozmnožila můra bekyně mniška a ničila stromy po milionech – především smrky. V postižených lesích pomáhala armáda nebo školáci.
                     26:08
                     Vlak v plamenech
                      Požár motorového vlaku dnes zastavil dopravu na trati mezi pražskými Jinonicemi a Stodůlkami. Všichni cestujícící stihli vlak opustit ještě před příjezdem hasičů a nikdo nebyl zraněn. Vlaky byly odkláněny přes Smíchov.
                      26:37
                      Daň na výhry nad 100 tisíc korun
                       Stotisícová výhra v budoucnu nemusí znamenat sto tisíc. Takový je vzkaz vlády. Chystá patnáctiprocentní daň pro hráče za každou výhru nad sto tisíc korun a také vyšší odvody firmám, které sázky a hazardní hry provozují.
                       29:50
                       Ekonomické dopady návrhu na zdanění hazardu
                        Obě strany návrhu se také neshodují ve výši finančního přínosu pro státní rozpočet. Zatímco Ministerstvo od něj očekává víc než tři a půl miliardy korun, provozovatelé tvrdí, že i když nedojde k odlivu hráčů, nevydělá stát víc než miliardu korun.
                        30:19
                        Strategie sázení a patologické hráčství
                         Sázka na remízy nebo třeba tiket plný zápasů s nízkým kurzem. Sázkaři volí různé strategie, jak vyhrávat. Matematici ale dodávají, že svou roli hraje i čas. I dobrý stratég může mít dlouhou dobu smůlu.
                         32:22
                         Změny pro nadcházející volby
                          Chystané novinky u voleb. Od příštího roku by měl být pevně stanovený termín pro ty do zastupitelstev i do Senátu. Nově se taky zřejmě nebudou každé dva roky upravovat hranice jednotlivých senátních obvodů.
                          34:14
                          Veterán seskočil padákem
                           Seskok padákem na kolínském letišti – z výšky 3200 metrů – si vyzkoušel Eduard Marek – skaut, člen třetího odboje a bývalý politický vězeň. Je mu 102 let, a zařadil se tak mezi nejstarší lidi na světě, kteří seskok podstoupili.
                           34:46
                           150. výročí založení Kirilovky krajany
                            Potomci českých osadníků, kteří před 150 lety přišli na jih Ruska, si připomněli založení vesnice Kirilovka. Podobných obcí je na pobřeží Černého moře několik. Do oblasti tehdy přijelo na pozvání cara asi 350 rodin.
                            36:59
                            Ghettofest v Brně
                             Pouliční slavnost a hudební přehlídka v jednom – tzv. brněnský Bronx oživil osmý ročník Ghettofestu. Nabídl workshopy, výstavu nebo třeba koncerty na čtyřech pódiích. Pořadatelé vybírali alternativní či místní kapely.
                             37:28
                             Nový program KSČM
                              KSČM má po dnešní konferenci nový návrh programu – schvalovat jej bude příští rok. Dokument mění po 27 letech. Je v něm třeba dostupnost bydlení a vzdělání pro mladé nebo zavedení bankovní daně.
                              37:59
                              Nová studie o příčinách autismu
                               Nové poznatky v hledání možných příčin autismu. Američtí vědci se zaměřili na střevní bakterie. Mikroby od autistických dětí implantovali laboratorním myším. U zvířat se pak začalo projevovat chování odpovídající autistickým projevům.
                               40:10
                               Erdogan svědkem na svatbě fotbalisty Özila
                                Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan šel za svědka – v Istanbulu se ženil bývalý člen německé fotbalové reprezentace Mesut Özil. Hráč tureckého původu za blízký vztah k autoritářskému prezidentovi v Německu opakovaně sklízí kritiku.
                                40:31
                                Vzácné kovy v mobilních telefonech
                                 Staré a nepoužitelné mobilní telefony - řada lidí je má pořád doma. Nepřekáží, a tak často neřeší jeho recyklaci. Přitom v nich mnoho vzácných kovů - včetně zlata - které se dají znovu využít. Tento týden se do sběru mobilů zapojila i Česká pošta.
                                 Přehrát celé video
                                 Stopáž44 minut
                                 Další díl
                                 9. červen 2019

                                 Přehled dílů

                                 Stopáž54 minut

                                 16. květen

                                 Headlines — Závislost ČR na plynu — Zásoby plynu — Nový sankční balík proti Rusku — Válka na Ukrajině — Boje na Donbase — Ukrajinské protiútoky — Rozšiřování NATO — Renault a McDonald pouští Rusko — Dopravní komplikace v Praze — Zadržení Štefana Harabina na Slovensku — Reakce na střelbu v americkém Buffalu — Rostoucí ceny — Nová adaptace Shakespearovy hry — Vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině — Platby za státní pojištěnce — Státní maturity — Zájem o alternativní zdroje tepla — Nedostatek policistů — Odbory chtějí růst mezd — Růst mezd v roce 2021 — Mzdy napříč regiony — Nejhůře placené profese — Jednání premiéra s prezidentem — Vyznamenání za třetí odboj — Uprchlíci z Ukrajiny v ČR — Konference Internet ve státní správě — Koronavirus v KLDR — Dopravní komplikace v Českých Budějovicích — Obvinění kvůli zakázkám — Výběh s vlky na Šumavě — Ministr Bek ve Vídni — Příprava českého předsednictví — Boris Johnson v Belfastu — Unikátní letadlo přistálo v Podhořanech — Otevírání koupališť

                                 Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT1
                                 Stopáž54 minut

                                 16. květen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 Premiéra pondělí 16. 5. 2022 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 15. květen

                                 Headlines — Finsko žádá o členství v NATO — Představitelé NATO vítají zájem Finů o vstup — Bezpečnostní záruky NATO pro nové členy Další ruský útok u Lvova — Pomoc Židů na Ukrajině — Střelba v Bufallu má deset obětí — Masové střelby v USA — Střelba v americkém supermarketu — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Uprchlíci v pražské Troji — Ruské majetky v Karlových Varech — Očkování proti covidu-19 — Sněmovna bude jednat o zrušení EET — Část Ruska sužují požáry — Češi šetří na horší časy — Začiná rekonstrukce Barrandovského mostu — Objízdné trasy kolem Barrandovského mostu — Dohled nad opravami Barrandovského mostu — Dopravní uzavírky v Česku — Tryzna za oběti nacistů v Terezíně — Dotace za pomoc uprchlíkům z Ukrajiny — Parlamentní volby v Libanonu — Eurovize už zná svého vítěze — 3. ročník Festivalu rodiny — Plán odpadového hospodářství víc třídit odpad — Začíná období rojení včel — Zvony se z harrachovského kostela ozvou poprvé po osmdesáti letech — Svatojánské slavnosti na Vltavě — Hurvínek v Paříži

                                 Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 15. květen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 Premiéra neděle 15. 5. 2022 na ČT24
                                 Stopáž50 minut

                                 14. květen

                                 Headlines — Válka na Ukrajině — Boje na Ukrajině — Rusové podle Kyjeva prohráli bitvu o Charkov Jednání zástupců NATO a skupiny G7 — Do stanového městečka v Troji dorazili první uprchlíci — Stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky v pražské Troji — Dopady války na české podniky — Demonstrace za zachování práva na interupci v Americe — Slavnostní inaugurace nové maďarské prezidentky — Jednání o navýšení minimální mzdy — Oprava Barrandovského mostu začíná. Nejhorší bude prvních deset dní. — Zdražení jízdného a cen MHD — Kvůli suchu hrozí požáry, zejména v severní polovině Čech — Nelegální vykácení starých buků v Krušných horách. — Turisté se vracejí do hotelů a penzionů — České hotely a penziony lákají hosty — Zahraničních turistů v Praze dál přibývá — Zahájení letní turistické sezony na Pražském hradě — Příznaky chronického únavového syndromu — Pohřeb palestinské novinářky provázely nepokoje — Předsednictví ČR v Radě EU — Sjezd KSČM v Brně — KLDR přiznala rychlejší šíření covidu-19 — Česko hledá náhradu za ruský plyn — Slavnostní zakončení mezinárodního filmového festivalu Anifilm — Varování před pádem stromů na cyklostezky — Finále hudební soutěže Eurovize v Turíně

                                 Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT1
                                 Stopáž50 minut

                                 14. květen

                                 Ve znakovém jazyce

                                 Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT24

                                 Události na sociálních sítích

                                 Napište nám