Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Dan Ťok skončí jako ministr dopravy

Dan Ťok končí jako ministr dopravy. Šéf resortu za hnutí ANO se podle svých slov necítí unaven prací, ale útoky, které na něho byly vedeny.

Premiér nevylučuje změny ani v dalších resortech

Kromě odchodu šéfa dopravy by premiér mohl s prezidentem ve středu mluvit taky o práci ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové.

Hnutí ANO ovládá resort dopravy už přes pět let

Hnutí ANO řídí resort dopravy už přes 5 let. První ministr – Antonín Prachař – ve funkci nevydržel ani 10 měsíců. I on se tehdy – aspoň oficiálně – rozhodl rezignovat sám.

Bitva o Tripolis

V Libyi se rozhořela bitva o hlavní město Tripolis. Snaží se ho dobýt ozbrojené síly maršála Haftara z východu země. Město pohřbívá první mrtvé, začínají evakuace.

USA označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci

Za teroristickou organizaci označily Spojené státy Íránské revoluční gardy. Je to vůbec poprvé, co Washington na tento seznam zařadil oficiální armádní složku cizího státu.

Růst platů učitelů

Loni rostly platy učitelů nejrychleji za poslední roky – skoro o 11 %. Letos by to mělo být o dalších 15 % a stejně by pak měly růst i v příštím roce.

Jednání o růstu minimální mzdy

Odbory žádají pro příští rok zvýšení minimální mzdy až na 15 tisíc. To je o 1650 korun vyšší částka než dnes.

Jednání o prioritách státního rozpočtu

Rozhovor s ministryní financí Alenou Schillerovou (nestr. za ANO).

Strany a hnutí už znají čísla pro volby do Evropského parlamentu

39 stran a hnutí kandidujících do Evropského parlamentu zná svá čísla. Vylosovala je Státní volební komise.

Trumpův kabinet opouští další ministr

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kirsten Nielsenová rezignovala. Na starost měla zabezpečení jižní hranice a ilegální imigraci a je osmým členem Trumpova kabinetu, který končí předčasně.

Koncert k Mezinárodnímu dni Romů

Mimořádný koncert k Mezinárodnímu dni Romů začne za hodinu v pražském Rudolfinu. Spolu s Českou filharmonií vystoupí i dětský sbor Čhavorenge.

Nezaměstnaných v březnu ubylo

Lidí bez práce v březnu opět ubylo – bylo jich necelých 230 tisíc. Podíl nezaměstnaných tak klesl na rovná tři procenta.

Sčítání lidí bez domova

V Česku začalo sčítání lidí bez domova. Týká se jak klientů azylových domů a dalších podobných zařízení, tak lidí, kteří zůstávají přímo na ulici. Do projektu se zapojilo kolem dvou set padesáti měst a obcí.

Podmíněný trest pro majitele psa, který zabil malé dítě

Dvouletá podmínka pro muže, jehož pes usmrtil na konci roku 2017 v Přerově ani ne dvouleté dítě. Podle soudu majitel nezajistil nad psem dohled a zanedbal jeho výchovu.

Zelení musí platit za neoprávněné užití sloganu

Strana zelených musí zaplatit 350 tisíc bývalému textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi. Před devíti lety využila v předvolební kampani bez svolení jeho slogan "A co děti? Mají si kde hrát?"

Hypotéky pro mladé

Snazší přístup k hypotékám pro lidi do 36 let – počítá s tím novela zákona o České národní bance předložená ministerstvem financí.

Akce Ukliďme Česko

Radnice by měly mít možnost zlikvidovat černou skládku i na soukromém pozemku. Navrhuje to ministerstvo životního prostředí.

Boj proti černým skládkám

Součástí legislativních změn, které v pátek představilo Ministerstvo životního prostředí, by měla být i povinnost majitelů pozemků zabránit ohrožení životního prostředí odpadem.

Nahlašování černých skládek pomocí SMS

Černé skládky se daří odhalovat díky všímavosti lidí. Stále častěji se obracejí na úřady pomocí moderních technologií. Loni přes SMS zprávy podali víc než deset tisíc podnětů.

Vláda o biopalivech

Vláda odmítla zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. Novela měla omezit pěstování řepky, která podle 40 poslanců v čele s Piráty ničí ornou půdu.

Evropští nacionalisté odstartovali kampaň před volbami do Evropského parlamentu

Šéf italské protiimigrační Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini odstartoval v Miláně kampaň před volbami do europarlamentu.

Turecký prezident na návštěvě Moskvy

Vladimir Putin přivítal v Moskvě tureckého prezidenta Erdogana. Jednali o výstavbě plynovodu, o Sýrii a taky o protiletadlovém systému S-400, který chce Ankara od Rusů koupit.

Pátrání po dívkách, které uprchly z ústavu

Policisti pořád pátrají po dvou ze 6 dívek, které v sobotu večer utekly z výchovného ústavu v Praze 4. Chovankyně ve věku mezi 15 a 18 lety předtím napadly vychovatelku a ukradly jí peníze a telefon.

Kontroverzní socha Věry Špinarové v Ostravě

Živý vstup redaktorky Lucie Křížkové.

Soud osvobodil bývalého hokejistu Čechmánka

Soud znovu osvobodil bývalého hokejového brankáře Romana Čechmánka. Obžaloba mu přičítala podvod za 15 milionů korun – když si půjčoval peníze a objednával práce na stavbě minipivovaru ve Zlíně, přestože věděl, že závazky nebude schopen zaplatit.

Útoky nožem ve Velké Británii

Ve Velké Británii strmě přibývá útoků nožem. Loni při nich zemřelo nejvíc lidí od konce 2. světové války – během uplynulého víkendu pobodali v Londýně 3 lidi.

Prověřování trestní odpovědnosti posledních žijících představitelů KSČ

Státní zastupitelství prověřuje poslední žijící představitele KSČ Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Petera Colotku. Mohli by být obviněni za smrt 28 lidí na československých hranicích od poloviny 60. let do pádu komunistického režimu.

Rekordně dlouhá krajta tmavá

Rekordně dlouhou krajtu tmavou odchytili ochránci přírody v jedné z floridských rezervací – a pochlubili se na Facebooku. Samice měřila přes 5 metrů, vážila víc než 65 kilogramů a nesla 73 vajec.

Astronaut Feustel navštívil Terezín

Nerudovy Písně kosmické nebo Krtek. Oba symboly Česka v minulosti do vesmíru vzal americký astronaut Andrew Feustel.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD