11. listopad 2018

Obsah dílu

Výročí konce první světové války — Oslavy, piety a projevy k výročí ve Francii — Politika na pozadí oslav — Vzpomínky na padlé vojáky — Zvony na počest ukončení války — Milníky Velké války — Místo, kde se psaly dějiny — Pocty na sociálních sítích — Pochod veteránů válek i mírových misí — Kandidáti na post předsedy Senátu — Manévry kvůli požáru elektroodpadu — Výsledky komunálních voleb na Slovensku — Sjezd České lékařské komory — 100 let od vzniku Polska — Sto let od obnovení polské nezávislosti — Odchod Martina Janečka z čela Finanční správy — Mrtví po požárech v Kalifornii — Jednání o brexitu — Tragické dopravní nehody — Národní potravinová sbírka 2018 — Ceny palivového dříví — Přeplněné české silnice — Počet osobních aut v ČR — Zemřel novinář Jan Petránek — Těsné výsledky v amerických volbách — Rizikový zápas Opava vs. Baník — Rodiče dětí v digitální době — Svatomartinské víno

Části dílu

00:31
Výročí konce první světové války
  Evropa si připomněla sto let od konce první světové války. Do Paříže se sjeli zástupci tehdy vítězných i poražených mocností a politici z celého světa. U pomníku neznámého vojína pod Vítězným obloukem vzdali čest všem obětem krvavého konfliktu.
  01:50
  Oslavy, piety a projevy k výročí ve Francii
   Prezident Macron připomněl, že stopy této války nikdy nezmizely. Ve dvacetiminutovém projevu varoval před nebezpečím nacionalismu, který je podle něj v Evropě na vzestupu.
   04:44
   Politika na pozadí oslav
    Živý vstup zpravodaje Jana Šmída.
    06:20
    Vzpomínky na padlé vojáky
     V Česku si výročí připomněly zvony i slavnostní nástupy vojáků. Ministr obrany předával vyznamenání. Na pietních akcích se setkávali veteráni z druhé světové války i ti novodobí – ze zahraničních misí po roce 1990.
     08:59
     Zvony na počest ukončení války
      V půl druhé se v celé zemi rozezněly kostelní zvony – na dvě minuty a dvacet vteřin. Jde o iniciativu britského a německého velvyslanectví. Vyzvánění je symbolickým poděkováním za ukončení války a má připomenout důležitost života v míru.
      09:32
      Milníky Velké války
       První světová válka začala v červenci 1914, když tehdejší Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku. O měsíc dřív spáchal Gavrilo Princip v Sarajevu atentát na Františka Ferdinanda d'Este.
       10:20
       Místo, kde se psaly dějiny
        A právě tady byl konflikt ukončen – příměří začalo platit 11. 11. v jedenáct hodin. Symbolicky na tomto místě se taky ještě před vzpomínkovými akcemi u Vítězného oblouku francouzský prezident setkal s německou kancléřkou.
        12:20
        Pocty na sociálních sítích
         Oběti i hrdiny válek si lidé, instituce a organizace připomínali také na sociálních sítí. Sdílela se i netradiční symbolikua vlčích máků. Padlé třeba takto připomněla – například na Twitteru - Severoatlantická aliance.
         12:44
         Pochod veteránů válek i mírových misí
          V Londýně se pochodu 10 000 válečných veteránů účastnila i skupina 30 českých vojáků a jejich příbuzných z novodobých misí, kde sloužili po boku britských sil.
          14:43
          Kandidáti na post předsedy Senátu
           Podle dosavadního předsedy Senátu Milana Štěcha by se mohl objevit čtvrtý adept na šéfa Horní komory. Vyloučil, že by se o tuto funkci ucházel sám. Známí jsou prozatím tři kandidáti – Jaroslav Kubera za ODS, Jan Horník za STAN a Václav Hampl za lidovce.
           15:47
           Manévry kvůli požáru elektroodpadu
            Hasiči dohasili požár v Letech u Prahy, který vypukl včera večer. Shořelo asi 600 tun elektroodpadu. Kvůli zplodinám hasiči doporučili lidem v Praze a v okolních obcích nevětrat.
            18:00
            Výsledky komunálních voleb na Slovensku
             Ve slovenských komunálních volbách uspěli s velkou převahou nezávislí kandidáti. Z politických stran výrazně nejvíc měst a obcí povede Smer expremiéra Roberta Fica. Ten ale zároveň desítky křesel ztratil, nově nebude mít primátora v žádném krajském městě.
             18:52
             Sjezd České lékařské komory
              Lékaři dál trvají na desetiprocentním plošném navýšení tarifních platů od příštího roku.
              19:35
              100 let od vzniku Polska
               14 dnů po České republice slaví 100 let nezávislosti i sousední Polsko. Země dřív rozdělená pod tři zábory se vynořila z chaosu 1. světové války jako samostatný stát 11. listopadu.
               21:53
               Sto let od obnovení polské nezávislosti
                Na připomínku sta let od obnovení samostatného Polska se dnes po setmění červenobíle rozsvítila řada budov po celém světě.
                22:47
                Odchod Martina Janečka z čela Finanční správy
                 Končící šéf finanční správy Martin Janeček se poprvé obsáhleji vyjádřil k odchodu z čela úřadu. Zaměstnancům poslal dopis, v němž mimo jiné obhajuje častější využívání zajišťovacích příkazů.
                 24:01
                 Mrtví po požárech v Kalifornii
                  Nejmíň 25 obětí už mají ničivé požáry v Kalifornii. To z nich dělá třetí nejhorší v historii státu.
                  24:27
                  Jednání o brexitu
                   Příští týden se očekává posun v jednání o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Britský deník The Times dokonce avizoval zveřejnění dohody, diplomaté to ale nepotvrzují.
                   26:28
                   Tragické dopravní nehody
                    Čtyři lidé zemřeli a další dva utrpěli těžká zranění při ranní nehodě na Třinecku. V kopci se tam srazil kamion s dodávkou. Na místě celé dopoledne pracovali vyšetřovatelé. Kdo za střet může, se zatím jednoznačně určit nepodařilo.
                    27:12
                    Národní potravinová sbírka 2018
                     Víc než třista dvacet tun potravin a čtyřicet tun dalšího zboží věnovali lidé v Česku tento víkend do Národní potravinové sbírky. Zboží poputuje do potravinových bank, neziskové organizace je rozdělí seniorům, chudým rodinám či dětem z dětských domovů.
                     28:02
                     Ceny palivového dříví
                      Cena žádaného palivového dříví z listnatých stromů zřejmě opět vzroste. Odhad výrobců zní až o deset procent. Zdražení tvrdého dříví je důsledkem kůrovcové kalamity.
                      30:00
                      Přeplněné české silnice
                       České silnice se plní vozidly, a čím dál rychleji. Historicky po nich jezdí nejvíc aut. Ukazují to data, která získala ČT od správců komunikací a ministerstva dopravy. Shodují se na tom, že letošek zřejmě přinese rekord v celkovém počtu jízd i ujetých km.
                       32:40
                       Počet osobních aut v ČR
                        V roce 1990 bylo na území Česka registrováno asi 2,4 milionu vozů - letos to už je skoro 6 milionů.
                        36:22
                        Zemřel novinář Jan Petránek
                         Zemřel novinář Jan Petránek. Bylo mu 86 let. Z rozhlasu ho propustili po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Později podepsal Chartu a psal do samizdatových Lidových novin.
                         36:47
                         Těsné výsledky v amerických volbách
                          Florida přepočítá hlasy z úterních voleb. Rozdíl mezi kandidáty na post senátora a především guvernéra je totiž velmi těsný. Při rozdílu do půl procenta odevzdaných hlasů znovu volební lístky přepočítají stroje.
                          38:55
                          Rizikový zápas Opava vs. Baník
                           Policejní manévry a rozsáhlá bezpečnostní opatření dnes zažila Opava kvůli rizikovému zápasu. Na vyprodaný fotbalový zápas domácích s Baníkem Ostrava dohlíželo v ulicích pět set policistů.
                           39:17
                           Rodiče dětí v digitální době
                            Děti přichází do kontaktu s elektronikou stále dřív. S tabletem třeba už v jednom roce. Ve dvou a půl letech už ho dítě samo ovládá. Většina rodičů je přitom neumí ubránit od nebezpečí na internetu.
                            41:34
                            Svatomartinské víno
                             Svatomartinské víno dnes požehnali duchovní v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Průvod v čele s Martinem na bílém koni pak láhev z Petrova dovezl až na Náměstí Svobody.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž48 minut
                             Další díl
                             12. listopad 2018

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             26. leden

                             Headlines — Vrcholí kampaň před druhým kolem voleb — Závěr kampaně obou kandidátů — Příprava druhého kola prezidentských voleb — Volby v zahraničí — Boje u Bachmut — Situace v okolí Bachmutu — Ruské raketové útoky — Ekonomická prognóza — Jednání premiéra s guvernérem ČNB — Střet izraelské armády s Palestinci na Západním břehu — Nový velvyslanec na Slovensku — Turné brněnské filharmonie v USA — Města lákají nové obyvatele — 30 let od zvolení Václava Havla prezidentem — Nová zelená úsporám light — Předpověď počasí na další dny — Jak hlasovat v druhém kole voleb — Volební účast v prezidentských volbách — Vliv počasí na volební účast — Kdy bude jasno o výsledku — Prověřování původu peněz z Ruska — Nové letecké linky — Následky útoku ve Španělsku mačetou — Protesty proti penzijní reformě ve Francii — Jednání o novém vedení Prahy — Nová pravidla sociálních služeb — Londýnské metro slaví 160 let provozu — Dokumentární tvorba ČT — Návrat vlaků na Osoblažsko — Nové vydání Rilkeho románu

                             26. 1. 2023 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             26. leden

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             26. 1. 2023 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             25. leden

                             Headlines — Vrcholí prezidentská kampaň — Program prezidentských kandidátů — Lidé v izolaci volili prezidenta — Důležité termíny v prezidentské volbě — Ukrajina dostane tanky Leopard — Boje o Soledar a Bachmut — Dodávky tanků Ukrajině — Valorizace výchovného v rámci důchodů — Export léků z ČR — Zadržení muže kvůli dopisům s výbušninami — Rekordní inflace v Maďarsku — Trest pro lékařku za ublížení na zdraví — Monodrama Všechny báječný věci — Útok nožem ve vlaku v Německu — Doplnění ústavního soudu — Uložení korunovačních klenotů do Korunní komory — Soud projedná obžalobu Tušla — Žádosti o předčasný důchod — Nová pravidla hypoték — Tanky Leopard — Tanky pro Ukrajinu — Tank Leopard 2 — Leopardy pro Česko — Ředitelství silnic a dálnic před soudem — Návrh milostivého léta na dluhy na sociálních odvodech — Britský ministr obchodu v Praze — Ruský soud zrušil Moskevskou helsinskou skupinu — Prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem — Zřízení datových schránek — Problémy s přípravou olympiády — Slovensko je blíž k předčasným volbám — Kreativní výuka ve školách — Obnova lesů po tornádu — Paměť národa připomene romský holokaust

                             25. 1. 2023 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             25. leden

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             25. 1. 2023 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             24. leden

                             Headlines — Druhé kolo kampaně — Program kandidátů na prezidenta — Korupční kauzy na Ukrajině — Válka na Ukrajině — Premiér Fiala v Berlíně — Český vozový park stárne — Výroba vozidel Škoda auto — Kolínská Toyota zastaví výrobu — EU o obcházení sankcí — Přípravy na Ceny Českého lva — Nominace na Oscary — Setkání prezidentů ČR a Polska — Výcvik dělostřelců v Boleticích — Nový britský velvyslanec Field začal působit v ČR — Výstava korunovačních klenotů — Energie na trhu zlevňují — Stav zásobníků plynu v Česku — Ceny energií klesají — Kontroly na hranicích se Slovenskem — Erdogan odmítl podpořit vstup Švédska do NATO — Soudce obnovil vyšetřování výbuchu v Bejrútu — Opětovné využití baterií — Nedostatek policistů v Česku — Soud v kauze prodeje městských bytů — Ukrajinské děti v českých školách — Předčasné volby na Slovensku — Další střelba v Kalifornii — Piráti vystoupili z aliance s Prahou Sobě — Liberecká náplavka — První klonovaní primáti

                             24. 1. 2023 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             24. leden

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             24. 1. 2023 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám