44 minut

11. listopad 2018

Obsah dílu

Výročí konce první světové války — Oslavy, piety a projevy k výročí ve Francii — Politika na pozadí oslav — Vzpomínky na padlé vojáky — Zvony na počest ukončení války — Milníky Velké války — Místo, kde se psaly dějiny — Pocty na sociálních sítích — Pochod veteránů válek i mírových misí — Kandidáti na post předsedy Senátu — Manévry kvůli požáru elektroodpadu — Výsledky komunálních voleb na Slovensku — Sjezd České lékařské komory — 100 let od vzniku Polska — Sto let od obnovení polské nezávislosti — Odchod Martina Janečka z čela Finanční správy — Mrtví po požárech v Kalifornii — Jednání o brexitu — Tragické dopravní nehody — Národní potravinová sbírka 2018 — Ceny palivového dříví — Přeplněné české silnice — Počet osobních aut v ČR — Zemřel novinář Jan Petránek — Těsné výsledky v amerických volbách — Rizikový zápas Opava vs. Baník — Rodiče dětí v digitální době — Svatomartinské víno

Části dílu

00:31
Výročí konce první světové války
  Evropa si připomněla sto let od konce první světové války. Do Paříže se sjeli zástupci tehdy vítězných i poražených mocností a politici z celého světa. U pomníku neznámého vojína pod Vítězným obloukem vzdali čest všem obětem krvavého konfliktu.
  01:50
  Oslavy, piety a projevy k výročí ve Francii
   Prezident Macron připomněl, že stopy této války nikdy nezmizely. Ve dvacetiminutovém projevu varoval před nebezpečím nacionalismu, který je podle něj v Evropě na vzestupu.
   04:44
   Politika na pozadí oslav
    Živý vstup zpravodaje Jana Šmída.
    06:20
    Vzpomínky na padlé vojáky
     V Česku si výročí připomněly zvony i slavnostní nástupy vojáků. Ministr obrany předával vyznamenání. Na pietních akcích se setkávali veteráni z druhé světové války i ti novodobí – ze zahraničních misí po roce 1990.
     08:59
     Zvony na počest ukončení války
      V půl druhé se v celé zemi rozezněly kostelní zvony – na dvě minuty a dvacet vteřin. Jde o iniciativu britského a německého velvyslanectví. Vyzvánění je symbolickým poděkováním za ukončení války a má připomenout důležitost života v míru.
      09:32
      Milníky Velké války
       První světová válka začala v červenci 1914, když tehdejší Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku. O měsíc dřív spáchal Gavrilo Princip v Sarajevu atentát na Františka Ferdinanda d'Este.
       10:20
       Místo, kde se psaly dějiny
        A právě tady byl konflikt ukončen – příměří začalo platit 11. 11. v jedenáct hodin. Symbolicky na tomto místě se taky ještě před vzpomínkovými akcemi u Vítězného oblouku francouzský prezident setkal s německou kancléřkou.
        12:20
        Pocty na sociálních sítích
         Oběti i hrdiny válek si lidé, instituce a organizace připomínali také na sociálních sítí. Sdílela se i netradiční symbolikua vlčích máků. Padlé třeba takto připomněla – například na Twitteru - Severoatlantická aliance.
         12:44
         Pochod veteránů válek i mírových misí
          V Londýně se pochodu 10 000 válečných veteránů účastnila i skupina 30 českých vojáků a jejich příbuzných z novodobých misí, kde sloužili po boku britských sil.
          14:43
          Kandidáti na post předsedy Senátu
           Podle dosavadního předsedy Senátu Milana Štěcha by se mohl objevit čtvrtý adept na šéfa Horní komory. Vyloučil, že by se o tuto funkci ucházel sám. Známí jsou prozatím tři kandidáti – Jaroslav Kubera za ODS, Jan Horník za STAN a Václav Hampl za lidovce.
           15:47
           Manévry kvůli požáru elektroodpadu
            Hasiči dohasili požár v Letech u Prahy, který vypukl včera večer. Shořelo asi 600 tun elektroodpadu. Kvůli zplodinám hasiči doporučili lidem v Praze a v okolních obcích nevětrat.
            18:00
            Výsledky komunálních voleb na Slovensku
             Ve slovenských komunálních volbách uspěli s velkou převahou nezávislí kandidáti. Z politických stran výrazně nejvíc měst a obcí povede Smer expremiéra Roberta Fica. Ten ale zároveň desítky křesel ztratil, nově nebude mít primátora v žádném krajském městě.
             18:52
             Sjezd České lékařské komory
              Lékaři dál trvají na desetiprocentním plošném navýšení tarifních platů od příštího roku.
              19:35
              100 let od vzniku Polska
               14 dnů po České republice slaví 100 let nezávislosti i sousední Polsko. Země dřív rozdělená pod tři zábory se vynořila z chaosu 1. světové války jako samostatný stát 11. listopadu.
               21:53
               Sto let od obnovení polské nezávislosti
                Na připomínku sta let od obnovení samostatného Polska se dnes po setmění červenobíle rozsvítila řada budov po celém světě.
                22:47
                Odchod Martina Janečka z čela Finanční správy
                 Končící šéf finanční správy Martin Janeček se poprvé obsáhleji vyjádřil k odchodu z čela úřadu. Zaměstnancům poslal dopis, v němž mimo jiné obhajuje častější využívání zajišťovacích příkazů.
                 24:01
                 Mrtví po požárech v Kalifornii
                  Nejmíň 25 obětí už mají ničivé požáry v Kalifornii. To z nich dělá třetí nejhorší v historii státu.
                  24:27
                  Jednání o brexitu
                   Příští týden se očekává posun v jednání o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Britský deník The Times dokonce avizoval zveřejnění dohody, diplomaté to ale nepotvrzují.
                   26:28
                   Tragické dopravní nehody
                    Čtyři lidé zemřeli a další dva utrpěli těžká zranění při ranní nehodě na Třinecku. V kopci se tam srazil kamion s dodávkou. Na místě celé dopoledne pracovali vyšetřovatelé. Kdo za střet může, se zatím jednoznačně určit nepodařilo.
                    27:12
                    Národní potravinová sbírka 2018
                     Víc než třista dvacet tun potravin a čtyřicet tun dalšího zboží věnovali lidé v Česku tento víkend do Národní potravinové sbírky. Zboží poputuje do potravinových bank, neziskové organizace je rozdělí seniorům, chudým rodinám či dětem z dětských domovů.
                     28:02
                     Ceny palivového dříví
                      Cena žádaného palivového dříví z listnatých stromů zřejmě opět vzroste. Odhad výrobců zní až o deset procent. Zdražení tvrdého dříví je důsledkem kůrovcové kalamity.
                      30:00
                      Přeplněné české silnice
                       České silnice se plní vozidly, a čím dál rychleji. Historicky po nich jezdí nejvíc aut. Ukazují to data, která získala ČT od správců komunikací a ministerstva dopravy. Shodují se na tom, že letošek zřejmě přinese rekord v celkovém počtu jízd i ujetých km.
                       32:40
                       Počet osobních aut v ČR
                        V roce 1990 bylo na území Česka registrováno asi 2,4 milionu vozů - letos to už je skoro 6 milionů.
                        36:22
                        Zemřel novinář Jan Petránek
                         Zemřel novinář Jan Petránek. Bylo mu 86 let. Z rozhlasu ho propustili po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Později podepsal Chartu a psal do samizdatových Lidových novin.
                         36:47
                         Těsné výsledky v amerických volbách
                          Florida přepočítá hlasy z úterních voleb. Rozdíl mezi kandidáty na post senátora a především guvernéra je totiž velmi těsný. Při rozdílu do půl procenta odevzdaných hlasů znovu volební lístky přepočítají stroje.
                          38:55
                          Rizikový zápas Opava vs. Baník
                           Policejní manévry a rozsáhlá bezpečnostní opatření dnes zažila Opava kvůli rizikovému zápasu. Na vyprodaný fotbalový zápas domácích s Baníkem Ostrava dohlíželo v ulicích pět set policistů.
                           39:17
                           Rodiče dětí v digitální době
                            Děti přichází do kontaktu s elektronikou stále dřív. S tabletem třeba už v jednom roce. Ve dvou a půl letech už ho dítě samo ovládá. Většina rodičů je přitom neumí ubránit od nebezpečí na internetu.
                            41:34
                            Svatomartinské víno
                             Svatomartinské víno dnes požehnali duchovní v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Průvod v čele s Martinem na bílém koni pak láhev z Petrova dovezl až na Náměstí Svobody.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž49 minut
                             Další díl
                             12. listopad 2018

                             Přehled dílů

                             Stopáž55 minut

                             27. únor

                             Headlines — Zapojení vojáků na Ukrajině — Prověrka vztahů zemí V4 — Nasazení vojáků cizích zemí na Ukrajině — Pomoc Ukrajině z EU — Koalice pro dodávky munice na Ukrajinu — Neshody V4 kvůli Ukrajině — Jednání šéfů koaličních stran — Plán na příměří v Gaze — Krátkodobé fixace cen energií — Schválený prodej firmy Jan Becher — Obvinění za zneužití sportovních dotací — Útok Hútíů v Rudém moři — Premiéra snímku o vraždícím páru — Odsouzení Olega Orlova — Těžba uhlí v r. 2023 — Kontroly zákazu předjíždění pro kamiony — Pátrání po podezřelém z loupežných přepadení v Kladně — Krojovaný den ve sněmovně — Ceny potravin v obchodech — Ceny podle ČSÚ — Zdražení piva v restauracích — Sněmovna o hromadných žalobách — Nový Zéland ruší zákaz tabáku — Ptačí chřipka v geneticky cenném chovu — První rozsudky v kauze pašování drog — Vyplácení věřitelů zkrachovalé Sberbank — Oprava sněhem poničených voliér — Požár haly na Bruntálsku — Testování na HPV u praktického lékaře — Spoření na penzi — Bankovky s britským králem — Nezájem o nákladní auta na elektřinu — Pozůstalost po Josefu Škvoreckém

                             27. 2. 2024 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             27. únor

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             27. 2. 2024 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             26. únor

                             Jak podpořit výkon ekonomiky — Tripartita o zaměstnanosti a penzích — Opatření podle Národní ekonomické rady vlády — Jednání zástupců vlády, firem a zaměstnanců — Summit o efektivnější pomoci Ukrajině v Paříži — Stažení ukrajinských vojáků z Lastočkyně — Změna cen dálničních známek — Tři Češi zemřeli v Kyrgyzstánu pod lavinou — Protesty evropských zemědělců — Protest zemědělců proti unijní politice — Výměna průkazů pojištěnců VZP — Stavba mostu přes Bečvu — Vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream — Klec bláznů ve Švandově divadle — Proces se soudcem Ivanem Elischerem — Odkládané investice českých zbrojařů — NKÚ: Chemické vojsko bez potřebného vybavení — Ocenění za pomoc napadenému chlapci — Rekordně teplý únor — Trend nižší spotřeby plynu — Spotřeba zemního plynu — Volná cesta Švédska do NATO — Rezignace palestinské vlády — Případy černého kašle v Česku — HHC na seznamu zakázaných látek — Další odložený nástup zaměstnanců hutí Liberty Ostrava — Kauza nemocničních zakázek — Japonský modul na Měsíci — Neplatné referendum v Jáchymově — Teplý únor a klíšťata — Austrálie a kybernetické hrozby — Rostoucí zájem o leteckou přepravu zboží — Jihočeské ocenění zrestaurovaných varhan

                             26. 2. 2024 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             26. únor

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             26. 2. 2024 na ČT24
                             Stopáž51 minut

                             25. únor

                             Deficit důchodového účtu — Udržitelnost důchodového systému — Hospodaření důchodového systému — Za Ukrajinu padlo 31 tisíc vojáků — Boje na Ukrajině — Práva pro stejnopohlavní páry — Vyjednávání o situaci v Gaze — Připomínka studentského pochodu v roce 1948 — Hra Ještě chvilku v Národním divadle — Zkušenosti s investováním — Trojnásobná vražda v Hořovicích — Kočka divoká na Křivoklátsku — Konec využívání CD disků u soudů — Zásahy horské služby — Robotické operace — Zálohy na energie — Spotřeba energií — Dispečink energetické sítě — Trump vyhrál republikánské primárky v J. Karolíně — Srážka vlaku s autem — Špatný stav cyklostezek po zimě — Návrat ukradené sochy — Ostravská galerie Plato v architektonické soutěži — Negativní dopady brexitu — Lukašenko chce zůstat vůdcem Běloruska — Lyžařské areály ukončují sezonu — Oceněné snímky na Berlinale — 70 let pravidelného vysílání ČST

                             25. 2. 2024 na ČT1
                             Stopáž51 minut

                             25. únor

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             25. 2. 2024 na ČT24
                             Stopáž50 minut

                             24. únor

                             Západní lídři v Kyjevě — Boje na Ukrajině — Dva roky od ruské invaze na Ukrajinu — Vzkaz premiéra Fialy — Válka ve fotkách — Připomínky začátku války v ČR — Průvody v Praze a Olomouci — Urchlíci z Ukrajiny v ČR — Situace v Rusku — Mapa fronty — Dění v Dnipru — Zvýšené hladiny řek — Lepčí ratingové vyhlídky pro ČR — Debaty o legalizaci konopí v ČR — Koncert Fat Boy Slima — Protest zemědělců v Paříži — Soumrak nádražních hospod — Pád člověk ze Sněžky — Debaty o zdražení jízdného v Praze — Hromadná doprava v Praze — Ceny jízdného v regionech — Rusko vydalo tělo Navalného — Republikánské primárky v Jižní Karolině — Zájem o letní tábory — Referendum v Jáchymově — Uvedení hudební komedie Company — Únik dokumentů o čínské špionáži — Otevřený stacionář — Připomínka oběti Jana Zajíce — Pomoc Ukrajině — Akce Den za Ukrajinu

                             24. 2. 2024 na ČT1
                             Stopáž50 minut

                             24. únor

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             24. 2. 2024 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             23. únor

                             Miliardové investice krajů do oprav — Debaty o dělení daní — Příjmy krajů — Ruské drony zasáhly Oděsu a Dnipro — Vojenský kaplan — Setkání s uprchlíky na Hradě — Dohoda o dodávce pušek — Pomoc pro Ukrajinu — Třetí povodňová vlna roku — Reakce na zemědělské protesty — Místa útoků jako cíle turistů — Nehoda na D5 — Bill Clinton v Praze — Ocenění pro kameramana Josefa Špeldu — Rozhodnutí v kauze Sebastiana Kurze — Modul Odysseus přistál na Měsíci — Pád kabiny lanové dráhy na Ještěd — Václavské skály a příprava na ferraty — Pohřeb Alexeje Navalného — Tragický požár ve Valencii — Jak hospodařit v lesích — Lesy v Česku — Spásání rozlehlých luk — Petiční stánek před Úřadem vlády — Odblokované miliardy z EU pro Polsko — Částečná legalizace marihuany — Stížnost na kaolinové doly — Sankce proti Rusku — Průzkum o válce — Útěk před válkou ze Záporoží — Dopravní spojení v okolí Velkých Opatovic — Maďarsko koupí od Švédska čtyři stíhačky Gripen — Propojení státních peněžních ústavů — Odkaz Jana Zajíce — Zemřel Petr Moos — Pomoc od zkušených vozíčkářů

                             23. 2. 2024 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             23. únor

                             Znakový jazyk a skryté titulky

                             23. 2. 2024 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám