48 minut

9. listopad 2018

Obsah dílu

Výroba energií obnovitelnými zdroji — Rozvoj využívání obnovitelných zdrojů — Vyšetřování střelby v Kalifornii — Schůzka nejužšího vedení ČSSD — Růst cen zboží a služeb — Roztržka mezi Rakouskem a Ruskem — Vodní koridor Dunaj–Odra–Labe — Výročí Křišťálové noci — Kameny zmizelých v Liberci — Příběhy Křišťálové noci z Trutnovska — Plány na novou Národní galerii — Kalifornie v plamenech — Bývalý pražský imám ve vazbě — Týden vědy a techniky — Anketa o nejkrásnější nádraží v Česku — Nové vozy pro výsadkáře — Unikátní oprava mostu — Den válečných veteránů — Oslavy v dalších českých městech — Veteráni ČSR a ČR — Velkolepé oslavy konce první světové války — Útok v Melbourne — Kraje s vládou o financování silnic — Obchod s věcmi zajištěnými v trestních kauzách — Dražba věcí Stephena Hawkinga — Škody na domech po výbuchu v Mostkovicích — Byrokracie kolem pěstounství a adopce — Nanodiamanty jako senzory v buňkách

Části dílu

00:39
Výroba energií obnovitelnými zdroji
  Obnovitelné zdroje se teď podílejí na tuzemské spotřebě energie asi 15 procenty. Česko tak o dvě procenta překonalo cíl stanovený pro rok 2020. Číslo ale několik posledních let stagnuje.
  05:11
  Rozvoj využívání obnovitelných zdrojů
   Rozvoj má tedy znovu rozběhnout v úvodu zmíněná novela ministerstva průmyslu. Společně s obnovením podpory také přináší změnu přístupu – ve prospěch menších, domácích a lokálních projektů.
   07:17
   Vyšetřování střelby v Kalifornii
    Vyšetřovatelé dál hledají motiv bývalého vojáka, který v kalifornském baru zabil 12 lidí a pak obrátil zbraň proti sobě. S oběťmi se na večerní mši rozloučily na dva tisíce lidí.
    09:45
    Schůzka nejužšího vedení ČSSD
     Živý vstup redaktorky Karolíny Jelínkové.
     11:25
     Růst cen zboží a služeb
      Zdražování v říjnu mírně zpomalilo. Inflace je teď, podle statistiků, dvě celá a dvě desetiny procenta. Některé potraviny v úhrnu dokonce drobně zlevnily: třeba mléko, ovoce nebo vejce. Dál ovšem zdražuje třeba bydlení, pohonné hmoty nebo alkohol.
      12:06
      Roztržka mezi Rakouskem a Ruskem
       Diplomatická roztržka a zásah do vztahů s Moskvou. Rakouské úřady zadržely penzionovaného plukovníka, který měl 20 let působit v jeho armádě jako ruský špion. Vídeň si okamžitě předvolala ruského velvyslance a ministryně zahraničí zrušila cestu do Moskvy.
       13:43
       Vodní koridor Dunaj–Odra–Labe
        Studie proveditelnosti hovoří o ekonomické výhodnosti kanálu. Vláda projekt dál připravuje.
        15:49
        Výročí Křišťálové noci
         Německo si připomíná historické milníky. Na devátého listopadu připadají výročí založení Výmarské republiky, pádu Berlínské zdi, a také jednoho z nejtemnějších momentů dějin. Křišťálové noci roku 1938.
         18:15
         Kameny zmizelých v Liberci
          Tragédii Křišťálové noci si připomínali například v liberecké synagoze. Konal se tam pietní akt spojený se společnou modlitbou. V ulicích krajského města dnes přibyly i další Kameny zmizelých. Připomínají tragické osudy Židů za druhé světové války.
          18:49
          Příběhy Křišťálové noci z Trutnovska
           Výročí Křišťálové noci si připomínají také lidé v Trutnově. Už po patnácté tu probíhá vzpomínkový festival Devět Bran – až do neděle. Program každoročně připravuje evangelický farář Tomáš Molnár.
           21:24
           Plány na novou Národní galerii
            Nová galerie na dohled od Pražského hradu – takové jsou plány premiéra Andreje Babiše, který chce pro Česko získat licenci Centre Pompidou. Poprvé by tak vznikl výstavní prostor stavěný přímo pro Národní galerii.
            23:41
            Kalifornie v plamenech
             Hned tři lesní požáry zaměstnávají kalifornské hasiče. Před plameny své domovy vyklidilo přes 75 tisíc lidí, nejnověji se musí evakuovat celé Malibu, známé milionářské letovisko. Stovky obyvatel ohrožovaly plameny i cestou do bezpečí.
             24:30
             Bývalý pražský imám ve vazbě
              Soud poslal do vazby někdejšího pražského imáma Samera Shehadeha. Jak uvedl server Novinky.cz, sám se vzdal práva podat stížnost. Policejní eskorta ho do Česka včera vrátila letadlem – čelí obvinění z podpory terorismu.
              24:45
              Týden vědy a techniky
               Chemie, fyzika nebo třeba archeologie – i tyto disciplíny můžou poznat návštěvníci Týdne vědy a techniky. Vrcholí o víkendu. Teď pohled na některá zajímavá místa.
               26:33
               Anketa o nejkrásnější nádraží v Česku
                Titul nejkrásnější nádraží letos získalo to v obci Blíževedly na Českolipsku. V anketě hlasovalo 17 tisíc lidí. Jak uvedli organizátoři, vítězná zrekonstruovaná budova dokládá, že není pokaždé potřeba radikální přestavba.
                26:53
                Nové vozy pro výsadkáře
                 Armáda připravuje nákup lehkých útočných vozů pro výsadkáře. Přezbrojení má začít v roce 2020 a potrvá 5 let. Naváže na proměnu výsadkového praporu v celý pluk, ten v Chrudimi vznikne už v polovině příštího roku.
                 28:30
                 Unikátní oprava mostu
                  Nad Hracholuskou přehradou na Plzeňsku pokračuje výměna ocelových částí železničního mostu – unikátním způsobem, který v Česku dosud nikdo nevyzkoušel. Náročná operace začala včera dopoledne. Sto sedmnáct let starý most bude znovu v provozu v únoru.
                  30:04
                  Den válečných veteránů
                   Na 11. listopad, tedy výročí konce 1. světové války, připadá zároveň i oslava válečných veteránů. Už dnes si lidé s předstihem mohli významný den připomenout na řadě míst. Už počtvrté v řadě i v Praze.
                   32:40
                   Oslavy v dalších českých městech
                    Den válečných veteránů si dnes připomněli také v Brně – na Univerzitě obrany tam v rámci oslav předali prapor Moravskoslezského svazu Vojenských táborů nucených prací. Někteří studenti a i vojáci z povolání dostali ocenění.
                    32:58
                    Veteráni ČSR a ČR
                     Během druhé světové války bojovalo v zahraničí zhruba 20 tisíc československých vojáků. Teď už jich žije jen 436. V novodobé historii má česká armáda 14 tisíc veteránů a celkem 29 vojáků v zahraničních misích zahynulo.
                     35:46
                     Velkolepé oslavy konce první světové války
                      Sté výročí konce první světové války připadá na neděli. Největší oslavy proběhnou v Paříži, kde si desítky státníků z celého světa připomenou podpis příměří na západní frontě a také památku 17 milionů zabitých vojáků a civilistů.
                      37:22
                      Útok v Melbourne
                       Jednoho člověka zabil a dva zranil útočník v centru australského Melbourne. Muž nejprve najel autem do obchodního domu. Když vůz začal hořet, vyběhl a snažil se pobodat co nejvíc lidí.
                       37:44
                       Kraje s vládou o financování silnic
                        Hejtmani se nedohodli s vládou na financování oprav silnic druhé a třetí třídy. Zároveň ale věří tomu, že požadované čtyři miliardy korun najde stát do jara. Na jednání se ale kraje přihlásily k memorandu ohledně rozšíření mýtného systému.
                        39:02
                        Obchod s věcmi zajištěnými v trestních kauzách
                         Prodej věcí zajištěných v trestních kauzách letos přinesl státu přes třináct milionů korun. Loni to bylo dokonce téměř třicet milionů. V případě odsouzení pachatelů putují prostředky na zvláštní fond určený na odškodnění pro oběti.
                         40:43
                         Dražba věcí Stephena Hawkinga
                          Aukční síň Christie's vydražila předměty spojené s životem Stephena Hawkinga. Jeho kolečkové křeslo se v přepočtu prodalo za téměř devět milionů korun. Hawkingův strojopis disertační práce se vyšplhal na částku přes sedmnáct milionů.
                          41:09
                          Škody na domech po výbuchu v Mostkovicích
                           Škody po výbuchu v Mostkovicích na Prostějovsku přesáhnou 30 milionů korun. Mohutná exploze v rodinném domě tam v září poškodila šedesát okolních staveb. Dva domy už museli zbourat, další dva to čeká.
                           42:44
                           Byrokracie kolem pěstounství a adopce
                            Adopci nebo pěstounskou péči zvažuje po vychování vlastního dítěte skoro třetina Čechů, ukázal průzkum agentury Median. Podle něj ale také většinu lidí odrazuje nepřehledný proces, který předchází svěření dítěte do péče.
                            44:55
                            Nanodiamanty jako senzory v buňkách
                             Nanodiamanty – krystaly milionkrát menší než ty, které používají šperkaři. Když se upraví, dají se použít pro odhalování chorob – včetně nádorových onemocnění. Čeští vědci teď přišli s převratnou metodou, jak jich vyrábět víc a za míň.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž44 minut
                             Další díl
                             10. listopad 2018

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             27. červen

                             Headlines — Výměna ministra školství — Opozice výběr ministra kritizuje — Kdo je Vladimír Balaš — Jednání prezidenta s premiérem — Útok na obchodní centrum v Kremenčuku — Následky útoku na obchodní centrum — Summit G7 o Ukrajině — Rusko v platební neschopnosti — Spory mezi Ruskem a Litvou — Rusko krade ukrajinské obilí — Vyhlášení termínu prezidentských voleb — 72 let od justiční vraždy Milady Horákové — Omezení prodeje nikotinových sáčků — Soud s vězeňským dozorcem — Finanční situace domácností — Havárie Pendolina v Bohumíně — Vyšetřování příčin nehody — Tragická nehoda ve Studénce v roce 2015 — Zpoždění na železnici — Dokument o jednáních Macrona s Putinem — Dodávky plynu do EU — Vyšetřování reklam na Čapím hnízdě — Zdravotní péče o uprchlíky — Pád tribuny v Kolumbii — Účinnost vakcíny Pfizer — Soud s podezřelým z vraždy úřednice — Havárie vody v Brně — Referendum o drůbežárně v Jemnici — Požár vagonu u nádraží v Plzni — Landscape festival v Praze — Jednání přemiéra s prezidentem v Lánech

                             27. 6. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             27. červen

                             Ve znakovém jazyce

                             27. 6. 2022 na ČT24
                             Stopáž50 minut

                             26. červen

                             Headlines — Útok na Kyjev — Ruské ostřelování Kyjeva — Boje na Ukrajině a summit G7 — Snížení daně na pohonné hmoty — Dopad kauzy Dozimetr na vládu — Protesty proti zákazu potratů v USA — Zdravotní péče o uprchlíky — Průměrná mzda — 40 let kapely Visací zámek — Zdanění energetických firem — Růst platů a mezd — Polákům chybí uhlí — Výstrahy před vysokými teplotami a požáry — Poslední volby do národních rad — Mrtví v klubu v JAR — Sklizeň ovocných stromů — Dražší péče o chrup — Dostupnost zubařů — V Česku chybí zubaři — Připomínky obětí komunismu — Vyšetřování útoku na Kapitol — Soudní spory se státem — Nález mumifikovaného mláděte mamuta — Vodáci na Vltavě — Opera z Brna — Knížky z bazarů — Dopravní komplikace při cestě na Slovensko — Závěr festivalu Glastonbury

                             26. 6. 2022 na ČT1
                             Stopáž50 minut

                             26. červen

                             Ve znakovém jazyce

                             26. 6. 2022 na ČT24
                             Stopáž50 minut

                             25. červen

                             Headlines — Změna služebního zákona — Novela služebního zákona — Sporné zákony v Poslanecké sněmovně — Masivní protesty kvůli zákazu potratů — Reakce na historický verdikt — Následky velmi silných bouřek — Závěr vyšetřování v kauze Čapí hnízdo — Střelba v centru Osla — Zemřela Lisa Miková — Díla architekta Martina Rajniše — Taktika bojů o pozice na Ukrajině — Dobrovolnící z Česka podezřelí z rabování — Priority firem během předsednictví EU — Mapa výskytu komárů — Čekání na studnu — Zájem o letní dovolené — Nápory cestujících na letištích — Rychlejší odbavení přes kiosky — Kam jezdí Češi — Dovolená v Česku — Utopení urpchlíci — Odchod firem z Ruska — Poděkování za pomoc po tornádu — Demence u mladších pacientů — Jak vzniká blesk — Nové politické uspořádání ve Francii — Den pozemních vojsk Bahna — Poslední kněžské svěcení Jana Graubnera

                             25. 6. 2022 na ČT1
                             Stopáž50 minut

                             25. červen

                             Ve znakovém jazyce

                             25. 6. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám