Události

22. září 2018

44 minut

22. září 2018

Obsah dílu

Miliardy pro obce — Změny pro obce kolem matrik — Rozpočty obcí — Střelba na vojenské přehlídce v Íránu — Oběti z potopeného trajektu v Tanzánii — Mimořádný sjezd České lékárnické komory — Výbuch plynu v Mostkovicích — Modernizací úložiště jaderného odpadu — Nákupy v zahraničních e-shopech — Papež František v Pobaltí — Britská ekonomika po brexitu — Zemřel Ladislav Bittman — Prohlídka bývalé brněnské věznice na Cejlu — 80 let od tragédie v Liptani — Všeobecná mobilizace Československé armády — Testování protipovodňových opatření — Srážka lokomotivy s autem — Speciální ploty podél silnic — Ideální doba pro očkování — Cena vakcíny proti chřipce — Složení vakcíny — Ocenění po policisty — Čeští podnikatelé v Indonésii — Vyšetřování otravy Sergeje Skripala — Navrácení židovského rukopisu z r. 1748 — Spolek Závlahy Hustopeče — Děti pomáhají dětem — Končí festival Zlatá Praha

Části dílu

00:36
Miliardy pro obce
  Přes tři miliardy navíc by měly v příštím roce dostat obce od ministerstva pro místní rozvoj. To vyjednalo navýšení rozpočtu s tím, že na finance dosáhnou prostřednictvím tzv. národních dotací. Sloužit mají hlavně na zlepšení kvality života na venkově.
  01:09
  Změny pro obce kolem matrik
   Jednu miliardu navíc by pro příští rok měly dostat kraje a obce na výkon státní správy. Celkem jde podle rozpočtu o necelých dvanáct miliard. Naopak přijít můžou až o 150 milionů, které dostávají na provoz matrik.
   04:01
   Rozpočty obcí
    Hlavní zdroj příjmů mají z daní, a to jak od fyzických osob, z nemovitostí nebo třeba hazardu. Mezi nedaňové příjmy patří například pronájmy majetku nebo ty od vlastních neziskových organizací.
    05:10
    Střelba na vojenské přehlídce v Íránu
     Nejmíň 25 lidí přišlo o život a dalších 60 bylo zraněno během útoku na vojenskou přehlídku v jihozápadním Íránu. Země si připomínala začátek války s Irákem v roce 1980.
     07:04
     Oběti z potopeného trajektu v Tanzánii
      Počet obětí včerejší havárie trajektu na Viktoriině jezeře v Tanzánii stoupl na 167 a záchranáři dál nacházejí mrtvá těla. Vojenští potápěči mezitím zachránili jednoho muže, který přežil ve vzduchové bublině – dovedly je k němu hlasy z vraku lodi.
      07:23
      Mimořádný sjezd České lékárnické komory
       Mimořádný sjezd České lékárnické komory pověřil své vedení přípravou a podáním žaloby na Státní ústav pro kontrolu léčiv. A to kvůli údajné nečinnosti instituce.
       08:30
       Výbuch plynu v Mostkovicích
        Živý vsutp Marka Vrláka.
        09:40
        Modernizací úložiště jaderného odpadu
         Ještě během podzimu začne stát s modernizací úložiště jaderného odpadu u Litoměřic. K ukládání chce do dvou let připravit dalších zhruba 300 metrů stávajících chodeb. Nové se hloubit nebudou.
         11:24
         Nákupy v zahraničních e-shopech
          Přes 133 miliard korun utratí letos podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci Češi v internetových obchodech. Tedy až o 18 procent více než loni.
          13:16
          Papež František v Pobaltí
           Papež František je na čtyřdenní návštěvě pobaltských zemí u příležitosti stého výročí vyhlášení jejich nezávislosti.
           13:38
           Britská ekonomika po brexitu
            Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt prohlásil, že Londýn nebude kapitulovat v brexitových jednáních. Podle něj si EU nemá plést britskou zdvořilost se slabostí.
            15:59
            Zemřel Ladislav Bittman
             Ve Spojených státech zemřel Ladislav Bittman, bývalý agent Státní bezpečnosti a pozdější emigrant a profesor na Bostonské univerzitě. Bylo mu 87 let.
             16:34
             Prohlídka bývalé brněnské věznice na Cejlu
              Živý vstup Dominiky Řebíkové.
              18:19
              80 let od tragédie v Liptani
               Obyvatelé Liptaně na Bruntálsku si připomněli tragédii, která se v obci odehrála na den přesně před 80 lety. Skupina radikalizovaného německého obyvatelstva tehdy zastřelila 6 příslušníků československé Stráže obrany státu.
               20:40
               Všeobecná mobilizace Československé armády
                Zítra to bude 80 let od vyhlášení všeobecné mobilizace. Prezident Beneš tím reagoval na krach jednání britského premiéra Chamberlaina s Hitlerem.
                21:23
                Testování protipovodňových opatření
                 Praha celý den testovala protipovodňová opatření v Karlíně a Libni. Právě tyto čtvrti záplavy v letech 2002 i 2013 poničily nejvíc. Teď už mají být na tisíciletou vodu připravené, stejně jako většina hlavního města.
                 23:31
                 Srážka lokomotivy s autem
                  Drážní inspekce vyšetřuje srážku lokomotivy s odstavenými osobními vozy na českobudějovickém nádraží. Při nehodě se zranili 3 lidé - oba strojvedoucí i posunovač.
                  23:47
                  Speciální ploty podél silnic
                   25:49
                   Ideální doba pro očkování
                    V očkovacích centrech a ordinacích už je k dispozici letošní vakcína proti chřipce. Teď začíná ideální doba pro očkování. Podle hlavní hygieničky jím nechrání lidé jenom sebe, ale také svoje okolí.
                    28:35
                    Cena vakcíny proti chřipce
                     Cena vakcíny se pohybuje okolo dvou set padesáti korun. Podle typu a výrobce.
                     29:19
                     Složení vakcíny
                      Virus chřipky je velice proměnlivý. Proto je potřeba vakcínu každoročně upravovat. Světová zdravotnická organizace stanovuje složení pro severní a jižní polokouli zvlášť.
                      31:21
                      Ocenění po policisty
                       Tuto cenu - křišťálový glóbus - včera na Pražském hradě získali ti nejlepší policisti - za záchranu lidského života, dopadení zlodějů či vrahů, ale třeba i za úspěšné zajišťování věcí pořízených z trestné činnosti.
                       33:20
                       Čeští podnikatelé v Indonésii
                        Otevírání regionu, který byl pro český byznys z drtivé většiny velkou neznámou. Delegace českého Senátu dokončuje cestu po jihovýchodní Asii. Doprovází ji početná skupina českých podnikatelů.
                        35:37
                        Vyšetřování otravy Sergeje Skripala
                         Ruští novináři objevili další muže s pasy, jejichž čísla jsou blízká těm v dokumentech Ruslana Boširova a Alexandra Petrova - podle britských vyšetřovatelů byli agenty ruské vojenské rozvědky GRU, kteří se pokusili otrávit Sergeje Skripala v Salisbury.
                         35:57
                         Navrácení židovského rukopisu z r. 1748
                          Už osm let se Židovské muzeum v Praze snaží o navrácení vzácného rukopisu, který se objevil ve Spojených státech. Kniha modliteb z roku 1748 patřila pohřebnímu bratrstvu z Mikulova.
                          38:32
                          Spolek Závlahy Hustopeče
                           Třináct jihomoravských vinařů a ovocnářů kvůli suchu založilo spolek Závlahy Hustopeče. Má to být první krok k vybudování systému, který má vodou z Novomlýnských nádrží zásobovat 35 tisíc hektarů zemědělské půdy.
                           40:24
                           Děti pomáhají dětem
                            Je jim teprve deset a už pomáhají školákům ve Francii i za jejími hranicemi. Pět spolužáků z Lille vyhlásilo sbírku na školní potřeby a posílá je dětem, které si je nemůžou dovolit.
                            42:02
                            Končí festival Zlatá Praha
                             Živý vstup Pavly Sedliské.
                             Přehrát celé video
                             Stopáž44 minut
                             Další díl
                             23. září 2018

                             Přehled dílů

                             Stopáž54 minut

                             20. květen

                             Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje — Vývoj války na Ukrajině — Situace na východě Ukrajiny — Ruské tresty za podporu Ukrajiny — Válka na Ukrajině — Schröder opouští ruskou firmu Rosněfť — Vklady lidí u bank klesly — Inflace v Británii opět stoupla — Konec vyšetřování kauzy o úniku policejních informací — Hrozba potravinové krize — Kybernetický útok na ŘSD — 75. ročník festivalu v Cannes — Česko dostane z fondů EU 680 milionů korun — Německo hlásí první případ opičích neštovic — Auto z r. 1955 za rekordních 135 mil. eur — První tropický den v Česku — Výstraha před bouřkami — Žádosti o příspěvky na bydlení — Roste zájem o příspěvky na bydlení — Finanční situace seniorů — Gazprom od zítřka přeruší vývoz plynu do Finska — Rozšíření NATO o Švédsko a Finsko — Festival muzejních nocí — Korupční kauza Dušana Kováčika — Loď Starliner odstartovala k ISS — Policie odhalila padělatele peněz — Nová vláda ve Francii — Joe Biden na návštěvě Jižní Koreje — Ubytovna pro uprchlíky v Kramolíně — Dotace na obecní nemovistosti — Falešný hrob sv. Metoděje — Poslední album Mira Žbirky

                             Premiéra pátek 20. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             20. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra pátek 20. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             19. květen

                             Válka na Ukrajině — Evakuace z Azovstalu pokračuje — Proces s ruským vojákem — Obránci Azovstalu — G7 schválila další finanční pomoc Ukrajině — Prodloužení nouzového stavu — Česko dostane z fondů EU 680 milionů korun — Rozšíření NATO o Švédsko a Finsko — Soud potvrdil osvobození exministra Bárty — Útok na škole v německém Bremerhavenu — Nedostatek kojenecké výživy v USA — Janáčkova filharmonie se loučí s domovskou scénou — Cena Wernera von Siemense — Pokuty za lockdownové večírky v Downing Street — Práce pro ukrajinské uprchlíky v Česku — Pracovní místa pro uprchlíky z Ukrajiny — Zemřel hudební skladatel Vangelis — Ochranné ploty v Národním parku České Švýcarsko — Česko očekávají silné bouřky — Tromby na východě Čech — Benzin v Česku opět zdražuje — Ceny PHM dle krajů — Alternativní paliva zdražují na ceně — Soud s bývalým elitním prokurátorem Kováčikem — Přezkum prominutí DPH — Policie dopadla organizovanou skupinu zlodějů dřeva — V Chrastavě chystají záložní způsob vytápění — Zadávání veřejných zakázek a kontrola dodavatelů — Opičí neštovice se šíří v Evropě i Americe — Policie nezahájí vyšetřování smrti reportérky — Sberbank jde k likvidaci — EK žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií — Půdní injektáž na záchranu stromů v Brně — Konec uzavírky mostu v Tetčicích — Náhrady za nevyužité monoklonální protilátky — Pohřeb Medy Mládkové — Česká filharmonie na Pražském jaru

                             Premiéra čtvrtek 19. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             19. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra čtvrtek 19. 5. 2022 na ČT24
                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Vývoj války na Ukrajině — Osud obránců z Azovstalu — Válka na Ukrajině — Obránci Mariupolu v zajetí ruských separatistů — Moskva oznámila vyhoštění desítek francouzských a italských diplomatů — Změny schválené Senátem — Podány žádosti o vstup do NATO — Technika a výzbroj Armády ČR — Vyvlastnění pozemků u Tábora — Příspěvek 5000 korun na dítě — Mezinárodní den muzeí — Vláda schválila návrh na další milostivé léto — EU chce omezit závislost na ruském plynu — Možnosti dodávek ropy do ČR — Policie obvinila ředitele SÚRAO — Na Labi rostou nová přístaviště — Kampaň pro mladé řidiče — Inflace v EU vystoupila na rekordních 8,1 % — Volně prodejné léky zdražují — Pomoc lidem prchajícím před válkou — Novinky v dávkách pro uprchlíky — Ukrajinští uprchlíci na hlavním nádraží v Praze — Ukrajinští uprchlíci v Česku — Prodeje a výroba osobních aut — Dopady války na tuzemské podnikatele — Útočník s lukem a šípy se přiznal k vraždě pěti lidí — Stranické primárky v USA — Zrušení postu odborných náměstků na ministerstvech — Zpráva o stavu klimatu — Cenu Arnošta Lustiga převzal Šimon Pánek — Klesá zájem o tradiční řemesla — Jan Kočka obviněn z vydírání — Bourání nájezdu na Barrandovský most — Příběh Hany Sternlichtové

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT1
                             Stopáž54 minut

                             18. květen

                             Ve znakovém jazyce

                             Premiéra středa 18. 5. 2022 na ČT24

                             Události na sociálních sítích

                             Napište nám