Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Podzimní volby 2018

Za šest týdnů lidé vyberou své zástupce do obecních zastupitelstev a v prvním kole budou rozhodovat i o třetině Senátu. Kandidátní listiny už úřady zaregistrovaly.

Start volebních kampaní

Sami politici s koncem prázdnin naplno spouštějí kampaně. Sázejí na billboardy, plakáty, ale i přímý kontakt s voliči. Jenom strany zastoupené ve sněmovně za přesvědčování plánují utratit až 200 milionů korun.

Podzimní volby v číslech

O hlasy v komunálních volbách celkem usiluje více než 216 tisíc kandidátů, o 17 tisíc méně než před čtyřmi lety. Třetinu tvoří ženy. Průměrný věk je 47 let. Nejstaršími jsou dva čtyřiadevadesátiletí kandidáti.

Registrace k volbám ze zahraničí

Končí také jedna volební lhůta. Do dneška se pro říjnové senátní volby mohou na ambasádách registrovat Češi žijící v zahraničí. S voličským průkazem se pak mohou vydat do kterékoliv volební místnosti, kde se bude hlasovat.

John McCain: 1936–2018

Zemřel americký senátor John McCain. Jedna z nejvýraznějších osobností Republikánské strany. Veterán vietnamské války se v nejvyšší politice pohyboval 36 let. V roce 2008 kandidoval na prezidenta – prohrál s Barackem Obamou.

Reakce na úmrtí Johna McCaina

Živý vstup zpravodaje Davida Miřejovského.

Návrh rozpočtu na příští rok

Ministryně financí Alena Schillerová předloží návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Tedy o deset miliard nižším, než dosud vláda plánovala.

Peníze z rozpočtu pro resort spravedlnosti

Resortu spravedlnosti přidá rozpočet na příští rok bezmála o dvě miliardy korun víc, než má letos. Součástí jsou například peníze na výstavbu justičního areálu v Ústí nad Labem nebo na opravy věznic a investice do vězeňských zdravotnických zařízení.

Zaplavené Národní muzeum

Suterén nové budovy Národního muzea v Praze dnes zaplavila voda. Prosákla tam kvůli nehodě nedalekého vodovodního řadu – místy sahala až do výšky dvaceti centimetrů.

Komplikace v dopravě kvůli návratům z prázdnin

Živý vstup redaktorky Heleny Dohnalové.

Vylodění migrantů v Itálii

Všichni migranti z lodě u Sicílie vystoupili v noci na pevninu. Na 150 migrantů hlavně z Eritreje Itálie dosud odmítala vpustit do země s tím, že situaci vyřeší jiná členská země EU. O většinu z nich se nakonec postará italská katolická církev.

Ruské vojenské cvičení

Rusko chystá rozsáhlé vojenské cvičení na východě země. Svým rozsahem bylo takové naposledy v minulém století.

Zájem o stavební spoření

Zájem o stavební spoření vzrostl. V prvním pololetí lidé uzavřeli přes 206 tisíc nových smluv – meziročně o 29 procent víc.

Slovácko sa nesúdí jako divadelní hra

Folklorní vyprávění slováckého kronikáře Zdeňka Galušky Slovácko sa nesúdí se nejdřív proslavilo jako kniha, později jako seriál. Teď se dostává i na jeviště.

Lesům ČR klesly zisky

Lesy České republiky vydělávají méně. Za první pololetí vykázaly hrubý zisk jednu a tři čtvrtě miliardy korun. Meziročně je to propad o 38 procent.

Ústavní ochrana vody

Ministerstva zemědělství a životního prostředí uvažují o možnosti chránit vodu v Česku přímo nejvyšším zákonem – tedy ústavou. Teď diskutují o přínosech a rizicích takového kroku.

Evakuace boeingu na Letišti Václava Havla

Kvůli hrozícímu požáru museli cestující použít nafukovací skluzavky. Stroj z Tunisu s několika desítkami cestujících hlásil před přistáním možný požár.

Agresivita pytláků roste

Porybní mají letos u vody víc práce než v minulosti. Jen na západě Čech odhalí každý měsíc desítky případů, kdy lovci porušují předpisy nebo chytají bez povolení.

Nové značky na dálnicích

Nové značení na dálnicích – přibudou značky, které řidiče upozorní, že mají dodržet bezpečnou vzdálenost nebo že jedou v protisměru.

Provinění řidičů na dálnicích

Ročně vjede na dálnici do protisměru přes 300 řidičů. Letos už jich bylo 170 a způsobili devět nehod, naštěstí bez obětí a zraněných.

Časté změny dopravního značení

Úředníci mění a cyklisté, chodci i řidiči se často diví a nerozumí. Aktuální příklad z Prahy. V místech, kde vznikly zóny placeného stání, magistrát sundal značky označující hlavní silnice a rozmístil cedule, které upozorňují na změnu místní úpravy.

Budoucnost Číny bez vody

Budoucnost Číny ohrožuje nedostatek vody. Může za to klesající hladina spodních vod a průmyslové znečištění. Zranitelný je zejména sever, který patří se 400 miliony obyvatel k nejhustěji obydleným částem planety.

E-shopům rostou tržby

Útraty zákazníků na internetu dál rostou. V letošním prvním pololetí v e-shopech nakoupili zboží za víc než 51 miliard korun.

Kde bydlet při univerzitním studiu?

Studenti vysokých škol mají problém najít si bydlení pro nový školní rok – přestože s hledáním začali dřív. Podle realitních kanceláří je problém v nedostatku volných bytů a zdražovaní.

Závěrečný koncert festivalu Věčná naděje

Skladby Gustava Mahlera nebo Richarda Wagnera už za chvíli zakončí mezinárodní hudební festival Věčná naděje.

Výstava Anthropoid v Mauthausenu

Anthropoid – pravdivý příběh. Tak se jmenuje výstava, která je od tohoto týdne v bývalém koncentračním táboře Mauthausen. Ta je věnována 294 českým mužům, ženám i dětem, které zde nacisti zavraždili jako pomstu za atentát na Reinharda Heydricha.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2018
 P ST AD HD