Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Vládní spory o lithium

Poslední předvolební jednání současné vlády. Znovu se ministři koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL sejdou až v pondělí po volebním víkendu. Vláda podpořila mimo jiné i to, že pracující vězni budou mít vyšší odměny.

Poslední předvolební schůze vlády

Hnutí ANO chtělo na jednání kabinetu zrušit memorandum o těžbě lithia, které před týdnem podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Podporu pro to ale nenašlo.

Senátoři jednají o těžbě lithia

Živý vstup redaktorky Kateřiny Jirovské.

Dohoda o memerandu

Dvě strany česky, dvě s podpisy v angličtině. Dokument popisuje vzájemnou spolupráci Česka a australské firmy.

Kritika projevu prezidenta Zemana

Reakce na návrhy prezidenta Zemana ohledně Krymu, den druhý. Z ruského parlamentu zní spokojenost, že prezident fakticky uznal anexi Krymu. Platit za něj ale ruští poslanci odmítají.

Tuzemská kritika Zemanova projevu

Na výroky prezidenta reaguje i česká politika. Vláda jeho postoje jednohlasně odmítla. Ministr zahraničí požádal Miloše Zemana o schůzku.

Přesun části výroby Škody Auto?

Vedení Škody Auto slíbilo zachovat pracovní místa v Česku. Představitelé firmy jednali s českou vládou a řekli, že pro udržení udělají všechno.

Škoda Auto v ČR

Škoda Auto zaměstnává v celém Česku víc než 28 tisíc lidí. Další zhruba 3 tisíce jsou agenturní pracovníci. Dvě třetiny působí v hlavním závodě v Mladé Boleslavi, v Kvasinách zhruba 5,5 tisíce zaměstnanců.

Nové úsekové měření na D1

Živý vstup redaktora Dušana Vrbeckého.

Přelet bomardérů nad Korejským poloostrovem

Dva americké nadzvukové bombardéry B-1B proletěly včera večer nad Korejským poloostrovem a cvičně odpálily střely vzduch-země. Podle Pentagonu šlo o vůbec první noční přelet v doprovodu jihokorejských stíhaček.

Hledání řešení katalánské krize

Spory o vyhlášení katalánské nezávislosti se změnily ve vyčkávací hru. Španělská centrální vláda žádá premiéra oblasti, aby objasnil, jestli vyhlásil nezávislost, nebo ne.

Reorganizace společnosti OKD

Krajský soud v Ostravě schválil reorganizační plán těžební společnosti OKD. Firma je od loňska v úpadku. Plán na její záchranu počítá se vznikem nové společnosti OKD Nástupnická.

Lesnické tendry

Soutěž na státní lesnické zakázky vyhrála firma Uniles ze skupiny Agrofert. Příštích pět let má pro státní podnik Lesy ČR zajišťovat lesnické práce a prodej dřeva.

Případ možné srážky vlaků

Sto metrů dělilo od srážky nákladní vlak a lokomotivu - incident se stal ráno v Lipníku nad Bečvou. Lokomotiva projela nedaleké nádraží na červenou a poškodila výhybku.

Slovenský dokument o Mečiarovi

Když on dovedl svou zemi k nezávislosti, jí zbývaly tři týdny do pátých narozenin. Když se emotivně loučil v televizi písní S pánom bohom, byla ještě na prvním stupni.

Rozdělování peněz na vědu

Spravedlivější rozdělování peněz nebo lepší financování vědy a výzkumu. Předseda vlády zhodnotil na společné schůzce s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem uplynulé čtyři roky resortu.

Výpadek bankovních služeb

Klienti čtvrté největší české banky UniCredit Bank se potýkali s jedním z nejdelších výpadků internetového a mobilního bankovnictví v Česku. Banka služby odpojila minulý pátek kvůli přechodu na nový systém a plánovala ho spustit v pondělí ráno.

Telička ukončil spolupráci s ANO

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička ukončil spolupráci s hnutím ANO. Píše to server E15 s odvoláním na předsedu hnutí Andreje Babiše. Babiš serveru řekl, že se s Teličkou názorově nepotkali.

Zvýšení platů lékařů a zdravotních sester

Lékaři a zdravotní sestry by měli dostat od ledna přidáno 10 procent i v krajských nemocnicích. Memorandum o tom podepsali ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a šéfka Asociace krajů Jana Vildumetzová.

Nové zátarasy v Praze 1?

Víc betonových zátarasů kvůli možným teroristům v autech. Vedení hlavního města uvažuje o rozmístění zábran na patnácti frekventovaných místech. Na seznamu je třeba Náplavka, ale i Karlův most.

Soud kvůli tragické dopravní nehodě

Nehoda, při které zemřel kojenec, poprvé před soudem. 36letý muž podle obžaloby loni v prosinci na dálnici D10 nejprve nebezpečně předjížděl a pak šoféra v levém pruhu zbrzdil a zastavil.

Agresivní řidiči v Česku

Jedním z nejznámějších agresivních řidičů v Česku je Luboš Lacina. Ten v březnu 2010 na dálnici D1 bočně najel do řidičky před ním a vytlačil ji mimo dálnici.

Obrana vůči agresivním řidičům

Odborníci většinou radí střetům se prostě vyhnout, ve městě odbočit, z dálnice sjet, případně zastavit. Stále víc řidičů si také do auta pořizuje kamery.

Aféra hollywoodského magnáta

Hollywoodem otřásá skandál kolem obvinění mocného producenta Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování. Nařkly ho už i nejznámější herečky, třeba Angelina Jolie.

Volební přípravy v plném proudu

Radnice po celé zemi se připravují na sněmovní volby. Lidem posílají do schránek lístky v obálkách. Třeba jen v Karlových Varech jich museli naplnit, orazítkovat a rozeslat skoro 40 tisíc.

Předvolební debata na ČT24

Živý vstup Daniely Písařovicové.

Vypovězení smlouvy české firmy v Kyrgystánu

Kyrgyzstán vypověděl smlouvu s českou firmou Liglass Trading. Ta měla stavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Podle kyrgyzské strany společnost nedodržela smluvní závazky.

Ruské angažmá v Sýrii

Zapojení Ruska do syrského konfliktu zvýšilo vliv Moskvy na Blízkém východě. Za dva roky se ruským silám podařilo zvrátit vývoj konfliktu ve prospěch vlády prezidenta Asada.

Problém s antivirovým programem Kaspersky

Za zákazem všem americkým výkonným úřadům používat světoznámý antivirový program Kaspersky stojí informace od izraelské rozvědky. Té se podařilo odhalit, že ruští hackeři ho zneužívají ke krádežím utajených amerických informací.

Život s lupénkou

Deprese, ale třeba i rozchod s partnerem. Nemocní lupénkou, která přitom není infekční, čelí různým problémům. Lékaři zdůrazňují, že u pacientů je třeba se zaměřit na jejich celkový stav.

Unikátní přesun jezu

Umístit třináctitunový kolos s přesností na jediný centimetr. Jeřábníci od rána usazovali ohromnou klapku na jez v Ostravě-Lhotce. Původní ocelové konstrukce po půlstoletí na Odře dosloužily.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD