Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Přestupkový zákon platí měsíc

Úředníci mají víc administrativní práce. Přibyly nové druhy přestupků, třeba za urážku úřední osoby.

Novela tzv. přestupkového zákona

Za už nově zavedený přestupek - urážku nebo pomluvu úřední osoby, hrozí sankce až 10 tisíc korun. Stát tak chce chránit strážníky a dopravní policisty.

Nový přestupkový zákon v praxi

Rozhovor se Stanislavem Polčákem, předsedou Sružení místních samospráv.

Výhrady starostů

Města a obce nesjou spokojené ani s další částí zákona. Vadí jim, že už nelze použít trest zákazu pobytu. Tím mohly recidivisty až na tři měsíce vykázat z míst, kde pravidelně porušovali veřejný pořádek.

Výhrady starostů vůči novele zákona

Rozhovor se Stanislavem Polčákem, předsedou Sružení místních samospráv.

Vyšetřování ruského vlivu na volby v USA

Živý vstup zpravodaje Martina Řezníčka.

Útraty v obchodech

Lidi znovu víc nakupují. Statistici nabídli červnová data. Obchodníci utržili o 6 a půl procenta víc než ve stejném měsíci loni. Opět k tomu přispěl hlavně prodej přes internet.

Otevření nové věznice v Břeclavi-Poštorné

V Břeclavi-Poštorné otevřeli novou věznici. Objekt původně sloužil jako zařízení pro migranty. V posledních dvou letech prošel rekonstrukcí, na které se podílelo i 23 odsouzených.

Zmařený teroristický útok v Sydney

Detaily chystaného a zmařeného teroristického útoku v Sydney. Podezřelý chtěl propašovat do letadla bombu v zavazadle svého bratra. Ten nakonec nenastoupil.

Přímý vlak z Česka dorazil do Číny

Do Číny dorazil první přímý nákladní vlak z Česka se zbožím za pět milionů dolarů. Víc než 11 tisíc kilometrů ujel za 16 dnů. Tamní úřady teď vypraví soupravu opačným směrem.

Pohlednice od Europolu pro zločince

Evropská policejní organizace Europol zvolila nezvyklou cestu v pátrání po 21 nejhledanějších zločincích - vydala sérii pohlednic s podobiznami a adresnými texty.

Začíná brněnská Velká cena

Živý vstup redaktora Jakuba Váchy.

Výstava fotek Olgy Havlové

Olga Havlová a Výbor dobré vůle - výstava snímků v žižkovském Atriu připomíná první manželku prezidenta Václava Havla v roli první dámy a její pomoc handicapovaným lidem.

Podpora branného výcviku civilistů

Využití dobrovolníků k obraně země - resort plánuje za tímto účelem finančně pomoct například spolkům, které se věnují střeleckému i jinému výcviku. Do budoucna stát počítá na podporu brannosti až se stovkami milionů korun.

Návrat původních zvířat do českých lesů

Rys v Moravském krasu, vlk v Krušnohoří, šakal ve středních Čechách. Hlášení o zvířatech, která ve zdejší přírodě donedávna nežila, se množí.

Dramatická nehoda opilého řidiče s policistou

Upozorňuju, že teď nabídneme mimořádně dramatický moment. Srážku opilého řidiče s policistou při silniční kontrole v americkém Texasu.

Obvinění v případu požáru kostela v Gutech

Policie obvinila tři muže, že zapálili dřevěný kostel v Třinci-Gutech. Pro dva, včetně mladistvého, navrhla vazbu. Co je k činu vedlo, vyšetřovatelé zatím neřekli.

Nebezpečná látka ve vejcích

Namátkové kontroly vajec a kuřecího masa - odpověď Česka na kontaminaci nizozemských vajíček toxickým Fipronilem. Podle Státní veterinární správy se ale tyto potraviny z Beneluxu už několik měsíců nedovážely.

Pohonné hmoty zlevňují

Motoristická sezona je na vrcholu, ne tak ceny pohonných hmot, jak bývá touhle dobou obvyklé. Letos benzin i nafta dlouhodobě zlevňují.

Vývoj cen pohonných hmot

Pohonné hmoty zlevňují už od začátku roku. Prvních pět měsíců sice ještě řidiče vyšel litr na víc než třicet korun, v červnu už ale byla tato hranice prolomena.

Jednotné značení pohonných hmot

Právě v těchto dnech se řidiči na pumpách začínají setkávat s novým grafickým značením benzinu a nafty. Nařídila to Evropská komise, aby se šoféři při tankování napříč kontinentem lépe orientovali.

Požár mrakodrapu v Dubaji

V Dubaji hořela minulou noc jedna z nejvyšších obytných budov na světě - mrakodrap zvaný shodou okolností Pochodeň. Obešlo se to bez obětí i zraněných.

Elektrickým ohradníkem proti moru prasat

Kolem Zlína kvůli infekci přibývají metry elektrického ohradníku. Dráty pod proudem mají odradit divoká prasata od hledání nových lokalit.

Modernizace nemocnice v Náchodě

Únor 2018 - nový termín, kdy podle politiků Královéhradeckého kraje začne modernizace nemocnice v Náchodě. Hejtmanství vypsalo soutěž s maximální cenou miliarda a 400 milionů korun.

Vzpomínková mše za Františka Tomáška

Živý vstup redaktora Petra Obrovského.

Situace ve Venezuele

Ve venezuelském parlamentu poprvé zasedá Ústavodárné shromáždění. Nový orgán vytvořil autoritářský prezident Nicolas Maduro k vypracování nové ústavy, která má ještě víc posílit jeho moc.

Obavy tuzemských firem

Obavy z kybernetických útoků, ale také z technologických novinek. Víc než 3 čtvrtiny světových firem uvádějí, že se na tyto výzvy necítí dostatečně připravené.

Zadržený hříšník v Praze

Několikanásobného hříšníka zastavili pražští strážníci. Podle nich řídil navzdory udělenému zákazu, na autě měl registrační značky z jiného vozu a v kufru dvě kradená jízdní kola.

Nálezy kůrovce na Šumavě

Na Šumavě po čase klidu opět přibývá kůrovce. Především kvůli suchu a horku je brouků dvakrát víc než loni. Od začátku roku lesníci pokáceli skoro 20 tisíc napadených stromů.

V podzemí motolské nemocnice

Fakultní nemocnice v Praze Motole uvažuje o rozšíření podzemního dopravního koridoru. Momentálně jím léky a jídlo rozváží 38 robotů. Nahrazují tak desítky lidí.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD