Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Babiš a střet zájmů

Ministr financí Andrej Babiš už nevlastní jednu z největších českých firem: koncern Agrofert. Svých 100 procent akcií společnosti dnes převedl do dvou svěřenských fondů.

Svěřenský fond v českém právu

Fungování svěřenského fondu upravuje nový občanský zákoník. Jde o majetek, který jeho vlastník většinou pomocí smlouvy převede do speciálního fondu, o který se stará jím určený správce.

Svěřenské fondy

Rozhovor s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem.

Napětí v koalici

Koaliční partneři vedou i další spory - kvůli nesouhlasu hnutí ANO neprošel ve sněmovně vládní návrh na zavedení občanských průkazů s čipem.

Rozpuštění sněmovny

Rozhovor s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem.

Evropský summit o migraci

Živý vstup zpravodaje Bohumila Vostala.

Nové dotace na ekologické kotle

Meteorologové na většině území odvolali smogovou situaci - po celý den ale byla na řadě míst Česka znatelná vysoká koncentrace polétavého prachu. K řešení problému mají přispět i takzvané kotlíkové dotace.

Útok u pařížského Louvru

Francie vyšetřuje podle všeho teroristický útok u pařížského Louvru. Muž se dvěma bodnými zbraněmi napadl vojáky u schodiště vedoucího k nejnavštěvovanějšímu muzeu na světě.

Boje na východě Ukrajiny

Podpora pro Ukrajinu a ostrá slova na adresu Moskvy. Nová americká velvyslankyně při OSN obvinila z eskalace násilí Rusko. Se zmírněním sankcí podle ní země počítat nemůže.

Hrabal zemřel před dvaceti lety

20 let po smrti Bohumila Hrabala vzniká ve Spojených státech nová filmová podoba Příliš hlučné samoty. Mladá režisérka tentokrát do hlavních rolí obsadila loutky.

Budoucnost olomoucké letecké záchranky

Olomoucká letecká záchranná služba se možná bude muset stěhovat. Zatím sídlí na pronajatých pozemcích a jejich majitel chce vedle heliportu začít stavět: 600 bytů a 180 rodinných domů.

Začaly prázdniny

Na dnešní pololetní prázdniny navazují ty jarní. Volno dostávají děti postupně v různých okresech. Podrobný rozpis nabízí web ČT24.

Komplikace kvůli počasí

Živý vstup redaktorky Jany Šrámkové.

Energetici v pohotovosti

Počasí teď víc zaměstnává i energetiky. Pravidelně kontrolují dráty a shazují z nich námrazu. Mezi jednotlivými sloupy velmi vysokého napětí může být přimrzlá i víc než tuna ledu.

Jak zlepšit české zdravotnictví

Spokojenost zdejších obyvatel se zdravotním systémem klesla. Ukázal to nový výzkum CVVM. Zatímco předloni ho chválila víc než půlka dotázaných, na konci roku 2016 už jich bylo jen 45 %.

Spokojenost pacientů

Naprostá většina dotázaných se bojí snižování počtu lůžek v nemocnicích. Dále odmítají poplatky u lékařů nebo omezení počtu specializovaných pracovišť. Naopak by uvítali rozdělení zdravotní péče na standardní a placenou nadstandardní.

Nedostatek lékařů v nemocnicích

V českých nemocnicích chybí asi tisícovka lékařů. Problémy jsou hlavně tam, kde není v okolí žádná lékařská fakulta. Třeba nemocnice v Ústeckém kraji proto studentům medicíny zaplatili už 22 milionů.

Americké sankce proti Íránu

Washington zavedl sankce proti Íránu kvůli poslednímu testu balistické rakety. Dotknou se 13 lidí a 12 firem. Bílý dům se vyjádřil i k budování nových židovských osad na palestinských územích - podle něj nepomáhají k vyřešení konfliktu.

USA a jejich asijští spojenci

Spojené státy varují Severní Koreu před použitím jaderných zbraní. Odpověď na ně by byla podle ministra obrany Jamese Mattise zdrcující. Šéf Pentagonu na první zahraniční cestě ujistil Soul a Tokio o pevném spojenectví.

Příběh oběti internetového zločinu

Podnikatel z Karlových Varů tvrdí, že ho hackeři připravili o víc než půl milionu korun. Stačilo jim k tomu zřejmě dostat se do jeho e-mailu. Muž propustil zaměstnance a čeká, co bude dál.

Forejt do Institutu Václava Klause

Jindřich Forejt, bývalý ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky, bude pracovat v Institutu Václava Klause. Na Hradě působil od roku 2002 - do konce loňského.

Problémy francouzského premiéra Fillona

Měl být nadějným soupeřem pro Marine Le Penovou pro jarní prezidentské klání - teď se ale zdá, že je kandidatura bývalého francouzského premiéra Françoise Fillona v čím dál větším ohrožení. Může za to aféra s údajně fiktivním zaměstnáním jeho ženy.

Epidemie chřipky ustupuje

Chřipka pomalu ustupuje. Počet nemocných se za poslední týden snížil téměř o 6 %. Podle hygieniků se dá předpokládat, že má země vrchol epidemie za sebou. I tak ale stále trvá.

Uzavření pražských tunelů

Živý vstup redaktora Martina Šnajdra.

Důvěra v prezidenta

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana v lednu mírně klesla. Věří mu podle průzkumu CVVM 53 procent lidí.

Spojování rozdílných generací

Mladí nerozumí starším - třetina je vnímá jako přítěž - vyplynulo to z posledního průzkumu projektu Senioři a děti společně. Některé kraje proto začaly nově pořádat ve škole přednášky na toto téma.

Testování dětského textilu

Tričko ze stoprocentní bavlny, které ale obsahuje polyester, nebo dětské dupačky s těžkými kovy. Jedny z posledních prohřešků, odhalených ve speciální brněnské laboratoři.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD