Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Den před hlasováním o důvěře

Premiér Jiří Rusnok má v tuto chvíli jistých 37 hlasů pro důvěru své vládě. Dají mu ji Věci veřejné i komunisté, dnes o tom rozhodli jejich poslanecké kluby. Naopak všichni poslanci bývalé vládní koalice mají být proti kabinetu.

Jak bude hlasovat ČSSD?

Nejužší vedení ČSSD doporučilo poslancům, aby vyslovili důvěru vládě Jiřího Rusnoka. A to na návrh předsedy Bohuslava Sobotky.

Manévry před hlasováním

Na zítřejší hlasování se chystají všichni poslanci - někteří středečnímu jednání přizpůsobili dovolené, jiní neodjeli vůbec. Výjimečná bude schůze i návštěvou prezidenta Miloše Zemana.

Programové prohlášení vlády

Jiří Rusnok vytáhne zítra ve sněmovně programové prohlášení, ve kterém najdou své priority jak strany bývalé opozice, tak i někdejší koalice.

Výroba bomb v Jemenu

Spojené státy nařídily všem Američanům, aby okamžitě opustili Jemen. Spolu s Brity taky evakuovaly své tamní ambasády. Opatření souvisí se zvýšenou hrozbou teroristických útoků.

Navyšování zásob ropy

O 100 tisíc tun ropy víc než za půl druhé miliardy musí zvýšit nouzové zásoby - požaduje to Evropská unie. Ta změnila výpočet, podle kterého musí surovina v případě ohrožení vydržet nejméně 90 dnů.

Čistota vzduchu jako indikátor nemocí nenarozených dětí

V karvinské porodnici začal unikátní výzkum - lékaře zajímá, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdraví těhotných žen i dětí, které pak přivedou na svět.

Střídání ústavních soudců

Po dvou dekádách svlékají talár dva služebně nejstarší ústavní soudci - Vojena Güttlera a Pavla Holländera jmenoval ještě Václav Havel. Naposledy rozhodovali o zrušení poplatků za pobyt v nemocnici. Nástupce jmenuje prezident Zeman zítra.

Kontroly hromosvodů

Upozornění hasičů - ti apelují na majitele domů, aby si pravidelně nechali kontrolovat hromosvody. Ty, které blesk přímo zasáhl, pak co nejrychleji.

Špinavé peníze

Peníze - to nejšpinavější, na co člověk během dne sáhne. Názor podle průzkumu společnosti MasterCard sdílí 80 procent Evropanů.

Proces roku

Zítra začíná nejočekávanější a nejsledovanější soud roku. V procesu s Davidem Rathem a deseti dalšími lidmi jde o korupční praktiky a manipulaci s dotacemi.

Obžaloba versus obhajoba

Státní zástupce Petr Jirát – muž, který bude přesvědčovat soud, že David Rath a další opravdu patří za mříže.

Jak se připravuje proces s Rathem

David Rath dorazí k soudu přesně 450 dní poté, co ho zadržela policie. Pro nejsledovanější proces roku je vše připraveno.

Zaměstnanecké benefity

Mobil nebo stravenky - dřív v práci cosi navíc - dnes skoro samozřejmost. Podniky ve vstřícnosti k zaměstnancům pokročily - i v době recese nabízejí vzdělávací kurzy, sport nebo rehabilitace.

Vstřebávací zdravotnické síťky

Místo kousku kovu, který v těle pacienta zůstává natrvalo, síťka, co se sama rozpustí. Novou zdravotní pomůcku teď začaly proplácet zdravotní pojišťovny.

Nová éra pro Washington Post

Novým majitelem Washington Post je internetový magnát Jeff Bezos.

V Hradci řádí zabiják stromů

Stromy v Hradci Králové ničí neznámý vandal. Dělá to plánovaně a systematicky. Pracovníci tamních technických služeb už našli několik stromů, které někdo úmyslně navrtal a napustil žíravinou.

Nový projekt Libeskinda

Architektura musí mít příběh jako každý člověk - slova jednoho z nejlepších současníků v oboru Daniela Libeskinda - kromě jiného autora nové podoby Světového obchodního centra v New Yorku, které nahradí dvojčata zničená 11. září 2001.

Přehrát vše
Stopáž48 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD