Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Jak to bude s daněmi?

Přestože premiér Petr Nečas ve středu oznámil, že už vláda už nebude do konce volebního období zvyšovat žádné daně, některé odvody mají od příštího roku znovu vzrůst.

Den po sněhové bouři

Severovýchod Spojených států a část Kanady se vzpamatovává ze sněhové bouře, která zabila nejméně 9 lidí.

Nové vedení ISAF

Mezinárodní síly ISAF v Afghánistánu mají nové vedení - dosavadního generála Johna Allena nahradil generál námořní pěchoty Joseph Dunford.

Bilion za fotovoltaiku?

Špatně nastavený systém podpory fotovoltaiky může české daňové poplatníky stát až bilion - tedy tisíc miliard korun. V televizi Prima to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Lubomír Zaorálek žádal od Hradu jméno autora novoroční amnestie

To mu ale prezidentská kancelář neřekla. Místopředseda Poslanecké sněmovny se teď chce odvolat přímo k Václavu Klausovi.

Po metanolové kauze první změny na obzoru

Od půlky roku mají obchody s alkoholem podléhat koncesi a stát chce zakázat i prodej z obřích barelů.

Výzkum o metylu

Dvě pražské nemocnice si teď postupně znovu zvou všechny ty, kteří otravu metanolem v Česku přežili - jde víc než o sto lidí. Lékaři a vědci je teď podrobně vyšetřují.

Církevní restituce

Částka vyplacená církvím v restitucích může být vyšší, než se předpokládalo. Pokud by byla inflace stejně vysoká jako v posledních 15 letech, vyplatí stát církvím vedle vráceného majetku až 92 miliard.

Mnohem víc dětí než loni míří k zápisům do prvních tříd

Podle odhadů ministerstva k nim letos přijde přes 140 tisíc.

Úspěch Curiosity na Marsu

Sonda Curiosity vůbec poprvé vyvrtala díru do povrchu rudé planety. Rozbor prášku získaného z kamene může ukázat, jestli na Marsu existoval život.

Pátrání po Petru Wolfovi

Policie zatím nezjistila, jestli odsouzený exposlanec Petr Wolf skutečně uprchl do zahraničí. Kriminalisté se teď pokoušejí zmapovat poslední dny Wolfova života před jeho zmizením.

Spokojenost rodiček s porodnicemi

Až 7 maminek z 10 odchází z českých porodnic spokojených. Péče se podle několikaletého výzkumu Katedry psychologie Filozofické fakulty UK dlouhodobě zlepšuje, zároveň má ale pořád ještě značné rezervy.

Domácí porody v Česku

U porodu Kateřiny Juřenčákové byla porodní asistentka. Po dvou zkušenostech z porodnic chtěla třetí dítě rodit jinak a inspirovala se v Anglii.

Masopust

I když se k masopustním průvodům přidává stále víc masek, které s folklorem nemají nic společného, i letos slavili Češi svátek hodování hlavně v dobových krojích.

Americké Chicago zbrojí proti gangům

Debaty o násilí gangů a rostoucím počtu vražd vyvolala smrt patnáctileté dívky, která se stala obětí bojů mezi konkurenčními klany. Na její pohřeb přišly stovky lidí, včetně první dámy Michelle Obamové.

Tisíce Bulharů dnes po celé zemi protestovaly proti vysokým cenám elektřiny

Demonstranti se mimo jiné dožadovali znárodnění regionálních struktur jejích zahraničních poskytovatelů – tedy české společnosti ČEZ a rakouské EVN.

Přemnožení holubi

Český Brod - stejně jako převážná většina měst v republice - bojuje s přemnoženými holubi. Radnice se rozhodla pro jejich odstřel.

Poláci ve středověkých vesnicích

Nebývalou popularitu si mezi mladými městkými Poláky získal nový způsob odpočinku. Na čas se vzdávají zaměstnání i života ve městě a odcházejí žít do malé dřevěné vesnice v divoké přírodě.

Kniha J. Pelcla o designu

Nejdůležitější produkty od čtyřiceti designérů hlavně ze střední Evropy ukazuje kniha J. Pelcla Od myšlenky k realizaci. Je to vůbec poprvé, co česká publikace o designu nahlíží přímo do návrhářských dílen.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2013
 P ST