
Bejrút
27. 8. 2017

Libanon patří mezi místa, o kterých slyšíme spíš v souvislosti s atentáty, únosy a válečnými konflikty než s turistikou. Pokud byste se tam ale přesto odhodlali vyrazit, byli byste překvapeni, jak je tato země vůči návštěvníkům přívětivá. Alespoň to říkají autoři následující reportáže Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach. V Libanonu navštívili tisíce let staré památky, ale i jedno hodně netradiční muzeum.

Libanon: Bejrút

Jižní Libanon
7. 10. 2012

Míříme na těžce zkoušený Blízký Východ, konkrétně do jižního Libanonu. Do oblasti uzavřené pod správou jednotek UNIFIL, což je pro běžné turisty zatím v podstatě nepřístupné území. My teď ale v Objektivu přinášíme reportáž z málo známých míst podél horké hranice s Izraelem. A nabídneme nejen nádherné památky a přírodu, ale seznámíme se i s životy obyčejných lidí.

Jižní Libanon

Tripolis
6. 3. 2011

Teď se vypravíme do severního Libanonu, kde leží půlmilionový Tarábulus. U nás je toto druhé největší město země známé spíše pod názvem Tripolis, což znamená „Tři města“ a vyjadřuje starověké uspořádání, kdy jeho jednotlivé části hospodářsky a politicky ovládaly tři různé městské státy. Fakticky po celé historicky známé období zde existuje významný přístav, který těží ze své výhodné geografické polohy. Tím také bylo zajištěno kontinuální zázemí pro rozvoj zdejšího osídlení. My se podíváme zejména do staré části, která si dodnes zachovala středověkou atmosféru uprostřed pulzujícího moderního města.

Libanon: Tripolis

Památky UNESCO
23. 1. 2011

Míříme do Libanonu, o kterém slýcháme zpravidla jen ze zpravodajství a to v nepříliš lichotivých souvislostech. S Objektivem teď ale na chvíli zapomeneme na konflikty a vyrazíme na místa, kde se protínaly dějiny východu i západu. Kromě jedinečného přírodního dědictví a svatého údolí Kadyša s křesťanskými kláštery se může tahle země pochlubit i starověkými stavbami. Ty jsou zapsány na prestižním seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o jedinečný soubor památek, které charakterizují různé etapy dlouhé historie této malé země. Zveme vás teď na prohlídku míst, kde nepotkáte žádné turisty, maximálně tak domácí návštěvníky.

Libanon: památky UNESCO

Okolí Bejrútu
12. 12. 2010

Okolí hlavního města Libanonu Bejrútu je typické svým přímořským a současně vysokohorským prostředím. Obyvatelé metropole tak mají takřka ideální podmínky k výletům. Co víc si přát. S Objektivem se teď podíváme na jedno oblíbené poutní místo Harissa a také do nedalekých jeskyní Džejta. Ty dokonce mají ambice stát se jedním ze sedmi přírodních divů světa. Ale ať už hlasování dopadne jakkoliv, rozhodně stojí za návštěvu.

Libanon: okolí Bejrútu

Údolí Maryša
17. 10. 2010

Minule jsme se v Objektivu podívali, jak to vypadá v současném Bejrútu. Tentokrát se do Libanonu podíváme znovu, míříme ale na sever země, do údolí Kadyša. To je považováno za největší přírodní fenomén země. Jeho největší ozdobou jsou vodopády. Žijí tam ale i desítky chráněních druhů rostlin a živočichů. A projdeme se i cedrovým hájem. Údolí je zajímavé ještě tím, že po mohutné arabské invazi v 7. století, poskytlo útočiště maronitským křesťanům. Skryli se tam a po celá staletí žili v izolaci od okolního světa.

Libanon: údolí Maryša

Bejrút
10. 10. 2010

A teď míříme do Libanonu, přímo do hlavního města Bejrútu. V současnosti toto město nejlépe vystihuje to, že doslova vstává z popela jako bájný Fénix. Mnohokrát zničený, mnohokrát znovu vybudovaný. Římský císař Augustus město kdysi pojmenoval po své dceři, s dodatkem Felix Berytus, což znamená šťastný Bejrút. Ve druhé polovině minulého století se mu zase říkalo Paříž Blízkého východu, než se proměnil doslova v protiklad svého antického jména, a to kvůli desetiletí trvající občanské válce.

Libanon: Bejrút
