Magazín zahraničních zajímavostí.

Obsah dílu

Přehrát vše
Řecko

Chios II

Začínáme tedy v Řecku na ostrově Chios – na dosah od tureckých břehů, jeho největší krásy jsme zcela nedávno v Objektivu prošli – jednu zajímavost jsme si ale nechali na samostatnou reportáž. Za vlády Janovanů tady začal vzkvétat obchod s proslulým mastixem, který je pravým pokladem ostrova. Mastix – pryskyřice získávaná ze stromků řečíku lentišeku, je základní surovinou při výrobě mnoha produktů – zejména cukrovinek, kterým propůjčuje zvláštní nenapodobitelnou chuť.

videoŘecko: Chios II
...
video video

Řecko: Chios II

Mapa

Libanon

Tripolis

Teď se vypravíme do severního Libanonu, kde leží půlmilionový Tarábulus. U nás je toto druhé největší město země známé spíše pod názvem Tripolis, což znamená „Tři města“ a vyjadřuje starověké uspořádání, kdy jeho jednotlivé části hospodářsky a politicky ovládaly tři různé městské státy. Fakticky po celé historicky známé období zde existuje významný přístav, který těží ze své výhodné geografické polohy. Tím také bylo zajištěno kontinuální zázemí pro rozvoj zdejšího osídlení. My se podíváme zejména do staré části, která si dodnes zachovala středověkou atmosféru uprostřed pulzujícího moderního města.

videoLibanon: Tripolis
...
video video

Libanon: Tripolis

Mapa

Evropa střed a východ

Už jste si změřili, kde je střed vašeho pokoje, v němž sledujete Objektiv? Asi byste ho určili poměrně rychle. Podstatně složitější a náročnější je hledání geografického středu Evropy. Titul evropského středobodu si přivlastňuje řada zemí, od Německa přes Rakousko, Maďarsko, Ukrajinu, Bělorusko, Polsko, Litvu, Slovensko a pochopitelně i Česko. Přes 40 míst si nárokuje střed kontinentu. Miroslav Karas navštívil tři místa, kde jsou místní přesvědčeni, že Evropa se točí právě kolem nich.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST