Čeští archeologové

24. 11. 2019

V následující reportáži nás cestovatelské štěstí nemine. David Borek nás vezme do egyptského Abúsíru, kde víc jak půlstoletí působí čeští archeologové. Rok za rokem odkrývají nové tajemství staroegyptské civilizace. A vezmou nás na místa, které běžný návštěvník nikdy neuvidí.

videoČeští archeologové
...
video video

Čeští archeologové

Mapa

Přejít na obsah dílu


Abúsír

9. 4. 2017

V Egyptě je už v plném proudu letošní jarní sezóna vykopávek. Na pouštním nalezišti Abúsír nesmí chybět ani český archeologický tým, který na místě v posledních skoro už šesti dekádách učinil řadu světových objevů. Odpečetění dvou prastarých hrobek a jejich předání pod českou patronaci si nemohl nechat ujít náš blízkovýchodní zpravodaj Jakub Szántó.

videoEgypt: Abúsír
...
video video

Egypt: Abúsír

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objevy

28. 2. 2016

Na začátku února oznámili čeští egyptologové další převratný objev. Byl to 18 metrů dlouhý dřevěný člun nalezený v jedné z aristokratických hrobek. Měl sloužit duši zemřelého při plavbě posmrtným životem. Na místo nejen tohoto, ale i dalších světově proslulých objevů českých archeologů se vydal náš blízkovýchodní zpravodaj Jakub Szántó.

videoobjevy
...
video video

objevy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Freediving

31. 8. 2014

A naposledy si připomeneme jednu z reportáží, které jste měli možnost v Objektivu vidět během roku. Vzpomínáte na freedivery – tedy potápěče na jeden nádech a jejich nádherné záběry z mořských hlubin? V Objektivu jsme vám během roku nabídli hned několik reportáží. Teď si připomeneme jejich potápění u břehů Egypta.

videoFreediving
...
video video

Freediving

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thistlegorm

20. 4. 2014

A teď už vás čeká slibovaný výlet do mořských hlubin. Vydáme se k jednomu z nejkrásnějších a nejslavnějších vraků, jaký kdy byl na mořském dně objeven. Jde o vrak britské lodi Thistlegorm. Čeká vás opravdu nádherná podívaná. Pod mořskou hladinu se vydáme spolu s takzvanými freedivery, neboli potápěči na jeden nádech. K ponorům nepoužívají kyslíkové bomby. A je až neuvěřitelné, jak hluboko pod hladinu jsou schopní se na jeden nádech dostat.

videoThistlegorm
...
video video

Thistlegorm

Mapa

Přejít na obsah dílu


Freediving

12. 1. 2014

Před námi je Egypt, ovšem jiný než bychom asi čekali. Bude to Egypt takříkajíc na jeden nádech. Potápění zcela určitě patří k nejpřitažlivějším aktivitám v této neklidné zemi. Ale freediving, který získává stále více příznivců, přináší nové rozměry. Výlet pod mořskou hladinu jen na lehko, bez složitého vybavení a zásob kyslíku vyžaduje opravdu velkou obezřetnost, kondici a respekt. Nabízí tak unikátí pohledy pod hladinu moře.

videoFreediving
...
video video

Freediving

Mapa

Přejít na obsah dílu


Abúsir

16. 12. 2012

Abusír by byla jen malá, obyčejná egyptská vesnice… Této nezajímavé charakteristiky ji zbavili egyptologové, kteří východně od ní už několik desetiletí odhalují rozsáhlé pohřebiště. Češi, kteří tam patří mezi ty nejzdatnější, zakončili tuto sezónu senzačním objevem hrobu princezny Šeret Nepti z 5. dynastie. Výzkum místa, kam její ostatky dva a půl tisíce let před naším letopočtem uložili, přitom ještě zdaleka neskončil. Pro Objektiv v Egyptě natáčel Martin Rusek.

videoAbúsir
...
video video

Abúsir

Mapa

Přejít na obsah dílu


Beduíni

15. 7. 2012

Víte, který pokrm patří mezi nejstarší jídlo, které kdy připravil člověk? Prý je to beduínský chleba, kterému se říká fatir. V následující reportáži nahlédneme právě do světa beduínů. Vydáme se za nimi do Egypta. Jejich život v nehostinné poušti vůbec není snadný. Většinou všechno, co vlastní, je pár velbloudů, oslů a šperků. Kdysi beduíni věřili, že každý host, který se k nim dostal, je hostem přímo od Boha a je třeba se o něj náležitě postarat a tahle pohostinnost jim zůstala dodnes.

videoBeduíni
...
video video

Beduíni

Mapa

Přejít na obsah dílu


Velbloudi

4. 12. 2011

Kolik stojí velbloud? Tušíte? Já jsem si netroufala ani tipnout, ale Hanka Scharffová mi to prozradila. V Egyptě na tamním největším velbloudím trhu za tato zvířata obchodníci zaplatí v přepočtu i 35 tisíc korun. Za co se nejvíc platí a proč? A jak to vůbec na takovém velbloudím trhu vypadá? A je pravda, že cvičený velbloud se prodá za více peněz? A popravdě, lze vůbec tato zvířata naučit nějakým povelům? Hanka tohle všechno zjistila a ještě spoustu dalšího. Třeba proč většina velbloudů na trhu stojí jen na třech nohách.

videoVelbloudi
...
video video

Velbloudi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rozhovor s Hanou Scharffovou

14. 8. 2011

Egypt je země, která se zásadně změnila, a přímo Hanky Scharffové jsme se zeptali, jak na Egypt vzpomíná. Zajímalo nás i jaké měla prázdniny a jaké jsou její plány na zbytek léta.

videoRozhovor s Hanou Scharffovou
...
video video

Rozhovor s Hanou Scharffovou

Přejít na obsah dílu