Káhira
15. 5. 2022
V první reportáži se dnes vydáme do Afriky, konkrétně do Egypta. Spolupracovník Objektivu Michal Novotný nás provede po Káhiře. A vezme nás třeba i na súfijský mawlid. Uvidíte i skvosty islámské architektury nebo staré tržiště Chán al Chalílí, kde se dá koupit snad úplně všechno. Důležité je umět smlouvat o cenách. Autor reportáže ochutnal i místní sladkost, kterou koupíte na ulici v mnoha obměnách – jmenuje se zalabíja.
Káhira
El-Alamein
14. 11. 2021
El-Alamein je provinční přímořské městečko v Egyptě. Daleko známější je jako dějiště velkých bitev z druhé světové války. Právě tady Britové a spojenci zastavili pokus Němců a Italů proniknout do Orientu. V okolí El-Alameinu je dodnes mnoho míst, která boje připomínají. Jsou tu i hroby padlých včetně československých vojáků. Nebo muzeum vojenské techniky, kde jsou uloženy zbraně, které zůstaly v poušti po skončení bitvy. Region tak nabízí úplně jiný turistický cíl, než byste v Egyptě čekali. Vezme nás tam David Borek.
El-Alamein
Čeští archeologové
24. 11. 2019
V následující reportáži nás cestovatelské štěstí nemine. David Borek nás vezme do egyptského Abúsíru, kde víc jak půlstoletí působí čeští archeologové. Rok za rokem odkrývají nové tajemství staroegyptské civilizace. A vezmou nás na místa, které běžný návštěvník nikdy neuvidí.
Čeští archeologové
Abúsír
9. 4. 2017
V Egyptě je už v plném proudu letošní jarní sezóna vykopávek. Na pouštním nalezišti Abúsír nesmí chybět ani český archeologický tým, který na místě v posledních skoro už šesti dekádách učinil řadu světových objevů. Odpečetění dvou prastarých hrobek a jejich předání pod českou patronaci si nemohl nechat ujít náš blízkovýchodní zpravodaj Jakub Szántó.
Egypt: Abúsír
Objevy
28. 2. 2016
Na začátku února oznámili čeští egyptologové další převratný objev. Byl to 18 metrů dlouhý dřevěný člun nalezený v jedné z aristokratických hrobek. Měl sloužit duši zemřelého při plavbě posmrtným životem. Na místo nejen tohoto, ale i dalších světově proslulých objevů českých archeologů se vydal náš blízkovýchodní zpravodaj Jakub Szántó.
objevy
Freediving
31. 8. 2014
A naposledy si připomeneme jednu z reportáží, které jste měli možnost v Objektivu vidět během roku. Vzpomínáte na freedivery – tedy potápěče na jeden nádech a jejich nádherné záběry z mořských hlubin? V Objektivu jsme vám během roku nabídli hned několik reportáží. Teď si připomeneme jejich potápění u břehů Egypta.
Freediving
Thistlegorm
20. 4. 2014
A teď už vás čeká slibovaný výlet do mořských hlubin. Vydáme se k jednomu z nejkrásnějších a nejslavnějších vraků, jaký kdy byl na mořském dně objeven. Jde o vrak britské lodi Thistlegorm. Čeká vás opravdu nádherná podívaná. Pod mořskou hladinu se vydáme spolu s takzvanými freedivery, neboli potápěči na jeden nádech. K ponorům nepoužívají kyslíkové bomby. A je až neuvěřitelné, jak hluboko pod hladinu jsou schopní se na jeden nádech dostat.
Thistlegorm
Freediving
12. 1. 2014
Před námi je Egypt, ovšem jiný než bychom asi čekali. Bude to Egypt takříkajíc na jeden nádech. Potápění zcela určitě patří k nejpřitažlivějším aktivitám v této neklidné zemi. Ale freediving, který získává stále více příznivců, přináší nové rozměry. Výlet pod mořskou hladinu jen na lehko, bez složitého vybavení a zásob kyslíku vyžaduje opravdu velkou obezřetnost, kondici a respekt. Nabízí tak unikátí pohledy pod hladinu moře.
Freediving
Abúsir
16. 12. 2012
Abusír by byla jen malá, obyčejná egyptská vesnice… Této nezajímavé charakteristiky ji zbavili egyptologové, kteří východně od ní už několik desetiletí odhalují rozsáhlé pohřebiště. Češi, kteří tam patří mezi ty nejzdatnější, zakončili tuto sezónu senzačním objevem hrobu princezny Šeret Nepti z 5. dynastie. Výzkum místa, kam její ostatky dva a půl tisíce let před naším letopočtem uložili, přitom ještě zdaleka neskončil. Pro Objektiv v Egyptě natáčel Martin Rusek.
Abúsir
Beduíni
15. 7. 2012
Víte, který pokrm patří mezi nejstarší jídlo, které kdy připravil člověk? Prý je to beduínský chleba, kterému se říká fatir. V následující reportáži nahlédneme právě do světa beduínů. Vydáme se za nimi do Egypta. Jejich život v nehostinné poušti vůbec není snadný. Většinou všechno, co vlastní, je pár velbloudů, oslů a šperků. Kdysi beduíni věřili, že každý host, který se k nim dostal, je hostem přímo od Boha a je třeba se o něj náležitě postarat a tahle pohostinnost jim zůstala dodnes.