Magazín zahraničních zajímavostí

Obsah dílu

Přehrát vše
USA

Mars I

Dnešní Objektiv vás exkluzivně zavede na marťanskou základnu. Samozřejmě nepoletíme na skutečnou Rudou Planetu, ale doprostřed pouště v americkém Utahu, kde stojí Marťanská pouštní výzkumná stanice provozovaná společností Mars Society. V první polovině února tady šestičlenná skupinka dobrodruhů, z nichž většinu tvořili Češi, ochutnala, jak bude jednou vypadat život dobyvatelů Marsu.

videoMars I
...
video video

Mars I

Mapa

USA

Mars II

Představte si, že žijete v místě, kde vnější atmosféra téměř neobsahuje kyslík a kde je tlak vzduchu padesátkrát nižší než na vrcholku Mount Everestu. Jaké to asi může být nesmět vyjít z obydlí bez ochranného skafandru? A co být zavřený na miniaturním prostoru stále se stejnými lidmi? Cesta na Mars skýtá mnohé výzvy. A pochopit je, to je právě cílem projekt výzkumné stanice v Utahu.

videoMars II
...
video video

Mars II


USA

Mars III

Česká posádka, v pořadí už 135. od začátku projektu Mars Desert Research Station měla program nabitý vědeckými experimenty. Otestovala například brýle – horkou novinku, která umožňuje zobrazovat informace přímo v zorném poli astronauta. Ne všechno se ale obešlo bez komplikací a celá mise byla v jednu chvíli v ohrožení. Kosmické jídlo, stísněný prostor a nemožnost projít se o samotě na čerstvém vzduchu zkrátka nejsou pro každého.

videoMars III
...
video video

Mars III


Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST