28 minut

29. září 2013

Část: Rostov

Obsah dílu

Rusko: Rostov — Rusko: Vladimir — Rusko: Rudé náměstí

Části dílu

01:00
Rostov
  Se svojí rozlohou přes 17 milionů kilometrů čtverečních je Rusko největší zemí na světě. My se dnes vydáme na cestu po né úplně náhodou vybraných místech. Navštívíme celkem 3 města, která jsou součástí takzvaného Zlatého prstenu. Což je vlastně takový průvodce, který vznikl díky novináři Juriji Bočkovi už v roce 1967. Většina míst Zlatého prstenu je v současnosti na seznamu UNESCO. Tím prvním místem, kam se Objektiv vydal, je Rostov Veliký. Navzdory svému názvu se jedná jen o menší město, ale zato jedním z nejvýznamnějších v Rusku.
  09:39
  Vladimir
   Vladimir – tak se jmenuje další město takzvaného Zlatého prstenu. Leží asi 180 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Zachovalo se tu několik bělokamenných staveb nejrannější ruské architektury. A ty rozhodně stojí za prohlídku. Relaxovat ale můžete i v místním parku a zahradě. A těšit se můžete i na vystoupení skupiny Vladimirskije rožočniki. Její název je odvozen od místního hudebního nástroje rožok.
   18:13
   Rudé náměstí
    Dnešní putování Ruskem zakončíme na moskevském Rudém náměstí, tedy Krásnoj Plóščadi. Ačkoliv mnoho lidí u nás i ve světě má v lepším případě jeho název spojený s červenou barvou kremelských hradeb, anebo spíše s ruským komunismem 20. století, tak ani jedna verze není správná. Náměstí totiž svůj název dostalo už v roce 1661 od cara Alexeje Michajloviče. A to byly kremelské hradby ještě bílé a navíc slovo krásnyj tehdy neznamenalo „rudý“ jako dnes, ale stejně jako v češtině „krásný“ nebo „hezký“, takže náměstí se vlastně ve skutečnosti jmenuje Krásné.
    26:40
    Soutěž
     Přehrát celé video
     Stopáž29 minut
     Další díl
     6. října 2013

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám