30. listopad 2008

Obsah dílu

Azory — Madeira — Thajsko — Slovensko

Části dílu

01:08
Azory: Sao Miguel
  Jako první navštívíme Azorské ostrovy, které leží asi dvě hodiny letu z portugalského Lisabonu – pro představu, to je asi 1300 kilometrů. Ostrovů je celkem devět a všechny vznikly vulkanickou činností. Objektiv míří na největší z nich – Sao Migel. Pro tento ostrov jsou charakteristická kráterová jezera, vodopády, anebo také takzvané „kaldeiras“ – bublající bahenní jezírka s vyvěrajícími gejzíry a prameny sirné vody. A představte si, že podzemní sopečnou činnost dokáží místní využít i třeba k přípravě místní gastronomické lahůdky – kozida. Zážitek je to vskutku nevšední.
  07:15
  Madeira: Západní Sahara
   Na ostrovech a také pod správou Portugalska zůstáváme i nadále. Míříme totiž na Madeiru. Někdy se jí také říká tropický klenot v Atlantickém oceánu, který je na hony vzdálen moderní civilizaci. Ostrov je kopcovitý a kdysi tu pro rychlejší přepravu z obydlených vrcholků do hlavního města Funchalu používali proutěné saně – a to přestože něco jako sníh na ostrově skutečně k vidění není. Svézt se na saních můžete i dnes – ovšem řídit nemůžete sami.
   15:14
   Thajsko: oslava Nového roku
    Představte si, že jste v Thajsku na dovolené, procházíte se po ulicích Bangkoku a najednou na vás někdo chrstne kýbl vody – tak v Thajsku tohle znamená, že se blíží nový rok a za chvíli se rozjedou bujaré oslavy. Lidé vyráží do ulic, v rukou mají pistole na vodu, kyblíky, nebo jakékoli jiné nádoby plné vody a každý každého polévá. Ptáte se proč? Nebylo by to Thajsko, kdyby za vším nestála nějaká legenda. V Objektivu se dozvíte, kdy že se to přesně v Thajsku nový rok slaví a jak je to s tou všudypřítomnou vodou!
    20:35
    Slovensko
     Věděli jste, že svatý Martin je patronem vojáků i žebráků? Někdy bývá zobrazován v biskupském rouchu, ale někdy také s husou v ruce. Podle jedné z legend totiž, když měl být svatý Martin jmenován biskupem, tak se ukryl v chlévě, ale milé husy ho prozradily. Jiná legenda zase říká, že husy rušily svatého Martina při kázáních, a proto teď pykají na svatomartinském pekáči. Možná jste si letos na svatého Martina taky na huse pochutnali. Asi nejvíc hus se každoročně upeče v jedné malé vesnici nedaleko Bratislavy a proč právě tam? To pro Objektiv zjišťovala zpravodajka ČT Olga Baková.
     Přehrát celé video
     Stopáž28 minut
     Další díl
     7. prosinec 2008

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám