28 minut

7. prosinec 2008

Obsah dílu

Madagaskar — Azory — Burgundsko — Lotyšsko

Části dílu

01:10
Madagaskar: Nosy Mangabe
  Nosy Mangabe – první destinace Objektivu. Že naprosto netušíte, kde se nachází? Je to malinký ostrov nedaleko Madagaskaru. Dodnes není jasné, jak přesně ostrov získal svůj název. Jasné je ale to, že pokud byste se na ostrov vypravili, tak si rozhodně budete připadat jako v ráji, tedy alespoň co se přírody týče. A pokud byste si snad s sebou chtěli vzít svého psa, tak na to zapomeňte, psi totiž na Nosy Mangabe nesmějí, ano slyšíte dobře – psům je tam vstup přísně zakázán. V první reportáži Objektivu se dozvíte proč!
  07:59
  Azory: slavnosti
   Azorské ostrovy. Možná si představíte krásnou přírodu, nádherné moře, nebo taky zajímavou architekturu. Během 16. až 19. století na ostrovech vyrostla řada církevních ale i světských staveb s naprosto originálními architektonickými prvky. Ale o tom tahle reportáž nebude. Ukážeme vám, že Azořané naprosto milují nejrůznější fiesty. Tyto slavnosti jsou nedílnou součástí života ostrovanů a dovedli je už k naprosté dokonalosti – nechybí alegorické vozy, nejrůznější výjevy z běžného života, komické scénky... a co víc – častokrát po skončení i zasedá komise, která fiestu pečlivě hodnotí a pak vyhlásí ty nejpodařenější okamžiky slavnosti
   13:50
   Burgundsko: víno
    Burgundsko je známé hlavně jako místo, kam se sjíždějí milovníci dobrého vína. Ludvík XIV. prý dokonce burgundské víno nazýval vínem královským a Burgundsko bylo jeho velmi oblíbeným regionem. Na tamní slavné vinice se teď s Objektivem můžete podívat i vy. Ale ještě pro vás mám jednu zajímavost – pokud by vám snad někdy burgundské víno chutnalo jako to naše, tak se nepletete. Vinná réva v České republice totiž prý pochází právě z Burgundska. Může za to Karel IV., který ji sem z Burgundska přivezl.
    20:04
    Lotyšsko: Bausko
     Objektiv osobně. Tentokrát bude naším průvodcem náš varšavský zpravodaj Miroslav Karas. A kam nás vezme? Tentokrát to nebudou žádné polské kulinářské speciality ani nic jiného v této zemi. Mirek se totiž vypravil do Lotyšska a pro Objektiv natočil reportáž na hradě Bauska. Ten se nachází několik desítek kilometrů od hlavního města Rigy. A Miroslav mimo jiné zjistil i to, proč má hrad na jedné straně tlustší zdi než na té druhé. Anebo proč na hrad jezdí novomanželé s tužkou a s papírem v ruce.
     Přehrát celé video
     Stopáž27 minut
     Další díl
     14. prosinec 2008

     Objektiv na sociálních sítích

     Napište nám