Témata: Evropa a klimatické výzvy; Žižkovská věž jako Apollo; 50 let od přistání na Měsíci; Ženy v armádě a na misích; Moderují: Světlana Witowská a Martin Řezníček

Obsah dílu

Přehrát vše

Nový europarlament a klima

Boj se změnami klimatu – jedna z priorit nové šéfky Evropské komise. Ursula von der Leyenová slibuje v prvních sto dnech speciální zákon: podle něj by Evropa měla být do roku 2050 klimaticky neutrální. Cíl, který nedávno kritizovali český premiér. V Evropě ale naopak sílí hlasy, které kritizují nedostatek iniciativy v boji se změnou klimatu. Jak zelený bude nový europarlament a kde všude se to projeví? Téma pro nového místopředsedu EP Marcela Kolaju (Piráti), europoslance Ivana Davida (SPD) a senátora Miloše Vystrčila (ODS).


Apollo 11

Půl století od možná nejdobrodružnější cesty v historii lidstva. 20. července 1969 člověk poprvé vstoupil na Měsíc. Mise Apollo 11 byla nevídaným úspěchem a výsledkem práce stovek tisíců lidí. Výročí připomínáme na ČT24 celý týden, v předvečer samotného přistání modulu Eagle o něm budeme mluvit i v Událostech, komentářích: s očitým svědkem startu Karlem Pacnerem a někdejším scénáristou seriálu Okna vesmíru dokořán Vladimírem Železným. A svědky startu se staneme i my: zopakuje se v Praze, v místě, kde stojí žižkovská věž.


Ženy v armádě

Ocenění za působení v Pobaltí nebo Iráku - to dnes převzali čeští vojáci - ale i vojákyně na pražské Vítkově. Letos je v zahraničních misích nasazena zhruba stovka žen. Vojákyň z povolání jsou v Česku přes tři tisíce - což je necelých třináct procent z celkového počtu lidí, kteří v armádě slouží. Jaké je být na misi v roli, která byla dlouho vnímána jako téměř výhradně mužská? A jak se to mění? Na to se dvou vojákyň zeptáme: praporčice Markéty Hořčičkové a nadporučice Dany Martinákové.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrMagazín