Témata: Češi a jejich armáda; Daň z tabáku; Ústavní stížnost v kauze H-system; Rusko a sankce; Parkerova sonda vyrazí ke slunci; Moderují: Světlana Witowská a Michal Kubal

Obsah dílu

Přehrát vše

Češi a jejich armáda

Češi a jejich armáda. Jak se umí postarat o rodiny padlých vojáků? A co se po útoku děje v afghánském Bagrámu? Hostem Událostí, komentářů bude náčelník Generálního štábu AČR genpor. Aleš Opata.


Daň z tabáku

Příjmy státu ze spotřební daně u tabákových výrobků začaly klesat. Letos do konce července úřady vybraly 31 miliard a 320 milionů korun. O 340 milionů míň než před rokem. Samotná sazba se průběžně zvyšuje. Vloni podle Státního zdravotního ústavu kouřil v Česku každý čtvrtý obyvatel, postupně jich ale ubývá. Je to dobrá nebo špatná zpráva? A jak si stát poradí s alternativami, ze kterých se daně neplatí? Ptát se budeme poslanců Rostislava Vyzuly (ANO) a Jana Skopečka (ODS).


Rusko a sankce

Rusko ostře zkritizovalo nové americké sankce. Ty hodlá Washington zavést kvůli tomu, že považuje Kreml za zodpovědný za otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Moskva údajnou vinu popírá a postih označuje za nezákonný. Platit by měl od 22. srpna. Rusové chtějí do té doby přijít s protiopatřeními, která by ale měla mít jen omezený dopad. Téma pro bývalého diplomata Petra Koláře.


Parkerova sonda vyrazí ke slunci

Sonda, která se téměř dotkne Slunce. Parker Solar Probe se má k hvězdě přiblížit nejvíc v historii. Zkoumat bude korónu – horní vrstvu atmosféry plnou žhavých plynů. Vědci by tak například mohli zjistit, proč je v okolí Slunce o několik řádů vyšší teplota než na povrchu. Sonda poletí sedm let, dostane se do vzdálenosti šesti milionů kilometrů od povrchu hvězdy. Na detaily se budeme ptát Petra Heinzela z Astronomického ústavu AV ČR.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín