Témata: Církevní restituce jako vládní priorita; Stalo se; Armádní zakázky; Volby Slovinsko; Moderuje: Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Budou se danit restituce?

Stát se chystá na revizi církevních restitucí. Chtějí to komunisté a je to pro ně zásadní podmínka pro podporu vládě. Strany chystané vládní koalice – ANO a ČSSD s tím souhlasí. Ostatně už Babišova vláda v demisi krok v lednu sama podpořila i když připustila, že zákon pravděpodobně povede k soudním sporům. A církve už avizovaly, že by se v případě zdanění na Ústavní soud obrátily.

Je tedy zdanění církevních restitucí hotovou věcí? Jak se to udělá technicky? A přijdou soudní spory?

Téma pro tři politiky: Jaroslava Faltýnka /ANO/, Stanislava Grospiče /KSČM/ a Pavla Bělobrádka /KDU-ČSL/.


Armádní zakázky

Radary české armády jsou vysloužilé, mají 15 let po životnosti a musí se pořídit nové. To se dnes dozvědělo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Pak rozhodlo, že o tom, kde a jak se koupí nové, musí bezodkladně rozhodnout současná ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. Ta přitom nákupy dojednané jejím předchůdcem Martinem Stropnickým několikrát odložila kvůli pochybnostem.

Co se děje na Ministerstvu obrany? Byly zakázky špatně dojednány? A nehrozí teď armádě, že bude bez potřebné techniky?

Zeptáme se předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové /ODS/.


Slovinské volby

Slovinsko bude skládat novou vládu se staronovým premiérem. Předčasné volby totiž vyhrál Janeš Janša – dosud šéf opoziční Slovinské demokratické strany. V kampani vsadil velký sympatizant maďarského premiéra Orbána na podobně razantní styl a protiimigrační kartu. I proto ale podle politologů bude mít problém sestavit koaliční vládu a na jednobarevnou nemá dost hlasů.

Kam se ubírá Slovinsko? Může za volební úspěch Janšy skutečně hlavně protiuprchlická rétorika? A kde všude ještě v Evropě podobné téma rozhodlo či rozhodne volby?

Probereme s politologem Petrem Sokolem /ODS/ z CEVRO Institutu.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2018
 P ST HD
ŽánrMagazín