Témata: Rozpočet v rekordním plusu; Turci chtějí do EU bez víza už na podzim; Reorganizace policie odstartována. Moderuje: Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Rozpočet v rekordním plusu

Rekordní stav státního rozpočtu ke konci července: víc než 75 miliard korun v přebytku. Je to nejlepší červencový výsledek od vzniku Česka. Zvýšily se hlavně příjmy z daní – o víc než osm procent. Zlepšil se stát ve výběru daní, nebo si prostě ekonomika jen dobře vede? Na úvod Událostí, komentářů to probereme s ministrem financí Andrejem Babišem /ANO/ a také s ekonomickým expertem ODS Janem Skopečkem.


Turecké ultimátum

„Nezrušíte-li víza pro naše občany, vypovíme dohodu o migrantech“ – Turecko přitvrdilo rétoriku. Díky dohodě výrazně polevil proud běženců přijíždějících do Řecka. Evropští politici vydírání ze strany Turecka odmítají. Podle českých europoslanců dohoda s Ankarou není právně vymahatelná. V Turecku mezitím pokračuje zatýkání po nezdařeném vojenském puči. Měla by se Evropa bát tureckých hrozeb a další migrační vlny? A co se vlastně v Turecku děje? Odpoví bývalý velvyslanec v Ankaře Václav Hubinger, členka sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ivana Dobešová /nestr. za ANO/ a předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.


Reorganizace policie odstartována

Začala fungovat Národní centrála proti organizovanému zločinu, která slučuje protimafiánský a protikorupční útvar. Spadá pod ni 900 policistů a desítky civilních zaměstnanců. Podle vedení budou sdílet informace efektivněji, než tomu bylo doposud. Rozhodnutí o zřízení centrály vyvolalo roztržku uvnitř vládní koalice a čelilo i kritice státních zástupců. Téma pro bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka /ODS/ a analytika Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny.


Řekli v Událostech, komentářích

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí, k vývoji státního dluhu:

Absolutní dluh České republiky bude koncem tohoto roku nižší o 20 až 30 miliard korun oproti roku 2013. Mám ambici dostat se ze sedmého místa nejméně zadluženého státu EU na páté šesté místo.


Řekli v Událostech, komentářích

Ivana Dobešová /nestr. za ANO/, členka výboru pro evropské záležitosti, k případnému porušení smlouvy mezi EU a Tureckem o navracení migrantů:

Evropa by se měla začít připravovat na opravdu pečlivou ochranu vnější schengenské hranice. Měla by vyjednávat i se zeměmi, které nejsou členy EU. Měla by se připravit i na tu variantu, že bude třeba zavřít i vnitřní hranice v rámci schengenského prostoru.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín