Témata: Série útoků v Evropě; Taxi nebo Uber?; Clintonová krůček před nominací. Moderuje: Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Co den, to útok

Další násilí v Evropě. Dva útočníci zabili v kostele na severu Francie kněze, jednoho člověka vážně zranili a další tři drželi jako rukojmí. Podle svědkyně se při tom nahrávali. Speciální jednotka je zneškodnila ve chvíli, kdy vyšli před budovu. Podle prezidenta Hollanda se oba hlásili k teroristické organizaci Islámský stát. Incident už odsoudil Vatikán – podle něj šlo o barbarský čin. Jak na útok reagují ve Francii? Jaká další opatření je možné k posílení bezpečnosti přijmout? Do Paříže se spojíme se zpravodajem ČT Petrem Zavadilem. Je bezpečí v Evropě už jen iluzí, nebo vše hrozivě jenom vypadá? A útočí spíš organizovaní teroristi nebo pomatení jedinci? Odpoví bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, místopředseda poslaneckého klubu Úsvit-NK Martin Lank, komentátorka Českého rozhlasu Lída Rakušanová a politolog Alexander Tomský.


Taxi, nebo Uber?

Služby jako Airbnb nebo Uber mohou změnit definici podnikání. Evropská komise vyzvala státy osmadvacítky, aby sladily pravidla pro tzv. sdílenou ekonomiku. Ke stejnému závěru došli i čeští odborníci, kteří o ní debatovali na konferenci pořádané hospodářskou komorou. Podmínky pro stávající živnosti by se podle nich měly uvolnit. Nakolik má sdílená ekonomika potenciál pro hospodářství státu? Můžou novodobé služby zničit tradiční profese? A jak by se měl stát zachovat? Zeptáme se hlavního analytika týdeníku Euro Miroslava Zámečníka.


Clintonová krůček od nominace

Hillary Clintonová už za pár hodin oficiálně získá nominaci své strany na prezidentský post. Bývalou ministryni zahraničí už podpořila první dáma Michelle Obamová i její hlavní soupeř v primárkách senátor Bernie Sanders. Konvent ve Filadelfii zastínila rezignace šéfky demokratů, když vyšlo najevo, že během primárek nadržovala právě Clintonové. Jak moc může aféra s uniklými e-maily poškodit šance Clintonové na výhru? A kolik je pravdy na tvrzení, že se jimi Kreml pokouší ovlivnit volby? Téma pro redaktora Newsweeku Daniela Anýže.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Lank /Úsvit-NK/, místopředseda poslaneckého klubu strany, k aktuální situaci v Evropě:

Západní bývalé koloniální mocnosti na imigraci desítky let vydělávaly. A teď v okamžiku, kdy s tím mají problém, tak o něj už se s vámi, další členské evropské země, chceme podělit. To je poměrně nefér a já se o to dělit nechci.


Řekli v Událostech, komentářích

Cyril Svoboda /KDU-ČSL/, bývalý ministr zahraničí, k aktuální situaci v Evropě:

Co máme udělat? Chránit vnější hranice Evropské unie společnou vojenskou misí Severoatlantické aliance a EU na březích těch států, odkud k nám lidé nelegálně migrují, nedopustit, aby se dostaly na světové moře, aby se na ně nevztahovaly mezinárodní úmluvy. A udělat to i bez dohody s těmi státy, o které přímo jde, například bez dohody s Tureckem.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Lank /Úsvit-NK/, místopředseda poslaneckého klubu strany, k aktuální situaci v Evropě:

V případě útoků tzv. osamělých vlků by mohla být řešením ozbrojená veřejnost. Protože policie nebude na místě útoku hned. Bude to trvat deset, patnáct minut. Kdežto nějaký ozbrojený občan, který je aktivní a ovládá zbraň, tak pokud bude na tom místě, tak to může dopadnout jinak.


Řekli v Událostech, komentářích

Cyril Svoboda /KDU-ČSL/, bývalý ministr zahraničí, k aktuální situaci v Evropě:

Ozbrojování veřejnosti – v žádném případě. To není cesta. Chránit společnost má stát – zpravodajské služby, policie, případně armáda – a musí to umět. Ozbrojovat nějakou domobranu, to není cesta, to je jenom populistické gesto.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín