Nahrávám video

27. červen 2016

Část: Evropská unie

Obsah dílu

Evropa bez Británie

Části dílu

01:41
Evropa bez Británie
  Velká Británie odchází z Evropské unie a svět se probírá ze šoku, který mu rozhodnutí Britů přineslo. Finanční trhy se dál topí v červených číslech – podle odhadu analytiků přišli investoři ve světě kvůli Brexitu jen za minulý pátek o v přepočtu 50 bilionů korun, což nemá v historii obdoby. Ratingová agentura S&P Británii snížila hodnocení o dva stupně a následovala tak zbylé dvě ze tří hlavních agentur. Ty hodnocení zemi snížili už během kampaně o referendum. Britská libra dál padá a lidé v Británii i za hranicemi se ptají, co bude dál.
  Jak se změny bezprostředně a dlouhodobě dotknou lidí v Česku a vzájemných britsko-českých vztahů, se zeptáme velvyslankyně Velké Británie v ČR Jan Thompsonové.
  17:02
  Evropská unie
   20:48
   Jak rychlý bude britsko-unijní rozvod?
    S novou situací se snaží vypořádat státníci v samotné Británii, ale i za hranicemi. Podle odstupujícího premiéra Davida Camerona Británie s vyjednáváním podmínek odchodu nebude spěchat. Ujmout se toho má jeho nástupce v úřadě, zřejmě od září. K rychlému jednání ale naopak Brity vyzvali francouzský prezident Hollande a italský premiér Renzi, kteří se o situaci v Berlíně radili s německou kancléřskou Merkelovou. Na stejném názoru se shodli i ministři zahraničí V4 na jednání v Praze. Evropští lídři se nadto shodují v tom, že model Evropské unie se bude muset pod dojmem brexitu změnit.
    Kterým směrem by se měl posunout a dokážou se na tom zástupci 27 zemí dohodnout? Nebo z rozhádané Unie odejdou další země? Na aktuální dojmy z jednání v Berlíně se zeptáme našeho zpravodaje Václava Černohorského a téma pak probereme s politiky – poslancem Jaroslavem Foldynou /ČSSD/ a europoslancem Petrem Ježkem /nestr. za ANO/ i s politology – Petrem Robejškem a Danielem Kroupou.
    51:22
    Stalo se
     54:40
     Vzpomínka na Miladu Horákovou
      66 let uplynulo od justiční vraždy Milady Horákové. Politička byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena za údajné spiknutí a velezradu a s dalšími třemi lidmi pak popravena v Pankrácké věznici. Horáková byla jedinou ženou popravenou v politických procesech po únoru 48. Svou statečností a odporem vůči režimem vedenému procesu se stala symbolem boje proti totalitě. Výročí její popravy se připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu.
      Osobnost, život i současný odkaz Milady Horákové připomene politolog Daniel Kroupa.
      Přehrát celé video
      Stopáž57 minut
      Další díl
      28. červen 2016

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám