Nahrávám video

28. červen 2016

Obsah dílu

Evropa po brexitu — Angličtina v EU — Finanční ztráty po brexitu

Části dílu

01:15
Evropa po brexitu
  V Bruselu se poprvé po britském referendu společně sešli nejvyšší představitelé evropských zemí. Téma měli jediné – jak se má Velká Británie co nejslušněji rozejít s Evropskou unií. Názorů je mnoho a už teď jsou vidět zásadní rozdíly. Zatímco řada evropských lídrů chce co nejrychlejší konec dosavadních vztahů, Britové na věc nechtějí spěchat. Mezi politiky se ale taky mísí snaha ukázat Velké Británii nevoli ohledně brexitu, se záměrem naopak vzájemné snahy co nejmíň poškodit. Naopak o nutnosti změnit Evropskou unii mluví všichni, i když názorů na to jak, je minimálně 27.
  Co přinesl první eurosummit po brexitu probereme s europoslancem Luďkem Niedermayerem /nestr. za TOP 09/, státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou /ČSSD/ a ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem.
  26:26
  Stalo se
   30:27
   Angličtina v EU
    První, ostře sledované, pobrexitové jednání přineslo i mnoho osobních výměn názorů, jízlivost a emotivní projevy. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker mluvil oproti zvyklostem jen francouzsky a německy. V angličtině se pouze zeptal lídra kampaně za brexit Nigela Farage, proč přišel do Europarlamentu, když vytrvale chtěl pryč od Bruselu. Mimoděk tím ale otevřel další neočekávaný aspekt brexitu. Z úředních jazyků unie totiž podle všeho oficiálně vypadne angličtina.
    Je vůbec možné, aby se osmadvacítka bez angličtiny obešla? A bylo by to žádoucí? Zeptáme se amerikanisty Miloše Caldy.
    38:37
    Finanční ztráty po brexitu
     Konkrétní i budoucí ztráty z brexitu stále přepočítávají i ekonomové. 4 největší ostrovní banky přišly do včerejška o zhruba 45 miliard liber - v korunách je to skoro bilion a půl, tedy víc než roční rozpočet Česka. Anglická centrální banka na stabilizaci situace uvolní přes 3 miliardy liber. Britský ministr financí Osbourne dál uklidňuje, že země situaci bezpečně ustojí, podle něj ale vláda zřejmě bude muset zvyšovat daně. Alespoň částečné uklidnění dnes po dvou dnech výprodejů dorazilo na finanční trhy – zpevnily akcie i libra.
     Hospodářské výhledy po brexitu probereme s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou.
     48:20
     Aktuální zpráva: Útok na letišti v Istanbulu
      54:52
      Stalo se
       Přehrát celé video
       Stopáž60 minut
       Další díl
       29. červen 2016

       Události, komentáře na sociálních sítích

       Napište nám