Témata: Kauza senátorky Sykové; Rozbití teroristické buňky v Německu; Německo-turecký spor; Automobilky táhnou průmysl. Moderují: David Borek a Daniel Takáč.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kauza senátorky Sykové

Vědkyně a senátorka Eva Syková končí v několika funkcích. Po včerejším odstoupení z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace dnes definitivně skončila i coby ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Důvodem je aféra, kterou rozpoutalo odhalení Reportérů ČT, že lékařský tým, který vedla v motolské nemocnici, porušoval pravidla. Nechával si platit za to, že zařadil pacienty do programu experimentální léčby amyotrofické laterální sklerózy, která měla být zdarma.

Své vysvětlení celé kauzy poskytne poprvé v televizním rozhovoru sama vědkyně a senátorka Eva Syková.


Zmařené útoky teroristů

Německá policie překazila chystané teroristické útoky radikálů v zemi. Zadržela 3 Syřany, zřejmě napojené na Islámský stát. Dovedl je k nim jejich komplic, který je teď ve vazbě ve Francii. Čtveřice měla útočit v centru Düsseldorfu - hlavním městě Severního Porýní-Vestfálska. Akci naplánovali za hranicemi Evropy už před dvěma roky, podle policistů ale zatím bezprostřední riziko nehrozilo. Německá policie dnes v regionu zatkla i dalšího Syřana. Podezírá ho z toho, že na Silvestra plánoval bombový útok v oblasti Berlína.

Na nejnovější informace a průběh vyšetřování se přeptáme našeho zpravodaje v Německu Václava Černohorského.


Německo-turecký spor o minulost

Masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 byla genocida. Dnes se na tom usnesl německý Spolkový sněm s tím, že Německo – jako válečný spojenec Turků na to mělo svůj díl viny. Poslanci přitom zdůraznili, že rezoluce nijak neobviňuje současnou tureckou vládu. Ankara je přesto pobouřena, svého velvyslance v Německu odvolala ke konzultaci a dodala, že věc bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy. Arménie naopak německé rozhodnutí uvítala.

Jaké rány otevírá 100 let starý masakr a proč je okolo pojmenování tolik emocí? Zeptáme se našeho německého zpravodaje Václava Černohorského, bývalého diplomata Jaroslava Bašty /ČSSD/ a politologa Vladimíra Handla.


Automobilky táhnou průmysl

Automoblikám se v Česku rekordně daří – loni tržby celého oboru poprvé překonaly hranici bilionu korun. Za růstem stojí hlavně výroba osobních aut – těch loni sjelo z pásů přes 1 a čtvrt milionu. V produkci aut na hlavu je tak Česko druhé na světě, u autobusů dokonce vede. Dohromady tvoří výroba vozidel víc než pětinu veškerého průmyslu v zemi. Firmy prý ale začínají pociťovat nedostatek lidí na trhu, a do budoucna by jim to mohlo bránit v rozvoji.

O největších výzvách pro automobilový sektor v Česku bude mluvit ve studiu prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín