Témata: Spor o migraci a azyl; Registr smluv; Slovensko a EU. Moderují: David Borek a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Staronová migrační trasa

Pašeráci lidí otevřeli nové a staronové migrační trasy do Evropy. Podle řecké pohraniční stráže teď další linka směřuje z Turecka přes ostrov Kréta do Itálie. Zejména však sílí provoz na námořních trasách, které na Apeninský poloostrov směřují z Libye. A s tím souvisí i zvýšená rizika na cestách. Jen za minulý týden se podle Mezinárodní organizace pro migraci ve Středozemním moři při nehodách utopilo nebo je pohřešováno asi 1000 lidí.

Pokročila EU v boji proti pašerákům lidí? Řeší už efektivně příčiny a ne následky migrační vlny? Téma pro poslance: Helenu Langšádlovou /TOP 09/ a Karla Raise /ANO/ i politického geografa Dušana Drbohlava.


Registr smluv

Od července budou muset všechny podniky, úřady a instituce, které hospodaří s veřejnými penězi, odhalovat většinu svých smluv. Pokud je nezanesou do centrálního registru, budou neplatné. Poslanci se ale dnes ve Sněmovně přeli o to, jestli bude zákon platit plošně, nebo z něj některé podniky a instituce dostanou výjimku – týká se to hlavně státních a polostátních podniků.

Je registr smluv dobrým nástrojem? A je jím i v současně navrhované podobě? Téma pro poslance Martina Kolovratníka /ANO/ a redaktora Reflexu Miroslava Cvrčka.


Slováci ladí noty v Bruselu

Slovenští politici jeli do Bruselu probírat další směřování osmadvacítky. Už za měsíc se totiž Slovensko oficiálně ujme předsednictví Unie, které přebere od Nizozemska. Slovenský premiér Robert Fico slíbil šéfovi evropské komise Junckerovi, že udělá všechno proto, aby ve druhé polovině roku byly dotaženy návrhy řešení migrační krize, na kterých se 28 států shodne. U klíčového bodu o změně azylové politiky a přerozdělování migrantů si však Bratislava podle Fica podrží svůj odmítavý postoj. Tím ale nechce bránit otevřené diskuzi o problému.

Změní se pod vedením Slovenska postoj Evropy k otázce kvót, nebo se spíš změní postoj Slovenska ke kvótám? Zeptáme se zplnomocněnce Slovenska pro předsednictví Ivana Korčoka a šéfredaktora slovenského Denníku N Matúše Kostolného.
 


Řekli v Událostech, komentářích

Dušan Drbohlav, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK, k problémům současné azylové politiky:

To řešení spočívá v tom, že se to bude dělat pospolu, to znamená, že se to bude řešit na globální úrovni, mimo jiné na evropské. Ale i ve spolupráci s dalšími silnými hráči, jako jsou třeba Spojené státy nebo OSN.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín