Témata: Protikuřácký zákon znovu ve hře; Hranice svobody projevu; Rozšiřování NATO; Trestní odpovědnost dětí. Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Protikuřácký zákon zpátky ve hře

Protikuřácký zákon půjde znovu do vlády – už v pondělí. Vládní strany se na tom dohodly ráno na koaliční radě. Ministr zdravotnictví zákon o víkendu přepracuje a přidá přijaté pozměňovací návrhy poslanců s výjimkou toho od Marka Bendy. Na jeho návrhu na vznik oddělených kuřáren v restauracích totiž celý zákon ve Sněmovně skončil.

Zavřela tím koalice definitivně dveře za spory, nebo je jen odložila? A má zákon šanci ještě do konce volebního období projít? Probereme se zástupci Sněmovny: Jaroslavem Faltýnkem /ANO/, Janem Bartoškem /KDU-ČSL/ a Františkem Laudátem /TOP 09/.


Svoboda projevu

Výroky advokátky Kláry Samkové o islámu začali zkoumat právníci i policie – s tou začalo prošetřovat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, případ otevřela i Česká advokátní komora. Do vyšetřování se prý orgány pustily z vlastní iniciativy a ne na základě slov tureckého velvyslence, který včera v našem pořadu prohlásil, že by Samková měla být za urážky islámu stíhána. Právnička na to zase reagovala výrokem, že když se velvyslanec plete do záležitostí státu, měl by být vyhošťěn.

Kde končí svoboda slova a kde má nastupovat právo? Téma pro advokáta Miroslava Krutinu a analytika Občanského institutu Matyáše Zrna.


Rozšiřování NATO

Nato se bude rozšiřovat – 29. členem aliance se zhruba do roka stane Černá Hora. Její premiér Milo Djukanović a ministři zahraničí členských zemí už podepsali protokol o přistoupení. Podle nových spojenců je to krok k posílení aliance a zároveň větší stabilitě na Balkáně. Moskva to naopak považuje za provokaci a ohrožení ruských zájmů, na které musí reagovat.

Jaké hrozby a výzvy stojí před NATO v Evropě? A jak se změnilo vedení válek v posledním desetiletí? Odpoví náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow.


Snížení trestní odpovědnosti

Lidé by se měli zodpovídat před zákonem podle stávajících pravidel od 15 let – ne dřív. Po poradě s kolegy s visegrádské čtyřky to prohlásil ministr spravedlnosti Robert Pelikán a postavil se tak proti návrhu skupiny poslanců, kteří chtěli snížit hranici trestní odpovědnosti na 13 let. Podle Pelikána by to ale příliš nepomohlo. Zahraniční kolegově mu navíc potvrdili, že v praxi se s mladými pachateli trestných činů zachází podobně jako v Česku i v zemích, které mají věkovou hranici odpovědnosti nižší.

Je snižení věku trestní odpovědností správným krokem? Čemu by pomohlo a čemu uškodilo? Probereme s psychopatologem Andrejem Drbohlavem.


Řekli v Událostech, komentářích

Matyáš Zrno, analytik, Občanský institut, k výroku Kláry Samkové o islámu a následné reakci tureckého velvyslance:

Rozhodně to není na trestní stíhání. Spousta věcí se dá vyřešit nějakou společenskou ostrakizací, ale nechápu, proč by to měly řešit orgány činné v trestním řízení. Zvláště od tureckého velvyslance – vzhledem ke stavu lidských práv v Turecku – mi to přišlo až nevkusné.


Řekli v Událostech, komentářích

František Laudát /TOP 09/, předseda poslaneckého klubu, k dnešní koaliční dohodě o schvalování protikuřáckého zákona:

Tam běhá několik variant v zákulisí projednávání. Samozřejmě jednají i některé části koalice, zřejmě nejenom mezi sebou, ale i s opozicí. Takže dnešní koaliční dohoda může platit, ale nevylučuji i jiné scénáře.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín