Témata: Evropský spor o migraci; Bitva o Fallúdžu; Nečasová a Rittig u soudu. Moderuje: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Evropský spor o migraci

Evropská komise hrozí, že země, které odmítnou kvóty, přijdou o unijní dotace. Vyplývá to ze zveřejněných zápisů jednání komise. Její předseda Jean-Claude Juncker mluvil o tom, že solidarita v rámci Evropy není jednosměrná, a taky může skončit. Vzkaz míří k šesti zemím, které se proti novému návrhu kvót postavily. Vedle visegrádské čtyřky je to ještě Lotyšsko a Estonsko. Názor českých vládních politiků ale Junckerovy výroky nezměnily a kvóty dál považují za nesmyslné.

Jak změnila migrační vlna a konkrétně otázka kvót Evropu a jestli může dosavadní uspořádání úplně rozbít, se zeptáme eurokomisařky Věry Jourové /ANO/, europoslance Pavla Svobody /KDU-ČSL/ a poslance Pavla Kováčika /KSČM/.


Bitva o Fallúdžu

Irácká armáda ráno vstoupila do Fallúdže. Město ležící jen 50 km od hlavního města Bagdádu bylo vůbec první, které před víc než dvěma roky obsadili ozbrojenci Islámského státu. Od minulého pondělí ale probíhá ofenziva, které je má z města vyhnat. Irácké jednotky útočí ze tří směrů, postupují ale pomalu. Ve městě je totiž uvězněno na 50 tisíc civilistů, kterým Islámský stát pod hrozbou smrti brání v odchodu.

S nejnovějšími informacemi z regionu se přihlásí náš zpravodaj Jakub Szántó a vojenskou situaci bojujících jednotek rozebereme s bezpečnostním expertem a bývalým členem izraelských speciálních jednotek Davidem Bohbotem.


Kauza BIS

Jana Nečasová, Ivo Rittig a další dva obvinění stojí před soudem kvůli údajnému vynášení tajných informací z Bezpečnostní informační služby. Někdejší šéfka kabinetu měla podle obžaloby předat lidem z okolí lobbisty tajné informace. Na jejich základě pak údajně Rittig začal zametat stopy. Všichni obvinění ale jakoukoli vinu odmítli. Navíc zpochybnili klíčové důkazy obžaloby – policie prý k odposlechům přišla nezákonně.

Okolnosti případu i dnešního soudního jednání vysvětlí náš redaktor Jiří Hynek, který kauzu dlouhodobě sleduje.


Řekli v Událostech, komentářích

David Bohbot, bývalý člen izraelských speciálních jednotek, bezpečnostní expert, ke stavu české armády:

Evropské armády jsou slabé. Jsou tu špičkové speciální jednotky, ale nemají zbraně. I česká armáda by měla posílit, máte dobré lidi, ale armáda nemá dostatečný rozpočet, aby si mohla koupit to, co potřebuje.


Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín