Témata: Uprchlíci se vracejí do Turecka; Aféra Panama Papers; Náhorní Karabach. Moderují: David Borek a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Uprchlíci proudí zpět do Turecka

Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem začíná fungovat v praxi. Z řeckých ostrovů dnes do Turecka odjely tři lodě s necelými dvěma stovkami migrantů. Místo nich poslala Ankara letecky desítky žadatelů o azyl do Německa a Finska a zítra zamíří další skupina do Nizozemska. Unie doufá, že vracení migrantů odradí ty ostatní od cesty po moři. Zatím ale od konce března, kdy vstoupila dohoda v platnost na řecké ostrovy přibylo přes 4000 migrantů. Postup osmadvacítky navíc zkritizovaly lidskoprávní organizace.

Jak vypadá situace v centru dění – na řeckém Lesbosu nám v úvodu popíše naše zpravodajka Dana Zlatohlávková. Politickou debatu pak ve studiu povede poslanec Bohuslav Chalupa /ANO/ a europoslanec Jan Zahradil /ODS/. Odborný pohled pak přidá i turkolog Tomáš Laně.


Křesťanští migranti mezi Českem a Německem

Přesuny migrantů řeší taky Česko – dnes měla německá policie přivézt zpět 25 křesťanských uprchlíků, kteří o víkendu odjeli do Německa. Nakonec ale zůstali a požádali v zemi o azyl. Ministr vnitra Milan Chovanec chce proto po tamních úřadech vysvětlení. Podle něj Berlín porušuje mezinárodní smlouvy a navíc svým jednáním přímo zpochybňuje systém kvót, který unijní země prosadily i přes protesty Visegrádu.

Další téma pro Bohuslava Chalupu /ANO/, Jana Zahradila /ODS/ a našeho zpravodaje v Německu Václava Černohorského.


Panama papers

Stovky politiků, byznysmanů a celebrit, které odvádějí peníze do daňových rájů, odhalil únik dokumentů z právní firmy Mossack Fonseca. Uniklých dat (za skoro 40 let) je zhruba 1500x víc než v kauze Wikileaks. Z anonymního zdroje je získal německý deník Süddeutsche Zeitung, který je poskytl dalším médiím v 78 zemích. Novináři je pak přes rok analyzovali a ověřovali. Na seznamu je také 283 Čechů.

O konkrétních jménech i o tom, jak složité je prověřování uniklých dat, promluví novinářka Pavla Holcová ze serveru investigace.cz


Boje na Náhorním Karabachu

Po víc než 20 letech příměří mezi Arménií a Ázerbájdžánem se na Náhorním Karabachu od víkendu zase střílí. V akci jsou letadla, dělostřelectvo i tanky. Jen za dnešek si boje údajně vyžádaly na dvě stovky obětí. Obě země spolu bojovaly o toto území už na začátku 90. let, kdy se převážně arménské obyvatelstvo v oblasti odtrhlo od Ázerbájdžánu. Do uzavření příměří v roce 1994 pak zemřelo na 30 tisíc lidí.

O pozadí a minulosti sporů i aktuální vojenské situaci se budeme bavit s novinářkou Petruškou Šustrovou a vojenským analytikem Lukášem Visingrem.


Řekli v Událostech, komentářích

Bohuslav Chalupa /ANO/, místopředseda výboru pro obranu Poslanecké sněmovny o EU

„Říkám otevřeně, že dneska to vnímám tak, že to není úplně Evropská unie, ale je to německá Evropská unie.“


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Laně, turkolog, bývalý velvyslanec v Ankaře, o Erdoganovi

„Aby zvrátil výsledek voleb, který byl pro jeho partaj naprosto nepřípustný a kde vyhrála strana, která byla poprvé v Turecku víceméně demokratická, ačkoli měla kurdské kořeny, tak on to nepřipustil, musel nějakým způsobem obyvatelstvo motivovat k tomu, aby volili jeho. A ta motivace byla jenom teror.“


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Laně, turkolog, bývalý velvyslanec v Ankaře, o Erdoganovi

„To nebyl demokratický způsob, kterým Erdogan znovu ty volby vyhrál, a Evropská unie to samozřejmě všechno ví.“


Stopáž61 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín