Témata: Aféra Panama Papers; Německo vrátí irácké uprchlíky zpět do Česka; Holandské referendum o smlouvě s Ukrajinou. Moderují: David Borek a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Aféra Panama Papers

Kauza převodů majetku do daňových rájů dostihla mnohé světové politiky. Na Islandu kvůli skandálu rezignuje premiér a hrozí předčasné volby. Panamská právnická společnost Mossack Fonseca zakládala offshorové firmy i pro lidi, kteří byli pod mezinárodními sankcemi. Nepřímo tak podle uniklých dokumentů pomáhala třeba syrskému nebo severokorejskému režimu. Vyšetřování zahraničních účtů už nařídilo několik světových vlád. Jakou reakci vyvolá v Česku? A je všeobecné pohoršení nad daňovými ráji morálním kýčem? Rozebereme s poslancem Martinem Komárkem /ANO/ a poslancem a místopředsedou KSČM Jiřím Dolejšem. Komentář připojí i šéfreportér Lidových novin Adam Junek.


Migrační krize: Řecko a Německo

Německo chce do Česka vrátit skupinu 25 iráckých křesťanů, kteří odmítli azyl v ČR a plánovali o něj požádat v Německu, kam o víkendu odjeli. Informaci České televize okomentuje zpravodaj v Berlíně Václav Černohorský. Politický rozměr probereme s Martinem Komárkem a Jiřím Dolejšem. A na migrační krizi se podíváme i do Řecka. Země odložila deportaci další skupiny migrantů zpět do Turecka. Původně přitom měly lodě dopravit dalších zhruba 200 běženců k tureckému pobřeží už zítra. Migranti ale změnili taktiku a teď skoro všichni žádají o azyl. Co se s uprchlíky v Řecku stane? Jak se deportace podepíšou na migračních trasách? A nenajdou si uprchlíci novou cestu do Evropy? Na řecký ostrov Lesbos se spojíme se zahraniční redaktorkou ČT Danou Zlatohlávkovou.


Holandské referendum o Ukrajině

Už zítra budou Holanďané rozhodovat o budoucnosti ukrajinské evropské integrace. V Nizozemském království totiž proběhne referendum, ve kterém se lidé vyjádří k otázce, jestli souhlasí s ratifikací Dohody o asociaci mezi EU a Ukrajinou. Podle průzkumů v zemi převažují zastánci kategorického NE. Výsledek ale není pro Haag závazný. Jaké důsledky tedy bude mít holandské referendum? A co by negativní výsledek znamenal? Odpoví politolog z fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Sokol.


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín