Témata: Prezident Zeman podpořil referenda; Kauza Čapí hnízdo; 5 let od hávarie ve Fukušimě. Moderují: David Borek a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Prezident prosazuje referendum

Prezident Miloš Zeman doporučil poslancům schválit zákon o celostátním referendu. I když má k návrhu výhrady, přišel normu podpořit přímo na jednání Poslanecké sněmovny. Zároveň politiky vyzval, aby zavedli přímou volbu starostů a hejtmanů. Zákon dnes ale poslanci v prvním čtení schválit nestihli. K jeho přijetí je potřeba ústavní většina, část opozice ho ale odmítá. Může přijetí zákona o referendu vrátit poslancům prestiž, jak dnes ve sněmovně uvedl prezident? Jakou šanci na schválení norma má? A je česká veřejnost ochotná chodit hlasovat? Hosty Událostí, komentářů budou místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová a předseda SPD Tomio Okamura.


Kauza Čapí hnízdo

Pravicová opozice požádá o svolání mimořádné schůze sněmovny kvůli kauze kolem farmy Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše. Nevládní strany chtějí slyšet vyjádření premiéra Sobotky. Sám ministr Babiš už několikrát odmítl, že by došlo k dotačnímu podvodu. Úřady ale farmě v minulosti za neoprávněný způsob čerpání peněz udělily několikamilionovou pokutu. Co všechno ještě nevíme o kauze Čapí hnízdo? A jak na dotační aféru Andreje Babiše zareaguje ČSSD? Zeptáme se místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky a šéfredaktorky Neovlivní.cz Sabiny Slonkové.


Pět let od havárie ve Fukušimě

Japonsko si připomíná 5 let od katastrofálního zemětřesení. Záchvěvy a následná vlna tsunami zabily 18 tisíc lidí. Zemětřesení odstartovalo nejhorší jadernou katastrofu od Černobylu. Ta po sobě zanechala, stejně jako Černobyl, opuštěná města. 90 tisíc lidí se stále nemůže vrátit do svých domovů. Nejen kauzu japonské jaderné elektrárny rozebereme s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Chvojka /ČSSD/ k žádosti ODS a TOP 09 o mimořádnou schůzi sněmovny kvůli Babišově kauze Čapí hnízdo:

Pokud pan Babiš nějakým přijatelným způsobem, dejme tomu do úterý, do středy, nevyjasní ty věci kolem Čapího hnízda, tak tu schůzi podpoříme.


Řekli v Událostech, komentářích

Sabina Slonková, šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz, k Babišově kauze Čapí hnízdo:

Pokud by se prokázalo, že někdo úmyslně maskoval pravého majitele, protože ten by na onu dotaci nedosáhl, tak by to samozřejmě byl dotační podvod.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín