Témata: Bitva o Čapí hnízdo; Ministři zahraničí EU o Rusku; ČLK: Zdravotnictví se rozpadá. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Bitva o Čapí hnízdo

Kauza Čapí hnízdo nabírá na obrátkách. Podle hlavního aktéra – ministra financí a šéfa hnutí Ano ale úplně bezdůvodně. Tvrdí, že všechno bylo několikrát kontrolováno a v pořádku, tudíž není o čem mluvit. Podle opozice ale Andrej Babiš nejenže má velký problém, ale navíc kvůli němu poškozuje celou vládu i stát. Situaci chce opozice řešit na mimořádné sněmovní schůzi ve středu. Možná ji podpoří i koaliční lidovci, kteří by také rádi slyšeli od ministra financí vysvětlení. Premiér Sobotka však zatím Andreje Babiše podržel s tím, že nebude předbíhat ani suplovat práci vyšetřovatelů.

Co se vlastně dělo při získávání dotace na Čapí hnízdo a co z toho vyplývá, si v duelu vysvětlí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.


EU a Rusko

Evropská unie nezmění postoj k Rusku, pokud nebudou plně platit dohody z Minsku. Shodli se na tom její ministři zahraničí. Hospodářské sankce by tak podle všeho měly pokračovat, i když všechny země s nimi nesouhlasí. Nelíbí se hlavně Maďarsku a Itálii. Ministři se ale dohodli na tom, že chtějí udržet jednotný postoj. Spolupracovat s Ruskem je podle osmadvacítky možné jen v oblastech společného zájmu – tedy například při řešení situace v Sýrii. Rusko ale dnes ohlásilo, že své vojáky z oblasti začne stahovat.

Jak dlouho bude pokračovat hospodářská blokáda Ruska a jak dlouho státy udrží deklarovanou jednotu, probereme s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem /ČSSD/ a politickým geografem Martinem Rieglem.


Chybějící peníze ve zdravotnictví

V tuzemském zdravotnictví chybí peníze, tím pádem i lidé a kvalitní péče – varuje Česká lékařská komora a politiky žádá o nápravu. Podle jejích statistik odešlo jen vloni do zahraničí na 400 lékařů – polovina z toho hned po promoci, a důvodem jsou nejčastěji právě nízké platy. České doktory tak čím dál častěji nahrazují cizinci. Podle vedení komory ale nejsou tak dobří. Navíc ani oni nechtějí v Česku zůstat natrvalo a když si zlepší kvalifikaci, odejdou taky na západ. Podle komory je tak jediným řešením zvýšení platů ve zdravotnictví, jinak bude kvalita péče dál klesat.

Jak kritická situace je a o kolik by se měly platy zvyšovat, probereme s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a předsedou zdravotnického výboru Poslanecké sněmovny Rostislavem Vyzulou /ANO/.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Faltýnek /ANO/, předseda poslaneckého klubu, o Čapím hnízdě

„Napřed to byla kampaň proti panu Babišovi StB, pak to byla kampaň biopaliva, kdy pan Kalousek říkal, že pan Babiš dostane 5 miliard korun ze státního rozpočtu a další podobné nesmysly, a tohle je další nesmysl tohoto typu.“


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslav Kalousek /TOP 09/, předseda strany, o Čapím hnízdě

„Přes všechny kontroly je zřejmé, že k této účelové lumpárně došlo, pan ministr navíc o ní lže, každou chvíli říká něco jiného a prostě není možné, aby Poslanecká sněmovna dělala pštrosí politiku k Čapímu hnízdu a strkala hlavu do písku.“


Stopáž59 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín