Témata: Vyhlídky českého zdravotnictví; Vykročilo Polsko za hranice demokracie?; Další dítě odebrané rodičům v Norsku; Strategie teroristů Islámského státu. Moderují: Lukáš Dolanský a David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Vyhlídky českého zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví si zadalo analýzu, která má zjistit, nakolik seniory zatěžují doplatky na léky. Poté chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček /ČSSD/ představit další kroky. Podle opozice by podobné analýzy měly cílit spíš na těžce nemocné pacienty bez ohledu na věk. Výroky Svatopluka Němečka považují pravicové strany za populismus.

Jsou podobné kroky dostatečné? A nepotřebuje české zdravotnictví hlubší reformy? Téma probereme se zástupci koalice i opozice. Hosty budou náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp /KDU-ČSL/, předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula /ANO/ a expertka ODS na zdravotnictví Lenka Kohoutová /ODS/.


Vykročilo Polsko za hranice demokracie?

Polská premiérka Ewa Szydlowá dnes uvedla, že její zemi sankce ze strany Evropské komise nehrozí. Komise ve středu zahájila proces sledování právního státu v Polsku, kvůli krokům nové polské vlády. Ty vyvolaly obavy z možného omezování ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Podle polské premiérky jde o běžný postup, který Evropská komise podniká v různých záležitostech a Varšava přislíbila spolupráci.

Je kritika ze strany Evropské komise oprávněná? Jaká je situace v Polsku? A je nutné, aby na právní stát v Polsku dohlížel Brusel? Na otázky odpoví Vít Dostál, analytik Asociace pro mezinárodní otázky a Martin Ehl, vedoucí zahraniční rubriky Hospodářských novin.


Další dítě odebrané rodičům v Norsku

Česko je připravené pomoci matce, které norská sociální služba Barnevernet odebrala vážně nemocnou devítiměsíční dceru. Oznámil to dnes premiér Bohuslav Sobotka /ČSSD/. Dítě má jít do pěstounské péče údajně proto, že s ním rodiče neměli dostatečně vyvinutý kontakt.

Jak funguje norská sociální služba Barnevernet? Jaké jsou rozdíly ve výchově v Česku a Norsku? Existuje způsob, jak Nory přesvědčit ke spolupráci? A jak může Česko pomoci? Hosty budou poslankyně Jitka Chalánková /TOP 09/ a Yngvar Brenna, norský novinář a překladatel žijící v Česku.


Teroristé útočí

Dva lidé zahynuli při sérii teroristických útoků v indonéské Jakartě. Zemřelo také pět útočníků. K útokům se přihlásil Islámský stát, cílem měli být cizinci a indonéské bezpečnostní síly. Při útocích bylo zraněno 17 lidí, podle ministerstva zahraničí mezi nimi nejsou občané Česka.

Proč teroristé útočí v muslimské zemi? Hrozí, že bude útoků přibývat s tím, jak Islámský stát ztrácí pozice v Iráku a Sýrii? Téma probereme s politologem Oldřichem Burešem z Metropolitní univerzity


Řekli v Událostech, komentářích

Yngvar Brenna, spolupraconvík ČT, k norským zvyklostem ve výchově dětí:

Norské pojetí výchovy se vyznačuje spoustou rovnostářství, nepsaných pravidel, norem a konvencí... Za společensky i politicky nepřijatelné je považováno třeba to, aby matka nebo otec zůstával s dítětem doma a nedal ho do mateřské školy. U rodičů panuje velká míra nejistoty, přenechávají výchovu stále častěji anonymním vlivům na internetu, ve školství, schází autorita. Na druhou stranu dovolují dětem dělat věci, které by tady hraničili se zanedbáním péče, jako třeba nechávat děti venku v blátě a na mrazu nebo nechodit s dětmi k lékaři v případě drobných potíží, aby se takzvaně otrkaly.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín