Témata: Terorismus a bezpečnost; Zdravá, nebo nemocná společnost?; Spletité cesty spravedlnosti. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Terorismus a bezpečnost

Belgická policie údajně překazila silvestrovský teroristický útok. Zadržela dva podezřelé, kteří měli akci plánovat. Země je ve vysoké pohotovosti od pařížských atentátů, při kterých v listopadu zemřelo sto třicet lidí. Tajné služby varují, že by islamisti mohli udeřit i v jiných západoevropských metropolích. Na jaká opatření bychom se měli připravit v Česku? A jak se letošní teroristické útoky podepsaly na politickém smýšlení Evropanů? Zhodnotíme s bývalým ministrem vnitra Martinem Pecinou /nestr./, bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem a Danielem Kroupou z katedry politologie a filozofie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.


Zdravá, nebo nemocná společnost?

Do zdravotnictví příští rok přitečou miliardy navíc – poslouží na úhradu novinek, které už za tři dny vstoupí do praxe. Jde hlavně o vyšší platy a odměny lékařů a sester, kterých je v Česku nedostatek. Jak si stojí české zdravotnictví na sklonku roku? Jakými neduhy trpěla v minulém roce česká společnost a jakým hrozbám bude čelit v tom příštím? Zeptáme se trojice profesorů: Cyrila Höschla, ředitele Národního ústavu duševního zdraví, Pavla Pafka, emeritního přednosty III. Chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol a Jana Pirka, přednosty Kardiocentra IKEM.


Exkluzivní rozhovor

David Borek mluvil s místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou, brněnským právníkem a odborníkem na dědické právo. Jaký verdikt Nejvyššího soudu z poslední doby on sám považuje za nejzajímavější? Jak hodnotí nový občanský zákoník? A co česká justice a evropské právo? Rozhovor s Romanem Fialou nabídneme na závěr dnešního pořadu.


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Pirk, přednosta, Kardiocentrum IKEM, k uprchlické krizi:

Já na tu emigrantskou krizi mám trochu jiný názor. Naše společnost za posledních 70 let prožila tolik převratných, strašných změn – rok 1948: znárodnění, rok 1953: měnová reforma, rok 1968: okupace – což tu vedlo k vypěstování pocitu takzvané preventivní opatrnosti. To je odborný termín. Já si myslím, že to nejsou emoce, ale je to ten pocit preventivní opatrnosti, že takový nával anonymní masy lidí přicházející z odlišného kulturního a historického prostředí, může vést zase k nějakému takovému nežádoucímu strašnému zvratu… Češi nejsou bázliví nebo xenofobní, prostě jsou opatrní, protože naše generace zažila ty momenty, kdy hodnoty, které jsme považovali za staletí neotřesitelné, byly ze dne na den náhle pryč.


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Pafko, 1. LF UK a FN Motol, k uprchlické krizi:

Já jsem se tak zběžně seznamoval s Koránem. Vztah muže a ženy, jejich pojetí implementovat do naší společnosti, to by byla podle mého soudu katastrofa. Myslím, že myšlenka australského premiéra - nezvali jsme vás, ale když jste přišli, budete tady, ale budete se chovat podle našich zákonů a dodržovat morálku naší společnosti, pak tady můžete zůstat – to je podle mě zlatá myšlenka a platí i pro nás.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín