Témata: Teroristické útoky v Paříži – den čtvrtý; Jak zabránit dalším atentátům?; 26 let od sametové revoluce; Moderuje: Daniel Takáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Teroristické útoky v Paříži – den čtvrtý

Francie je ve válce a zintenzivní svůj boj proti radikálům z Islámského státu, řekl v projevu ve Versailles před oběma komorami parlamentu francouzský prezident François Hollande. Cílem by podle něj mělo být vytvoření široké koalice, která Islámský stát porazí. Hollande také navrhne změny francouzské ústavy: mělo by tak být jednodušší odebrat francouzské občanství usvědčeným teroristům a znemožnit jim návrat do země. Francie také požaduje efektivnější kontroly na vnějších hranicích Evropské unie.

Pomohla by podobná opatření také České republice a jaký postoj bude naše země zastávat na evropské úrovni na nadcházejících jednáních v Bruselu? Otázky pro ministra vnitra Milana Chovance /ČSSD/.


Jak zabránit dalším atentátům?

Hlavním strůjcem útoků v Paříži je podle nejmenovaných francouzských představitelů sedmadvacetiletý Abdelhamid Abaaoud - Belgičan marockého původu. Dalšími dosud identifikovanými útočníky byli občané Francie. Policie v noci na dnešek provedla velké množství a zadržela 23 lidí, více než stovku umístila do domácí vazby. Velké pátrání vedla i belgická policie v problematické bruselské čtvrti Molenbeek. Český premiér Bohuslav Sobotka dnes oznámil, že jedna z osob, která je s útoky v Paříži spojována, projížděla před pěti a sedmi lety přes Česko. Podle místopředsedy vlády Andeje Babiše /ANO/ je nutné ihned uzavřít schengenskou hranici.

Téma rozeberou Ivan Gabal /nestr. za KDU-ČSL/, místopředseda výboru pro obranu, Marek Ženíšek, místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 a expert na zahraniční politiku a Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky.


Dvacet šest let od sametové revoluce

Zítra uplyne 26 let od chvíle, kdy byla na Národní třídě v Praze brutálně rozehnána studentská demonstrace. Policejní zásah podnítil další protesty a komunistický režim se nebývale rychle zbortil. Letošní 17. listopad však poznamenají také nedávné teroristické útoky v Paříži a evropská migrační krize. Prezident Miloš Zeman vystoupí s projevem na Albertově a podpořit ho hodlají také sympatizanti hnutí Blok proti Islámu. Hostem Událostí, komentářů bude textař a skladatel Michal Horáček, který se listopadových událostí roku 1989 přímo účastnil jako spoluzakladatel iniciativy MOST. Ta zprostředkovala dialog mezi tehdejším komunistickým režimem a disidenty. Jaké jsou jeho vzpomínky na tehdejší atmosféru a jak hodnotí stav české společnosti po více než čtvrtletí života ve svobodě?


Řekli v Událostech, komentářích

Milan Chovanec /ČSSD/ k vyjádření A. babiše, že je třeba zavřít vnější hranice Schengenu

„Já se nebráním těm technickým zábranám, nebráním se ani tomu, aby ta Evropa měla jasně definované vstupy na své území, které budou kontrolovatelné a kde budeme jasně vidět, koho si pouštíme na území.“


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín