Témata: Osud hejtmana Rozbořila; Uprchlická krize; Napětí v Izraeli. Moderuje: David Borek

Obsah dílu

Přehrát vše

Osud hejtmana Rozbořila

Dopady kauzy Vidkun – rezignaci oznámil první muž celorepublikové kriminální policie Milan Pospíšek. Z protikorupčního útvaru pak odchází náměstek Jiří Jach. Další dva důstojníci z krajského ředitelství v Olomouci mají být postaveni mimo službu po propuštění z vazby. Sílí zároveň tlak na Olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila - ten ale rezignovat odmítá. Proč? S hejtmanem Rozbořilem se spojíme živě. Kauzu okomentuje Ondřej Koutník z Lidových novin.


Uprchlická krize


Migrační krize sbližuje Evropskou unii s Tureckem. Osmadvacítka na summitu rozhodla, že s Ankarou obnoví přístupová jednání a poskytne až tři miliardy eur na pomoc běžencům. Od Turecka za to žádá lepší ochranu hranic. Maďarsko mezitím oznámilo, že kvůli uprchlíkům o půlnoci uzavře takzvanou zelenou hranici s Chorvatskem. A silná slova na adresu uprchlíků dnes znovu použil i prezident. Prohlásil, že islámští běženci v Česku nebudou respektovat tuzemské zákony a zvyklosti a budou se řídit právem šaría – tedy kamenovat nevěrné ženy a utínat zlodějům ruce. Zemanovy výroky pak ostře odsoudil ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier. Jakou novou trasu si najde proud běženců? Je Evropa schopna zamezit nekontrolované migraci? Hosty budou předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík /KDU-ČSL/, člen výboru pro evropské záležitosti Marek Černoch /Úsvit /, geografka z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK Eva Janská a zahraniční komentátor Hospodářských novin Teodor Marjanovič.


Napětí v Izraeli

Den hněvu, který na dnešek vyhlásili palestinští extremisti z Hamásu a Islámského džihádu, vyvrcholil násilnými střety s izraelskou armádou na Západním břehu. Rozzuřený dav už v noci na dnešek zapálil hrobku biblického Josefa, uctívanou Židy. Situací, která si za dnešek vyžádala další tři mrtvé, se bude mimořádně zabývat Rada bezpečnosti OSN. S podrobnostmi se přihlásí blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Rozbořil /ČSSD/, hejtman Olomouckého kraje, k odmítnutí rezignace

„Já si myslím, že správný postup je ten, aby se vyjádřilo zastupitelstvo... Pokud zastupitelstvo řekne, že mě nechtějí, že nedostatečně vysvětluji situaci nebo prostě mají jiný pocit než já, tak v ten moment rezignuji.“


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Rozbořil /ČSSD/, hejtman Olomouckého kraje, k odmítnutí rezignace

„Když se podíváme do minulosti v České republice... tak se uměle vytvářely kauzy. Já neříkám, že tato kauza, která se mnou souvisí, je uměle vytvořená. Nicméně člověk, který je obviněn, ještě není potrestán soudem a to je to zásadní a hlavní.“


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín