Témata: Strach z uprchlíků; Čeština ve světě; Pavel Vantuch; Moderuje: Daniel Taqkáč

Obsah dílu

Přehrát vše

Strach z uprchlíků

Rekordním počtům zadržených uprchlíků na českém území už přestávají stačit místní uprchlické tábory. Ministerstvo vnitra po jednání krizového štábu rozhodlo, že je pro běžence potřeba zajistit další místo. Ve hře je navýšení stávajících kapacit i otevření dalších zařízení. Podle průzkumu Eurobarometru je přitom vztah Čechů k uprchlíkům v rámci EU jeden z nejhorších. Negativní pocity vzbuzují v osmdesáti procentech lidí. Dalšímu náporu uprchlíků čelila taky policie ve francouzském Calais. Do Británie se v noci tunelem pod Lamanšským průlivem pokusilo dostat 1700 běženců. Z čeho vychází český strach z uprchlíků? A máme morální povinnost se o ně postarat? Hosty budou analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Eichler a novinář Svobodného fóra Pavel Šafr. Do Bruselu se spojíme se zpravodajem Bohumilem Vostalem, do Berlína s Martinem Jonášem.


Čeština ve světě

Začal týden Češtiny ve světě. Během několika konferencí se odborníci snaží upozornit na fakt, že udržování českého jazyka v zahraničí je významnou investicí do budoucna. Už dnes se debatovalo v Senátu. Jak udržovat mateřský jazyk za českými hranicemi? Téma pro zástupkyni ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR Markétu Pravdovou a předsedkyni České školy bez hranic Lucii Slavíkovou.


Pavel Vantuch /1942-2015/

Zemřel Pavel Vantuch, režisér a střihač Československé a České televize. Bylo mu třiasedmdesát let. Dlouholetý spolupracovník Karla Čáslavského se podílel třeba na dokumentu Hledání ztraceného času nebo Úsměvech českého filmu. Osobnost Pavla Vantucha připomene střihač ČT Mirko Veselý.


Řekli v Událostech, komentářích

Martin Jonáš, zahraniční zpravodaj ČT, k uprchlické krizi v Německu

"Jen za první půlrok tohoto roku přišlo do Německa skoro 180 tisíc imigrantů a do konce roku to bude pravděpodobně okolo 450 tisíc lidí. Tedy asi o 150 tisíc lidí víc, než si německé úřady představovaly i v těch nejdramatičtějších scénářích. Výsledek je, že stát, obce, jednotlivé spolkové země velmi silně investují. Velmi rychle staví uprchlická centra. Improvizují, uprchlíci spí ve stanech, v tělocvičnách, ve studentských ubytovnách, v kontejnerových vesnicích. Přesto to nestačí. Přesto v tuto chvíli chybí v Německu okolo 40 tisíc míst pro uprchlíky."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Eichler, analytik, Ústav mezinárodních vztahů, k uprchlické krizi

"Všichni migranti nebo naprostá většina z nich nechtějí zůstat ve Francii, ale směřují do Velké Británie. Tady byla mezi Velkou Británií a Francií podepsána před 12 lety smlouva, kde se zavázaly, že na tom budou spolupracovat. A právě to město Calais má být takovým prvním záchytným bodem. Ale dneska to vypadá tak, že Francouzi si stěžují, že Cameron to nechal všechno jenom na nich. A to krásné město Calais, které má i s aglomerací skoro 100 tisíc obyvatel, bývalo kdysi velice poklidným městečkem a dneska je to městem s obrovskou spoustou problémů a také střetů."


Stopáž59 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín