Události, komentáře

1. červen 2015

59 minut

1. červen 2015

Obsah dílu

Ruský velvyslanec u Zaorálka — Změny pravomocí prezidenta — Exkluzivní rozhovor — Euro – dříve, nebo později?

Části dílu

00:09
Ruský velvyslanec u Zaorálka
  Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se na schůzce s ruským velvyslancem ohradil proti sankčnímu seznamu Kremlu. Z Čechů jsou na něm bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, poslanec Marek Ženíšek, europoslanec Jaromír Štětina a bývalý eurokomisař Štefan Füle. Zaorálek taky vyjádřil znepokojení nad ruským dokumentem o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.
  Jak ruský velvyslanec ministru zahraničí kroky Kremlu vysvětlil? A proč se vztahy mezi Evropou a Ruskem neustále vyhrocují? Téma probereme přímo s hlavním aktérem – ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem /ČSSD/.
  14:44
  Stalo se
   18:16
   Změny pravomocí prezidenta
    Koalice dokončila práce na změnách Ústavy ČR, týká se i úprav pravomocí prezidenta. Nově třeba jasně definuje, že zahraniční politiku určuje vláda. Při jmenování klíčových pozic v České národní bance zase bude hlava státu potřebovat souhlas Senátu. Hrad změny pravomocí odmítá a proti se postavila i opozice.
    O jaké pravomoci má hlava státu přijít? Co dalšího se má změnit? A co v návrhu naopak chybí a jaké jsou výtky opozice? Zeptáme se poslanců Marka Bendy /ODS/, Stanislava Grospiče /KSČM/ a Radka Vondráčka /ANO/. Komentář doplní politolog Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Lebeda.
    42:52
    Exkluzivní rozhovor
     Polsko uvažuje, že přijme blízkovýchodní uprchlíky, ale pouze křesťany. Bude Evropa nucena zavrhnout politickou korektnost a říct, že nebude útočištěm pro všechny běžence? A je skutečně integrace muslimů do západního světa problematická? David Borek natočil exkluzivní rozhovor s odborníkem na blízký východ, francouzským politologem Gillem Kepelem.
     50:07
     Euro – dříve, nebo později?
      O přijetí eura by mohli rozhodnout lidé v referendu. S nápadem na všelidové hlasování, spojené s volbami v roce 2017, přišel po schůzce v Lánech ministr financí Andrej Babiš. Výsledky by ale podle jeho představy nebyly závazné. Premiér Bohuslav Sobotka považuje takový krok za zbytečný.
      Kdy Česko přijme euro? Dělá vláda dobře, když rozhodnutí odkládá? A jaké jsou vyhlídky evropské měny? Odpoví exministr financí Ivan Pilip.
      Přehrát celé video
      Stopáž56 minut
      Další díl
      2. červen 2015

      Události, komentáře na sociálních sítích

      Napište nám