Témata: Budoucnost KDU-ČSL; Mapa pravice; Ve vězení neprávem?; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Budoucnost KDU-ČSL a české pravice

Nejmenší koaliční stranu KDU-ČSL o víkendu čeká sjezd. Na něm si lidovci mimo jiné zvolí nové vedení. Post předsedy bude obhajovat stávající šéf strany Pavel Bělobrádek.
Jaká je budoucnost KDU-ČSL ve vládě a na politické scéně? A jak si v Česku vede pravice a jaké má vyhlídky? Otázky pro místopředsedu KDU-ČSL a Poslanecké sněmovny Jana Bartoška, předsedkyni mandátového výboru sněmovny Miroslavu Němcovou /ODS/ a poslankyni TOP 09 Helenu Langšádlovou. Komentář doplní Petr Kamberský z Lidových novin.


Ve vězení neprávem?

Lukáš Nečesaný, mladík odsouzený za pokus o vraždu kadeřnice, je po rozhodnutí Nejvyššího soudu po dvou a půl letech pobytu ve vězení na svobodě. Verdikt byl zrušen pro nedostatek důkazů. Přestože předseda senátu Nejvyššího soudu Jan Bláha poukázal na sedm zásadních pochybení v případu, není jasné, kdo a jestli vůbec bude za případný justiční omyl potrestán.
Jak je to možné? Kdo by měl nést odpovědnost? A jak soudí české soudy? Zeptáme se bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové /ANO/, otce obžalovaného Luďka Nečesaného a profesora politologie z University Binghamton New York Oty Ulče.


Řekli v Událostech, komentářích

Helena Válková /ANO/, bývalá ministryně spravedlnosti, k rozhodnutí o stížnosti na případ L. Nečesaného, které podala i přes stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství, které nenašlo chyby

Z Nejvyššího státního zastupitelství jsem často dostávala takováhle stanoviska. Ale v tomto případě mě to zaskočilo dvojnásobně, protože jsem si říkala, to není možné, to jsem asi špatně přečetla, přitom to trestní právo dělám dost dlouho na to, abych věděla, kde tedy nějaké mezery existují a kde nikoli. Čili důkazní nouze jednoznačně, selektivní vyhodnocování důkazů jednoznačně, žádný přímý důkaz jednoznačně, takhle jsem si odpovídala a říkala jsem si, proč teda dostanu takovýhle stanovisko. (…) A říkala jsem si ne, já tu stížnost navzdory tedy tomu stanovisku, které říká, všechno bylo v pořádku, státní zastupitelství, policie výborné až na to malinké zaškobrtnutí, já ji podám.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín