Témata: Kerry na návštěvě Ruska; Kauza Rath spěje k rychlému konci; Po 16 letech končí šéf pražské záchranky; Konec tabu. Mou vlast hrál německý orchestr. Moderuje: Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kerry na návštěvě Ruska a Němcovova zpráva

Po dvou letech přijel americký ministr zahraničí Kerry do Ruska. V Soči se setkal se svým protějškem Lavrovem a prezidentem Putinem. Mluvili například o Sýrii nebo situaci na Ukrajině. Zapojení Moskvy do tamního konfliktu se věnuje zpráva, kterou dnes zveřejnili spolupracovníci zavražděného opozičního politika Němcova. V dokumentu s názvem Putin-válka spočítali náklady Ruska na podporu separatistů na víc než 25 miliard korun a taky obviňují proruské separatisty ze sestřelení malajsijského letadla. Jaký je výsledek Kerryho návštěvy v Rusku? Jaká další odhalení přináší zpráva ruské opozice? A mohla být důvodem Němcovovy smrti? Do Moskvy se spojíme se zpravodajem ČT Miroslavem Karasem a ve studiu téma okomentuje politický geograf Martin Riedl.


Konec kauzy Rath na obzoru?

Proces s Davidem Rathem míří do finále. Už zítra začnou závěrečné řeči a po nich přijde rozsudek. Bývalý hejtman se přitom snažil soud přesvědčit o nutnosti dalšího přerušení kvůli následkům pádu z kola. Trestní senát dal ale za pravdu znalci, který Ratha minulý týden vyšetřil. A nenašel důvod, proč by se obžalovaný nemohl jednání před soudem účastnit.
Jak je možné, že se zpráva předložená Rathovým advokátem a závěry znalce rozcházejí? Je Rathův stav opravdu vážný, nebo se snažil o obstrukce? A jak je to s právy souzených v české justici? Zeptáme se bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila /nestr. za TOP 09 a STAN/ a advokáta Jaroslava Ortmana.


Po 16 letech končí šéf pražské záchranky

Radní hlavního města odvolali šéfa záchranné služby Zdeňka Schwarze, skončí 30. června. Změnu vedení požaduje už od loňska část zaměstnanců. Nedávný audit výměnu ředitele nedoporučil, potvrdil ale špatnou pracovní atmosféru. Odbory poukazovaly hlavně na autoritativní chování a nerovný přístup k pracovníkům. Jejich stanovisko vysvětlí Dominik Horn, zdravotnický záchranář a mluvčí Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR.


Konec tabu. Má vlast v podání německého orchestru

Začíná jubilejní 70. ročník festivalu Pražské jaro. Letos rezonuje s výročím konce druhé světové války a jako symbolické gesto smíření pořadatelé dnešní zahajovací koncert poprvé svěřili německému orchestru. Co historický krok znamená? Do studia přijde šéfdirigent Českého národního symfonického orchestru Libor Pešek.


Řekli v Událostech, komentářích

Jaroslav Ortman, advokát, k soudu s Davidem Rathem

"Tady je znalecký posudek, který je trumf, to je červené eso. Proti tomu je nějaká zpráva lékaře, který nemůže být sankcionován, co tam napsal. Já jsem zažil v případech naprosto odlišné znalecké posudky psychiatrů, zda někdo trpí, nebo netrpí nějakou úchylkou. To jsem zažil a pak druhá osoba tvrdila, že ne. Ale od toho obhájce i obžalovaný se snaží vytáhnout něco, co by přebilo to trumfové eso. Ale já říkám znalecký posudek, který je tam s doložkou, ten přebít nejde."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín