70 let od konce války; Cameronovo vítězství; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

70 let od konce války

Rovných sedmdesát let uplynulo od konce 2. světové války. Německo tehdy podepsalo kapitulaci a bezmála po šesti letech skončil nejkrvavější konflikt v dějinách. Vzpomínala celá Evropa. V Česku se hlavní pietní akt už tradičně konal u Národního památníku na pražském Vítkově. Už o půlnoci si prezident Miloš Zeman s polským protějškem Bronislawem Komorowským a desítkami dalších evropských politických špiček připomněl výročí na místě, kde padly první výstřely války – na gdaňském poloostrově Westerplatte. Jak jsme se dokázali poučit? A co se to stalo s politikou – naší i Evropskou – od konce 2. světové války? Diskutovat budou politolog Daniel Kroupa, politolog Bohumil Doležal a astrofyzik Jiří Grygar. Co se stalo s myšlenkou silné ekonomiky založené na svobodné soutěži bez bariér a regulací? Jak se proměnil postoj k bezpečnostní politice a jaké konflikty nám hrozí v současnosti? Zeptáme se pplk. Otakara Foltýna z Generálního štábu ČR, ředitele Občanského institutu Romana Jocha a ekonoma, politologa Petra Robejška.


Cameronovo vítězství

Parlamentní volby ve velké Británii ovládli – navzdory všem odhadům – vládní konzervativci premiéra Davida Camerona. Získali 330 křesel a dalších pět let tak můžou zemi vládnout bez koaličních partnerů. Cameron už potvrdil, že splní svůj předvolební slib a vypíše referendum o setrvání země v Evropské unii. Předseda opozičních labouristů Ed Miliband, jehož strana ztratila desítky křesel a zůstává v opozici, rezignoval. Stejný postup zvolil i Nick Clegg a Nigel Farage. Co výsledky voleb znamenají pro Velkou Británii a celou Evropu? Téma pro ekonoma, politologa Petra Robejška a politologa Metropolitní univerzity Praha Bořivoje Hnízda.


Řekli v Událostech, komentářích

Daniel Kroupa, politolog o tom, jak jsme se dokázali poučit z druhé světové války a rizicích dneška

"Že by v sobě český národ v sobě měl nějakou silnou vůli bránit se ohrožení zvenku, to bohužel tak není. Je to strašně zanedbaná výchova k demokracii. Na rozdíl od první republiky, která se skutečně systematicky věnovala výchově k demokracii, tak u nás dnes nic takového neexistuje. Ti lidé, když s nimi mluvíte, tak mnozí vám řeknou: Já budu bránit sebe, svoji rodinu, ale takové ty abstraktní pojmy jako stát, demokracii, tak to já přeci bránit nebudu."


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Grygar, astrofyzik o tom, jak jsme se dokázali poučit z druhé světové války a rizicích dneška

"Lidé žijí v relativním blahobytu. A když máte blahobyt, tak se prostě ptáte třeba, že bude dražší benzin, protože bude nějaká sankce. A tímto způsobem teda lidé uvažují. To je ta katastrofální chyba a po té stránce bych řekl, že v roce 1938 československý lid byl daleko lépe připraven bránit svou vlast, bylo přece to heslo – Dejte nám zbraně, dali jsme si na ně. To bylo něco úplně jiného, to tady dneska bohužel není."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Robejšek, ekonom, politolog o tom, jak jsme se dokázali poučit z druhé světové války a rizicích dneška

"Máme pořád co dočinění s demokracií, pořád co dočinění s národními zájmy, s geografickými konstantami, s rozdílnostmi ve velikosti a s dalšími ostatními faktory, to jsou pořád ty samé. To, co se asi mění, a bohužel negativně, je tendence určité dekadentnosti západních společností, kterým se vede prostě příliš dobře."


Řekli v Událostech, komentářích

Petr Robejšek, ekonom, politolog o tom, jak jsme se dokázali poučit z druhé světové války a rizicích dneška

"Potřebujeme krizi jako lék. Potřebujeme nepřítele jako někoho, kdo nás mobilizuje. Když jsou všichni se všemi strategičtí partneři, tak je to špatný obraz světa a samozřejmě i demotivující obraz světa."


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín