Témata: Prezident odmítá jmenovat 3 profesory; Okamurova nová strana; Evropané ve službách Islámského státu; 70 let od Pražského povstání. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Prezident odmítá jmenovat profesory

Miloš Zeman odmítl podepsat jmenování tří vysokoškolských profesorů – docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Oznámil to rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Prezidentův postoj označil za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka měl prezident pro rozhodnutí vážné důvody týkající se minulosti kandidátů. Hosty budou rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Mluvčí prezidenta pozvání odmítl z důvodu účasti na vzpomínkové akci k 70. výročí Pražského povstání.


Okamurova nová strana

Tomio Okamura vystoupil z hnutí Úsvit a spolu s Radimem Fialou požádal o registraci nové strany s názvem Svoboda a přímá demokracie. Hlásí se k předvolebnímu programu hnutí Úsvit. Stejně jako takzvaní pučisté, kteří na konci března oba poslance vyloučili z klubu. V čem se Tomio Okamura /nestr./ poučil po rozkolu svého původního hnutí? A jak získá zpět důvěru voličů? Zeptáme se ho. Komentář připojí Miroslav Korecký z MF DNES a Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.


Evropané ve službách Islámského státu

Poslanec Martin Lank žádá po vládě změnu zákona – chce, aby byli postihováni nejen občané, kteří bojují v řadách cizích států, ale i za uskupení jako je například Islámský stát. Ministerstvo spravedlnosti však tvrdí, že stávající zákon je dostatečný. Je navrhovaná úprava zákona potřeba? Hosty budou člen bezpečnostního výboru sněmovny Martin Lank, válečný veterán Miroslav Vidinský a mluvčí BIS Jan Šubrt.


70 let od Pražského povstání

Přesně před sedmdesáti lety začalo v Praze povstání – největší ozbrojená vzpoura Čechoslováků proti nacismu. Podle nejnovějších informací tehdy zemřely skoro tři tisíce lidí. Jejich památku uctila řada vzpomínkových akcí. Téma pro historika Ivo Pejčocha.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomáš Zima, rektor, Univerzita Karlova v Praze, předseda, Česká konference rektorů, k Zemanově odmítnutí jmenovat 3 profesory

"Budu jednat s ministrem školství, obrátím se i na pana premiéra, protože veřejnost by měla znát, že ten seznam profesorů projednává vláda. Myslím, že ho vláda schválila svým usnesením začátkem dubna tohoto roku a je to kontrasignováno premiérem, a povedeme jednání a samozřejmě já budu chtít navštívit i pana prezidenta.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Fajt, generální ředitel Národní galerie v Praze, k Zemanově odmítnutí jmenovat 3 profesory

"Mě ale jeho krok v podstatě zase až tak příliš nepřekvapil, protože si myslím, že je to jaksi konzistentní postoj, který, si myslím, že trošičku Českou republiku vede směrem k nějakým východním despociím, prostě tady máme zákony a ty zákony platí pro každého."


Řekli v Událostech, komentářích

Tomio Okamura /nestr./, poslanec, k nové straně Tomia Okamury

"Já jsem chtěl měnit Českou republiku k přímé demokracii, k přímé odpovědnosti politiků a k tomu, aby se lidé mohli více zapojit do veřejného dění, proto jsem si vybral ten risk, že půjdu do předčasných voleb a půjdu do toho s lidmi, kteří asi nebyli úplně osobnostně připraveni. Teď už ten čas máme, volby jsou za dva a půl roku a všechno prověří čas a i občané budou moci, doufám. pozorně sledovat moje kroky. (...) Mimochodem to jméno toho hnutí odkazuje na to, že se hlásíme k evropské frakci Nigela Farage. Ta se jmenuje úplně stejně, to znamená frakce vítěze britských voleb."


Stopáž60 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín