Témata: Evropské uprchlické dilema; Diskriminace romských žáků?; Výsledky testovacích přijímacích zkoušek; Exkluzivní host. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Evropské uprchlické dilema

V Bruselu se mimořádně jedná o uprchlících. Summit Evropské unie reaguje na sérii tragédií, při kterých umírají tisíce běženců ve snaze dostat se do Evropy. Z jednání má vzejít plán, jak masivní vlnu migrantů zvládnout. Může si Evropa dovolit stát se azylem pro obyvatele všech nefunkčních států na jih od Středozemního moře? A je vůbec v silách politiků zastavit stěhování národů? Probereme s ředitelem odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Tomášem Haišmanem, italským publicistou Andreasem Pierallim a projektovým manažerem Mezinárodní organizace pro migraci Janem Schrothem.


Diskriminace romských dětí?

Romské děti stále nemají stejné podmínky ke vzdělávání jako ostatní děti. Upozorňuje na to organizace Amnesty International. Ministerstvo školství výsledky studie odmítá. Na porušování antidiskriminačních zákonů Českou republiku důrazně upozornila loni v září Evropská komise. Proces, který s ní zahájila, může skončit až před evropským soudním dvorem. Opravdu Česko diskriminuje romské děti? Co se s tím dá dělat? A jak dopadly pilotní přijímací zkoušky na střední školy? Hosty budou ministr školství Marcel Chládek /ČSSD/, viceprezident Asociace ředitelů ZŠ, ředitel ZŠ a ZUŠ Bezdrevská České Budějovice Pravoslav Němeček, ředitel CERMAT Jiří Zíka a členka Asociace ředitelů gymnázií, ředitelka Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová.


Exkluzivní host

Ivana Miloše Havla oslovují skauti Puzuk a právě na zítřek připadá Mezinárodní den skautů a skautek. Ivan Miloš Havel dnes skauting připomněl na besedě v knihovně Václava Havla. Bratr bývalého prezidenta bude exkluzivním hostem v závěru pořadu.


Stopáž56 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín