Témata: Neštěstí A320: kopilot havarovat záměrně; Saúdská Arábie bojuje v Jemenu; Richard III.: pohřeb 530 let po smrti; Moderuje: Lukáš Dolanský

Obsah dílu

Přehrát vše

Zvrat ve vyšetřování pádu letadla

Dnešek přinesl zásadní posun ve vyšetřování havárie německého Airbusu. Pád zřejmě způsobil osmadvacetiletý kopilot, který letadlo navedl k zemi. Až do okamžiku nárazu byl naživu a záměrně nepustil kapitána stroje do kokpitu. Oznámila to francouzská prokuratura, která analyzuje zvukový záznam černé skříňky. Opravdu pilot použil letadlo jako vražednou zbraň? Dá se takové katastrofě zabránit? A je možné podobný úmysl odhalit? Do Německa se spojíme se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem. Do studia přijdou kapitán Boeingu 737 Ladislav Keller a psychopatolog Andrej Drbohlav.


Zásah proti povstalcům v Jemenu

Saúdská Arábie a její spojenci z regionu zahájili vojenskou operaci proti šíitským povstalcům v Jemenu. Cílem bombardování měly být hlavně vojenské základny a sklady zbraní v oblasti hlavního města Saná. Zemřely při nich ale i desítky civilistů. Začíná na Blízkém východě válka mezi šíity a sunnity? Probereme s blízkovýchodním zpravodajem Jakubem Szántó a arabistou, islamologem Milošem Mendelem.


Pohřeb Richarda III.

Téměř po pěti stech třiceti letech se anglický panovník Richard III. dočkal královského pohřbu. Jeho ostatky vědci dlouho považovali za ztracené. Až před třemi lety je našli archeologové pod parkovištěm v Leicesteru. Téma pro překladatele Martina Hilského.


Řekli v Událostech, komentářích

Andrej Drbohlav, psychopatolog, k tomu, jak časté a důkladné jsou psychologické testy u pilotů

"Psychologické testování je většinou zaměřeno na detekci už konkrétních jevů, ale nemáte příliš velkou šanci v takové periodě, třeba pěti, obzvláště deseti let, tam zachytit přesnou a aktuální stresovou odolnost toho jedince, vlivy, kterým je aktuálně vystaven, a tomu, jak je schopný jim čelit. (…) Všechno nasvědčuje tomu, že ten systém toho psychologického testování by měl být tedy výrazně sofistikovanější."


Řekli v Událostech, komentářích

Ladislav Keller, bývalý kapitán Boeingu 737, k tomu, jak časté a důkladné jsou psychologické testy u pilotů

"Když jsem šel poprvé na ty prohlídky, tak jsem v Ústavu leteckého zdravotnictví strávil tři a půl dne. Dnes, když se jde na tu periodickou prohlídku, tak tam přijdu ráno na osmou a v půl dvanácté odcházím s razítkem. (…) Já jsem je naposledy dělal někdy před deseti lety."


Stopáž60 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín