Témata: Bitva v Úsvitu; Zveřejňování smluv; Havárie Airbusu A320. Moderuje: David Borek.

Obsah dílu

Přehrát vše

Bitva v Úsvitu

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit, už není členem poslaneckého klubu hnutí Úsvit. Společně s Radimem Fialou ho vyloučili ostatní členové klubu. Část poslanců mezitím pokračuje v zakládání zcela nové strany – Úsvit podle nich není demokratický. Obě křídla hnutí se pak nyní obviňují z utrácení nebo dokonce vyvádění peněz z Úsvitu. Pozvání do studia přijali zástupci obou znesvářených stran – předseda hnutí Tomio Okamura a předseda poslaneckého klubu Marek Černoch. Komentář přidají také Petr Honzejk z Hospodářských novin a reportér ČT Jan Moláček.


Zveřejňování smluv

Úřady a instituce možná budou zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun i zpětně. Koalice totiž projedná návrh Andreje Babiše na změnu zákona o registru smluv. Ten se inspiroval u vlastního resortu. Ministerstvo financí od poloviny ledna zveřejňuje na internetu údaje o svých provozních nákladech, fakturách, státních dotacích nebo uzavřených fakturách – a to od současnosti až po rok 1992. K tématu se vyjádří náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht a místopředsedkyně TOP 09 poslankyně Helena Langšádlová.


Havárie Airbusu A320

Záchranáři už našli jednu z černých skříněk zříceného letounu německých aerolinek Germanwings. Úřady také potvrdily, že pád nepřežil nikdo ze 150-ti cestujících. Stroj nejprve 8 minut vytrvale klesal a následně se zřítil do těžko přístupného terénu a roztříštil se o skály. Piloti přitom nevyslali nouzový signál. Hlavní událost dnešního dne okomentují kapitán letadel Airbus A320 Karel Mündel a zpravodajové ČT ve Francii a Německu – Petr Zavadil a Bohumil Vostal.


Řekli v Událostech, komentářích

Tomio Okamura /Úsvit/, předseda hnutí, ke kontraktu s firmou, která sídlí ve vyhořelém zahradním domku

„My jsme měli 959 dodavatelů. Já nevím, kde má kdo jaké sídlo. Ta firma má velké kanceláře, kde pracuje mnoho lidí. (…) Já sám u jedné své firmy, kde zaměstnávám 15 lidí v trvalém pracovním poměru, mám kanceláře jinde, než kde je sídlo, to je normální.“


Řekli v Událostech, komentářích

Marek Černoch /Úsvit/, místopředseda hnutí, ke kontraktu s firmou, která sídlí ve vyhořelém zahradním domku

„Byl to doplatek za minulý rok, kdy tam opět padaly výhrůžky, že pokud se to nezaplatí, tak přijdou insolvence, že dojde na zrušení hnutí Úsvit a tak dále, takže jsme to podepsali pod tímto nátlakem.“


Stopáž60 minut
Rok výroby 2015
 P ST
ŽánrMagazín